Téma: Výběr volitelného předmětu a vysoké školy, uplatnění VŠ v praxi
Uživatel: George222
Věk: 18
Město: Praha
Zdravím, potřeboval bych poradit a znát názor ostatních lidí.
Chodím na gymnázium, do třetího ročníku. Je to všeobecné gymnázium, ale letos si již vybíráme volitelné předměty. Výběr je opravdu rozmanitý, všechny hlavní předměty navíc (matemaika, fyzika, chemie, biologie), speciální (příprava na FCE v AJ, ekonomie) a předměty v cizím jazyce (Zeměpis v anglickém jazyce, psychologie v německém jazyce, fyzika a matematika v anglickém jazyce).
Baví mě především CIZÍ JAZYKY a hned v těsném závěsu jsou humanitní vědy (zeměpis + dějepis). Pokud by bylo po mém, naberu si všechno, co souvisí s angličtinou (FCE, dějepis v anglickém jazyce, zeměpis v anglickém jazyce). Situace je ale v dnešní době taková, že jen jazyky nestačí, je to jen prostředek, ale chce to něco k tomu. Hlavně přírodní vědy a Ma, ty mají dnes "zelenou". Humanitní vědy jsou fajn, ale nejsou tolik žádány. Co byste mi doporučili udělat do budoucna, abych měl šanci na solidní uplatnění? Přiznám se, že přírodním vědám moc neholduju. Biologie katastrofa (zatím jenom botanika a zoologie, člověk až příští rok, tak nevím), chemie - průměr (moc mě nebaví, ale zdokonalit se by nebyl problém), fyzika a matematika - to samé. Můj problém je, že mě prostě přírodní vědy nebaví. Zároveň ale vím, že mají budoucnost.
Kdybych si mohl sám vybrat vysokou školu, tak by to bylo něco z těchto možností:
1) Filologie (anglický jazyk + nějaký neobvyklý jazyk)
2) Lingvistika - to by mě bavilo asi nejvíc, miluju svět jazyků, číst o nich, dovídat se, jak fungují, historii… Ale jak se můžu pak uplatnit?
3) Cestovní ruch - uplatnění jazyků, ale velká konkurence. Navíc nejsem si jistý, jestli by to bylo úplně ono…
4) Pedagogická fakulta - aprobace cizí jazyk + zeměpis, ohodnocení nic moc, ale je to (podle mě) něco, co má smysl. je to něco jinýho, než dělat nějakýho ekonoma a sedět někde u kompu. Myslím, že to má budoucnost a smysl!
Finance jsou až druhořadé, nejsem moc náročný člověk, až na touhu cestovat a poznávat nové kultury. Takže i kvůli tomu je pro mě důležité finanční ohodnocení, ale jak píšu, není to prvořadé.
Asi by byly i další možnosti, ještě jsem neprošel vše.
Co byste mi poradili?
Díky za odpověď G.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2752x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Jestliže ti jdou jazyky a rád cestuješ, dala bych se na studium mezinárodních vztahů a diplomacie. A nic než křeslo velvyslance v Arabských emirátech neberu.
Pokud jde o tu lingvistiku - tak třeba čínsština, ruština…To jsou velmoci, a moc lidí ty jazyky neumí, narozdíl od AJ, NJ, FJ…
musis vedet ty co te bavi a co bys chtel delat
skola neni zaruka dobre prace, znam takove co studovali do 26 let a dneska zametaji ulice a znam treba takoveho ktery dokoncil gympl ( coz neni skoro nic pokud pak nesel na dalsi skolu ), uz na gymplu kseftil s cim se dalo a dneska ma firmu ktera ma pod sebou par dalsich firem a ma miliardove obraty
A co třeba překladatel? To by tě nebavilo?
Nebo jak píše Julie, mezinárodní vztahy.
Pokud tě baví nějaký konkrténí jazyk, tak co jejich kultura a podobně? Co nějaký delegát v cestovce? Tam by bylo určitě víc pozic.
A co si někde zkusit najít brigádu a přes ni zjistit, co tě baví? Před učitelstvím tě varuju Pokud jsi zatím nijak nepracoval s dětma, tak si to nejprve zkus. Brigáda, dobrovolnictví nebo doučování.
Těžko se radí, když sám nevíš. Ale chápu tě.