Téma: Zaměstnavatel neproplácí soboty, neděle a svátky - co dělat?
Zaměstnavatel nám neplatí za svátky a víkendy. kdyby jsme se ozvali, tak nás budou šéfové ignorovat nebo nás vyhodí … nám se to nelíbí, jak se bránit?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4771x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Pokud není možná dohoda se zaměstnavatelem, obrať se na místně příslušnou (v místě kde pracuješ) Inspekci práce. Možná by bylo lepší, kdyby jsi nevystupovala jako jednotlivec, ale kdybyste se všichni "spikli" a jednali jednotně. V jednotě je totiž síla a v těchto případech to platí dvojnásob.
Byť se možná může zdát, že vyhodit někoho "jen tak" je jednoduché, k výpovědi musí být důvod ( zákonné důvody pro výpověď ze strany zaměstnavatele ) a pokud není, tak je potřeba se opět bránit - a to napademním výpovědi od zaměstnavatele formou žaloby k věcně a místně příslušnému soudu. A je potřeba se nebát ani vykonstruovaných výpovědních důvodů.
Dlužnou mzdu je možné vymáhat tuším až 3 roky.
Jo a mimochodem - zaměstnavatel má povinnost evidovat odpracované hodiny, takže pokud to dělá tak, jak mu přikazuje Zákoník práce, tak bude o to snažší vymáhat peníze, které vám náleží.
Ale nejsem právník, takže viz níže.
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné ukládat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
díky moc i za kolegyně
Jak už psal Avatárek, obrátit se na inspektorát práce je dobrý způsob řešení. Jinak pokud Vám zaměstnavatel ty svátky a víkendy neprosplácí dlouhodobě, tak v případě, že už tam nechcete pracovat - čemuž bych se vůbec nedivila - můžete okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 56, odst. 1, písm b) zákoníku práce. Ten říká, že okamžitě zrušit pracovní poměr můžete tehdy, pokud Vám zaměstnavatel "nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti". Za část mzdy se samozřejmě považují i příplatky za práci o víkendu, ve svátek, přesčasy apod. Doporučuji tedy vyzvat nejprve zaměstnavatele - nejlépe písemně - k doplacení dlužné části mzdy a v příapdě odmítnutí zamířit na inspektorát práce nebo okamžitě zrušit pracovní poměr, případně obojí. Při okamžitém zrušení pracovního poměru máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.