Téma: Zamětnavatel neodeslal pracovníka na lékařskou prohlídku - je zaměstnanec práce schopný a pracovní smlouva platná?
Uživatel: Phil
Věk: 33
Dobrý den,
mám na Vás dotaz ohledně pracovní smlouvy vs. lékařská prohlídka.
Mám od 14.11.2013 uzavřenou pracovní smlouvu a nebyl jsem zaslán na vstupní lékařskou prohlídku a následně ani na periodickou.
Jsem tedy zdravotně způsobilý k výkonu práce, mohla být uzavřena smlouva a mohu nadále pracovat?
Mohu tedy považovat tento pracovní poměr za neplatný a ihned ho ukončit, zaměstnavatel mě nutí nadále pracovat.
Děkuji.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2790x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Takže tento dotaz můžeš zdarma do poradny napsat již 6.4.2015.
Navíc, pokud by jsi měl zájem využívat poradnu i v budoucnu a být přednostní tazatel, tak máš možnost této velkorysé nabídky:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/zvyhodneni.html
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Věk: 20
Dobrý den,
v případě, že pracujete na místě bez vstupního lékařského vyšetření máte právo na okamžitou výpověď dohodou avšak bez nároku na odstupné.
Již nějakou dobu je lékařská prohlídka nutnosti, nepletuli se, více v zákonu : 373/2011 sb.
Vstupní prohlídka se dělá zejména proto, aby při výstupu z práce bylo jasné zda Vám práce nějak zdravotně uškodila. Pokud by Vás zaměstnavatel nechtěl pustit, dejte vědět nebo předložte výpověď, kde je lhůta 2 měsíce + 1 měsíc rezerva.
Věk: 33
Dnes jsem tak udělal a chtěl se dohodnot na vypovědi, ale on mě propustil okamžitě za hrubé purušení.
Tak jsem to předal právníkovi.
Díky.
Karoll,
pokud chcete někomu dávat právní rady, nepište, prosím, takové nesmysly jako "okamžitá výpověď dohodou". Jako studentka práv byste měla vědět, že nic takového neexistuje. Já se vždykcy nestačím divit, když lidé napíší takový nesmysl jako: "Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď dohodou", ale když to píší i studenti práv…
Pokud chce tazatel odejít ze zaměstnání, může například:
1. dát výpověď - k ní nepotřebuje žádný důvod, resp. může ji podat bez uvedení důvodu. Nepotřebuje k ní souhlas zaměstnavatele a běží zde výpovědní doba 2 měsíce.
2. dohodnout se na ukončení pracovního poměru - opětr nepotřebuje žádný důvod, dohodu může odejít k jakémukoliv datu, potřebuje ale souhlas zaměstnavatel, bez něj má smůlu
3. okamžitě zrušit pracovní poměr - k tomu ale tazatel nesplňuje zákonné podmínky, takže platí body 1 a 2
Věk: 20
přečtěte si prosim zakon jenž byl od 1.1.2015
okamžitá výpověd dohodou znamená, že od dohody je 10dní na ukončení
TAZATEL SPLŇUJE PODMÍNKU K VAŠÍ 3
zaměstnavatel je povinnen dělat prohlídky!!!! a z jeho strany to je jako kdyby přišel zaměstnanec opilý
proč by lidé nemohli dostat výpověd dohodou?? je to myšleno tak že na ně zaměstnavatel vybafl s výpovědí a oni to v šoku podepsali, stává se to denně ale to Vy asi neznáte.
Doporučuji pročíst si nově platící zákon a číst mezi řádky
Všimni si Karoll, že sociální_pracovnice, ač není právník, umí podat informaci k věci stylem, jaký je u právníků obvyklý a je srozumitelný.
Nechci Tě urazit, ale možná bys měla s právním poradenstvím počkat, než si tuhle nezbytnost osvojíš. Nesprávnou interpretací zákonů můžeš totiž nadělat víc škody, jak užitku.
Věk: 20
Rozdíl mezi právníkem a a sociálním pracovníkem je, je soc. pracovník se naučí něco na začátku práce a podává ustálené fráze každému. Právník dělá vše pro spokojenost zákazníka a hlavně se saží se mu vyhovět, i když na 1. pohled to nejde. Právník je učí pořád, celý život, každý rok se zákon mění a má nové a nové návaznosti.
Opravdu to nefunguje tak, že se člověk něco před 10 lety naučí, a pak to používá dalších 50 let.
Ano soc. prac. není právník a právě proto nečte mezi řádky a píše to, co se kdysi naučila a co si kde přečetla. Předpokládám, že nás na fakulně neučí hlouposti. Zde na webu jsem žádnou mylnou informaci nepodala. To, že soc. prac. nepíše mezi řádky, je věc jiná. Ano, zákl. info podala, ale smyčky, které lidem právě nejvíce pomáhají, už nezná.
Sociální_pracovnici a její obor bych určitě takto nepodceňovala. Její odpovědi tady už pomohly za dobu, co sem chodí spoustě lidem a má velmi kladnou odezvu.
Lidi, kteří si sem přijdou pro radu potřebují jasnou odpověď + definici zákona, ze kterého se vychází.
Myslím, že jsi to vzala za opačný konec a to už je potřeba u právního zastoupení u samotného soudu.
Karoll, mohla by jsi prosím, uvést zdroj Tvé informace? Já jsem si to pro zajímavost hledala a nikde jsem nic takového, co tvrdíš Ty, nenašla, ani od roku 2015. Všude se píše, že okamžitá výpověď dohodou neexistuje, že to je mylný výklad a domněnka.
Navíc samo MPSV má na svých stránkách ohledně zákoníku práce jako poslední info uvedeno, že:
Zákon č. 365/2011 Sb. , kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Tedy nikoliv 373/2011 Sb. , jak uvádíš Ty.
Takže mě by to vážně zajímalo, díky.
Jinak kdyby jsi tu četla všechny odpovědi sociální pracovnice, přišla by jsi na to, že vždy vychází z aktuálního znění toho kterého zákona, které, je-li potřeba i cituje
"… soc. pracovník se naučí něco na začátku práce a podává ustálené fráze každému… Opravdu to nefunguje tak, že se člověk něco před 10 lety naučí, a pak to používá dalších 50 let."
Promiň, ale tímhle jsi mě fakt rozesmála. Jak si prosím Tě na tohle přišla??? Vždyť to není pravda, i sociální pracovník se a je povinnen dále vzdělávat s tím, že za tímto účelem v rámci zaměstnání pravidelně chodí na školení či semináře (nevím přesně, jak se to jmenuje) právě proto, aby znal aktuální znění toho kterého zákona + zákonů souvisejících!
Přesně tak to je. I pro tuto neznalost - a to ať se na mě Karoll nezlobí - jsem došla k názoru, že slečna není tím, za koho se tu vydává. Tedy studentka práv.
Tak to jste mě, Karoll, docela dostala…
Vy si opravdu myslíte, že sociálním pracovníkům stačí to, co se naučili na vysoké škole a že se nemusí dále vzdělávat? Myslíte si, že se mění jen právní předpisy a předpisy v ostatních oblastech nikoliv? Možná to bude pro Vás překvapení, ale není to tak. Zákony, které při své práci nejčastěji využívám - zákon o sociálních službách, zákon o státní sociální podpoře a zákon o pomoci v hmotné nouzi se od doby, kdy jsem ukončila studium (2008) změnily už několikrát. Takže ani mně zdaleka nestačí jen to, co jsem se naučila ve škole, jak se naprosto mylně domníváte.
Až se příště rozhodnete "zasvěceně" psát o nějakém oboru, o kterém toho evidentně mnoho nevíte, určitě by nebylo na škodu si o tomto oboru alespoň něco přečíst, než o něm začnete psát. Nás to alespoň ve škole tak učili. Ale je možné, že vás právníky učili (učí) něco jiného nebo jste třeba jen zrovna nedávala pozor.
Moje odpověď - a veškeré rady, které sem na Moje starosti píši - rozhodně vychází z aktuálního znění zákonů. Mohla byste mi tedy sem dát odkaz na zákoník práce, ve kterém najdu termín "okamžitá výpověď dohodou"? Pokud chcete poskytovat lidem právní poradenství, měla byste používat i správné termíny. Buď je to "výpověď", nebo "dohoda" nebo "okamžité zrušení pracovního poměru" - okamžitá výpověď dohodou neexistuje a tím, že jako studentka práv používáte takovéto nesmyslné termíny jen matete ty, kteří si to přečtou. Kdyby tazatel řekl zaměstnavateli přesně to, co jste mu napsala - že chce dát "okamžitou výpověď dohodou, jka by zaměstnavatel asi reagoval? Pravděpdobně by vůbec netusil, co po něm zaměstnanec vlastně chce nebo by se mu rovnou vysmál (obzvlášť tehdy, pokud by tazatel uvedl, že mu to poradila studentka práv).
Chtěla jsme jen upozornit na to, že používáte nesprávné termíny, nic víc. Ano, to že zaměstnavatel dá zaměstnanci podepsat dohodu bez udání důvodu, se stává poměrně často. To ale neznamená, že je správně podporovat nesprávné vyjádření takového zaměstnance a opakovat nesprávný termín "výpověď dohodou". Už tato dvě slova - "výpoověď a "dohoda" si totiž vzájemně protiřečí.
Socialni_pracovnice má pravdu. Výpověď dohodou neexistuje. Je to neslučitelné. Výpověď je jednostranný právní úkon a dohoda je dvoustranný právní úkon - dohoda mezi dvěma (event. v nepracovním právu i mezi více) stranami.
Další reakce Karoll raději nebudu číst, ale nechávám Karoll ke zvážení, zda nechce na web přijít s podobnou nabídkou např. za rok, až bude mít více nastudováno.