Téma: Právo jít na WC v pracovní době a musí pokladní vykonávat práci ve skladu?
Uživatel: marek
Věk: 30
Dobrý den,
měl bych dva "ožehavé" dotazy týkající se práce v obchodním řetězci.Vím,že se s tím moc udělat nedá,ale zajímalo by mě,jak hovoří zákoník práce.Za jakoukoli radu či názor děkuji.
1) Pokud jsou v obchodním řetězci fronty u pokladen,tak zaměstnavatel zakazuje pokladním,aby šly na přestávku či na WC,tj.přestávky a pauzy na WC se odvíjí od množství nakupujících v prodejně.Bohužel nějaké střídání není možné,jelikož je pokladních málo.Zkrátka se vše odvíjí od tzv."špiček"(většinou v odpoledních hodinách).Má právo zaměstnavatel takto postupovat?Pokladní se dostane mnohdy na pauzu třeba až po 6-7hodinách i déle.A dá se s tím něco dělat?
2) Pokud má někdo uvedeno v pracovní smlouvě jako pracovní pozici pokladní,musí také zastávat ostatní funkce,které mu zaměstnavatel přikáže,jako např.práci ve skladu,doplňování zboží,úklidové práce v šatnách a další a další povinnosti,které se vzájemně překrývají a nelze je dělat najednou?
Děkuji.
Reakce čtenářů
1) Nemá. Jo, dá. Prostě se na zaměstnavatele vykašlat a jít se vymočit.
2) To nevím, ale tipnul bych si, že ne, nebo jen krátkodobě při náhle vzniklý potřebě a za příplatek.
Přestávky v práci upravuje §78 až §92 Zákoníku práce (viz).
Nejpodstatnější je asi
Zákoník práce - Část čtvrtá - Pracovní doba a doba odpočinku
Hlava III: Přestávka v práci a bezpečnostní přestávka
(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.
(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.
Co jste si nesmluvila (v pracovní smlouvě), to nemusíte vykonávat. Toho, kdo Vám zadává práci upozorněte, že tuto práci nemáte smluvenu a doložte to kopií pracovní smlouvy, kde je určen výkon práce pokladní.