Bezplatná právní poradna online

Téma: Řízení vysokozdvižného vozíku - opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?

26.10.2014 06:15
Uživatel: Pan2
0-100
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Dobrý den,
mám dotaz ohledně ridicskeho opravneni na vysokozdvižný vozík. V zamestnani ridim kazdy den retak (elektrika zdvih 10 metru) a VZV (plyn, elektrika), manipulacni palet. vozik se zdvihem 3 metry (elektrika).
Prace probiha ve skladu, sklad se nachazi v arealu jine firmy kde je sklad nasi firmou pronajat a skrze náš nakladový prostoru neustale projizdeji kamiony z jine firmy tzn. musime se vyhybat kamionum.
Na verejnou komunikaci se nevyjizdi.
Nakladka/vykladka kaminou probiha venku pred skladem kde projizdeji kamiony z jine firmy pomoci vysokozdvižného vozíku (plyn, elektrika) a zakladani palet do regalu probiha pomoci retraku do regalu.
Pri nastupu jsem zamestnavatele upozornil na to ze jsem naposled skoleni na vysokozdvižný vozík absolvoval pred 4 roky (2010) a od te doby zadne skoleni neprodelal.
U firmy pracuji jiz 4 mesice (jsem stale ve zkusebni dobe) a firma mi tvrdi ze nepotrebuji zadne skoleni na vysokozdvižný vozík protoze pracuji uvnitr firmy (i kdyz sklad je pronajaty v jine firme) a tim padem zadne skoleni nepotrebuji protoze jiz jednou prukaz na vysokozdvižný vozík vlastnim. Ja si ale myslim ze zamestnavetel nerika pravdu, proto bych rad vedel jestli firma porusuje zakon a pokud ano, jaky je pravni vyklad?
Na Internetu jsem nasel protichudne nazory. Jeden rika - firma ma pravdu, druhy rika ne - skoleni je povinnost ze zakona kazdy rok (- jenze ja jsem 4 roky pracoval v jinem oboru a tim padem jsem nepotreboval chodit na skoleni. Muj prukaz ridice na VZV je tedy v souasne dobe asi neplatny a vpodstate nesmim ridit? Pokud tomu tak a je opravdu muj VZV neplatny, musim znovu absolvovat ridicsky kurz nebo staci jen nejake skoleni? ) a ze pri nastupu do zamestnani je zamestnavatel povinny provest skoleni. na VZV.

Stim souvisi jeste jedna otazka a to o pracovni obuvi a obleceni.
Zamestanavatel rika, ze nemam pravo na pracovni boty a obleceni, respektive az po skonceni zkusebni doby! Opet si to nemyslim - jezdim na vysokozdvižném vozíku, manipuluji s paletama, nakladem, chodim s paletakem pro skladu v obycejnych botech. Co kdyz mi nekdo z kolegu prejede nohu retrakem a stane se mi pracovni uraz a ja nebudu mit pracovni obuv? Kdo to potom budenest nasledky? Ja nebo firma? Pokud na to pamatuje zakon prosim o jeho zneni.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3409x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Platnost,obnova VZV a narok na pracovni obuv ?.
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
26.10.2014 07:37 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Řízení vysokozdvižného vozíku - opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?
Text uživatele: 

Pokud nechceš opět číst jen laické názory, pak se zkus obrátit na web k tomu určený. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.

 

 

 
26.10.2014 10:38 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Řízení vysokozdvižného vozíku - opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?
Text uživatele: 

Mluvíš mi z duše

 
29.10.2014 18:52 Uživatel: Zdenek555
Věk:  61

Město:Praha Modřany

Téma: Řízení vysokozdvižného vozíku - opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?
Text uživatele: 

Příteli, jezdím v práci také, ale starým pákovým vozíkem a každý rok ze zákona nás v ČT nechávají školit. Na závěr děláme povinné testy, které se zakládají do naší složky a má to k dispozici bezpečák ČT.

Pokud vlastníš oprávnění na určité skupiny manipulačních vozíků, je to tvoje plus, tvůj majetek, ale proškolení provádí každý zaměstnavatel 1x za rok ze zákona, protože v případě nehody, či úrazu, se bude muset postupovat dle zákoníku práce a vnitřních bezpeč. předpisů. Každopádně ti průkaz platí, ten nepropadá, ale musí být proškolení. Já jsem nastupoval z Orionky, kde jsem si průkaz udělal, na vlastní náklady jsem udělali vysokozdvih a i bokem řízené VzV, i nad 3,5 t, ale při nástupu do ČT jsem musel ihned na školení. Je tedy jedno, jestli jezdíš uvnitř areálu, nebo jezdíš ven, protože k jízdě ven musíš mít vozík s platnou technickou a SPZ, ty musíš mít i platné ŘP příslušné skupiny.

Zítra se zeptám na školním odboru a pošlu ti telefon na zkušebního komisaře, který ti dá perfektní odpovědi.

 

 

Pracovní oděv a obuv podle mne musíš dostat i ve zkušební době.

 
30.10.2014 21:12 Uživatel: Zdenek555
Věk:  61

Město:Praha Modřany

Téma: Řízení vysokozdvižného vozíku - opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?
Text uživatele: 

602 66 40 60 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Řízení vysokozdvižného vozíku - opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny