Téma: Výpověď z práce z důvodu pozdních příchodů - problém s dojížděním
Uživatel: Xrix
Dobrý den, chtěl bych se na něco zeptat. Asi před týdnem jsem se musel okamžitě přestěhovat do jiného města a mám to dost daleko do své práce cca 50 km ale je to jen dočasné. Jenže o to je horší dojíždět do té práce. V práci musím být kolem půl sedmé nebo sedmé hodiny, v pracovní dny to stíhám bez problémů, jenže je horší že mám dny i o víkendu a to se do práce nedostanu dříve jak v 8 hodin, tak jsem si ty směny nějako přeházel, aby mě to vycházelo.
Jenže mám strach z toho že mému zaměstnavateli dojde trpělivost a z práce mě propustí, je toto možné? Mě propustit z důvodu že se nemám jak dostat do práce? Do práce se o víkendu dostanu, ale až v těch 8 hodin a odpoledne mám do 10 a to už bych se zase nedostal domů.
Díky Xrix
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3408x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Zákonné důvody pro výpověď ze strany zaměstnavatele jsou uvedené ve webu Bezplatné právní poradny online.
To jo, ale samozřejmě musí být zadekvátněny důvody. Je to už hodně dlouho, co byl soudní spor, kdy se přel zaměstnavatel a zaměstnanec. Zaměstnanec neměl spoj, jak se dostat do práce a zaměstnavatel mu z toho důvodu chtěl dát výpověď. Soud výpověď zrušil, protože zohlednil fakt, že se opravdu nemá zaměstnanec jak dostat do práce (neměl auto atd. ) a že např. cesta taxíkem by byla tak drahá, že by utratil skoro celodenní výdělek.
Takže kdyby dal pánovi zaměstnavatel výpověď, zřejmě by se musel pán bránit soudně. Jen mimochodem: pokud pán pracuje 7 dní v týdnu a nemá povinnou pauzu (délka povinné pauzy je uvedená ve webu Bezplatné právní poradny online), tak by naopak zaměstnavatel porušoval Zákoník práce.
Tak já myslím Avi, že pokud má ve smlouvě určenu pracovní dobu, pak zaměstnavateli může stačit, že pracovník v tomto bodě smlouvu nedodrží. Pochybuju, že by měl za povinnost se ptát proč. Přesto všechno si ale myslím, že pokud zaměstnanec nachází ve spolupracovnících oporu ve výměnách směn (dočasně) a jinak je s ním zaměstnavatel spokojen, nebude důvod se obávat výpovědi.
Soud tehdy zohledňil, že se pracovník nemá jak dostat do práce. Skutečnost co je v pracovní smlouvě, atd. byla pak až druhotná informace. Většinou se ale v pracovní smlouvě nestanovuje pracovní doba, protože ta se může měnit "celozávodně" nebo individuálně dle aktuálních potřeb zaměstnavatele (či zaměstnance, pokud se tak se zaměstnavatelem domluví a ten s tím souhlasí).
Kdyby dal svého zaměstnavatele k soudu a vyhrál by, zaměstnavatel by mu to jen tak "nezapomněl". A nejen to, ještě by mu mohl v opačném případě zavařit u dalšího potenciálního zaměstnavatele. Taková je doba, veliteli.
Avi: Má pravdu předsedo.
Fšak neříkám že ne
Ano, ale to je druhá věc. Pořád je ale lepší když by mu dal zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů, než z porušení pracovních povinností - a o tom hlavně mluvím. To totiž ovlivní pohled nového zaměstnavatele na jeho posudky a také to má vliv, pokud by si pán požádal o nějaké dávky a příspěvky v nezaměstnanosti od ĆSSZ.
Tak nevím - sice nejsem právník, ale já bych to tak jednoznačně - že zaměstnavatel nemůže dát výpověď nebo by to bylo v rozporu se zákoníkem práce - neviděla. Zaměstnavatel nějak určil pracovní dobu, zaměstnanec byl s tímto srozuměn. Pak se ale zaměstnanec svévolně a ze své svobodné vůle (tazatel sice píše, že "musel", ale nevíme proč) rozhodl se přestěhovat a kvůli tomuto stěhová již nestíhá začátek směn. Pokud dohoda na pozdějších začátcích směn nebude možná, obávm se, že by mu zaměstnavatel v krajním případě výpověď dát mohl. Něco jiného by bylo, kdyby se zaměstnanec nemohl dostat do práce třeba kvůli sněhové kalamitě nebo proto, že by třeba České dráhy zrušily nějaké spoje a zaměstnanec by tak jezdil do práce pozdě bez vlastního přičinění. Ale tím, že se přestěhoval někam, odkud se nedostane včas do práce, si zaměstnanec za svou situaci podle mě může sám. Ale jak říkám, nejsem právník.