Téma: Nátlak zaměstnavatele na podepsání dohody o ukončení pracovního poměru
Uživatel: Verien
Věk: 29
Dobrý den,
prosila bych o Vaši radu v poměrně složité a urgentní pracovní záležitosti. Jsem tři roky zaměstnaná u podnikatele jako servírka (totéž se týká kolegyně), nikdy nedošlo k žádným závažným pochybením ani vytýkacímu dopisu apod. Provozovatel nám 19.4. 2013. oznámil, že provozovnu opouští, a postupuje jinému provozovateli. A to již ke konci měsíce - tj za 11 dní od oznámení. Nový potenciální zaměstnavatel oznámil, že si nás pravděpodobně ponechá, ovšem pouze na dohodu, a případně se dále uvidí, čili nemáme žádnou jistotu dalšího zaměstnání. Zaměstnavatel přišel se zrušením pracovního poměru dohodou, a vyvíjel jistý nátlak na její podepsání. Posléze do ní připsal na radu své účetní, že provozovnu přemisťuje, a pro zaměstnance není rentabilní dojíždět, proto se dohodneme na zrušení. Toto jsem nepodepsala, s tím, že si nejsem jistá platností takovéto dohody, a mohly by mi nastat problémy při nástupu na ÚP.
Jsme si s kolegyní vědomy, jaké máme zhruba nároky jak při výpovědi, tak při dohodě, nicméně nám bylo oznámeno, že odstupné nedostaneme, jelikož byl zaměstnavatel loni ve ztrátě atd. Navrhl, že nás na dva měsíce zaměstná ve své druhé provozovně, která je ale v jiném, ne snadno sjízdném městě, s tím, že si mezitím můžeme hledat práci (po upozornění, že nám na toto ani neposkytl čas - 11 dní), s tím, že ale pak opět dojde k dohodě.
Místo výkonu práce je ale uvedeno ve smlouvě přesně, a to stávající provozovna. Ve smlouvě je i uveden souhlas s pracovní cestou, ale chtěla bych vědět, jestli je přesunutí, pokud s ním nebudeme souhlasit, bráno jako pracovní cesta, pokud bude dosavadní pracoviště z jeho hlediska zrušeno, jestli se nejedná spíše o přemístění provozovny, a případně na jak dlouho nás může takto přesunout nedobrovolně, pokud se rozhodne nám dělat potíže. Což máme očekávat. Nadto oznámil, že pokud budeme dělat potíže my, nemáme počítat s tím, že nám bude proplacena výplata za duben v dohodnuté výši (problém většiny podobných zaměstnání - minimální mzda ve výměru, zbytek na ruku - směnnost je totiž u nás 24 hodin práce v kuse). To bych ovšem i oželela. Zajímalo by nás, jaké potíže nám může dělat, pokud nebudeme souhlasit s jeho podmínkami - dohoda a žádné odstupné.
Osobně bych byla ochotná přistoupit na dohodu, byť pro nás znamená o zhruba dva tisíce měsíčně menší podporu, ovšem buď s odstupným - s odůvodněním zrůšení zaměstnavatele či jeho části, nebo s alespoň částečnou kompenzací mimosmluvně. Nikde totiž není jistota, že nás zde budou noví majitelé zaměstnávat, či jak dlouho - navíc s tím, že výplata bude dle jejich slov nižší, s tím, že zdravotní pojištění si budeme hradit samy - dohoda.
Zaměstnavatel ovšem na nic neslyší, neustále opakuje, jak je na tom špatně, na argumentaci z naší strany - ze čtyř tisíc případné podpory nezaplatíme ani nájem apod. ani nereaguje, jen stále předestírá, jak byl vlastně hodný, že nás zaměstnával a ještě za nás platil odvody atd. Co můžeme očekávat? Je totiž jisté, že po dobrém to nepůjde. Nebylo by pro mě lepší nastoupit zavčas nemocenskou - již dlouho léčení odkládám, což ví i zaměstnavatel, a v mém případě by ani nešlo o fingování, jen nebyla možnost se léčit - z finančních důvodů. Děkuji moc za radu, a přeji příjemný den.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4117x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Dohoda o ukončení pracovního poměru je od slovesa "dohodnout se". Vy jste se ale nedohodli, není důvod podepisovat dohodu. Navíc je to jak píšeš, pokud podpíšeš dohodu, budeš mít ztíženou situaci na ÚP (vyplácení dávek, podpor ad. ).
Změna místa výkonu práce a pracovní cesta není totéž. Je super, že máv v pracovní smlouvě uvedený výkon práce v provozovně, která se ruší.
Doporučuji řádný postup dle Zákoníku práce - výpověď z důvodu zániku místa výkonu práce. Samozřejmě s odstupným, žádné špekulování co by kdyby, zvažování jestli vás převezme nový zaměstnavatelel atd.
Pokud píšeš o tom rozsahu práce, tak dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti je Švarcsystém, bylo by to nezákonné obcházení Zákoníku práce (typicky pracovat od nevidím do nevidím a pak si sám platit sociální a zdravotní - to je přesně ono). Dělá se to tak, ale nesmí se to tak dělat.
Určitě Ti tu poradí jiní lidé, ale v budoucnu je lepší se s těmito specifickými dotazy s mnoha poddotazy obracet na Bezplatnou právní poradnu online. Dotazy se tam přijímají každý lichý týden v pondělí po 10. hodině (to bylo bohužel včera).
Jen na okraj podotýkám, že není věcí zaměstnance, jaké měl zaměstnavatel tržby. Zaměstnavtel má povinnost řádně platit mzdu za odvedenou práci zaměstnance a ekonomická situace firmy je jeho věc, do které by neměl tímto způsobem zatahovat zaměstnance (odůvodnění proč nemůže vyplatit odstupné).
K tématu:
- Má zaměstnanec nárok na odstupné při rušení pracoviště
- Zaměstanavatel nutí zaměstnance podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru bez odstupného
- Může zaměstnanec odmítnout podepsání dohody o ukončení pracovního poměru bez odstupného?
Pokud by byl problém, v krajním případě je samozřejmě možné obrátit se i na státní orgán - inspektorát úřadu práce. To je přesně instituce, která tyto skutečnosti řeší (nevyplacení odstupného, švarcsystémy, atd. ).
Na vašem místě bych šla na tu nemocenskou a snažila se najít si jinou práci.
Protože ony tyhle tahanice jsou jinak vždycky spíš pro zlost. Na pracovní poměr, kde po vás chtějí, abyste si platili zdrávko, bych nepřistupovala, už tenhle požadavek je známka toho, že jsou to pěkní šejdíři.
Věk: 29
Především moc děkuji za rady a čas mě věnovaný.
Co se týká nemocenské, sice by bodla, nicméně představa, že dostanu nějakých šest tisíc, je nereálná, vzhledem k tomu, že žiju sama. Zkusit ho přimět alespoň k tomu, aby na rozhodné čtvrtletí vypsal vyšší platový výměr by bylo jakés takés řešení výhodné i pro něj a já bych se poléčila a mezitím hledala jinou práci. Pak bych přistoupila třeba i na nižší vyrovnání. Dnes jsem mu dala najevo, že můžeme hledat i alternativní řešení, výhodné pro všechny.
Nejvíc pro zlost je to, že nám to oznámil v pátek, a tak je čas na hledání místa minimální. Jsme momentálně obě rády, že máme pár dní na to, zjistit, na co máme nároky. Paragrafy už znám snad nazpaměť, ale to mě před nepříjemnostmi nezachrání. Uvítala bych, kdyby třeba někdo popsal své zkušenosti - především s tím, co všechno si může zaměstnavatel vymyslet a dovolit, pokud bude chtít dělat zle.
verien, to se nedá odhadnout, když toho člověka neznáme. Každý je přeci schopen zajít někam jinam. Dá se např. čekat, že se bude snažit vám dávat nepříjemné pracovní úkoly a honit vás - "mobbing" - abyste samy měly zájem vypadnout co nejdřív. V té souvislosti se může tvářit, že neplníte úkoly a pak se vás snažit vyhodit pro neschopnost nebo porušení pracovních úkolů. Otázka je, jestli by nebyl schopen a neměl možnost na vás ušít i nějakou zpronevěru. Může zkusit i určitý "vabank" čili vás vyhodit s přislíbeným odstupným a to vám nedat a čekat, jestli budete mít sílu na to to z něj tahat soudně.
Jenže jak jsem psala - to nikdo z nás, kdo ho neznáme, neví, čeho je schopen.
Znát paragrafy je sice prima, stát si za svým taky, ale pokud ten zaměstnavatel je morálně prase, tak musíte být připravené se nakonec soudit, což není jednoduché a je to o nervy. Vždycky lepší je zkusit se nějak dohodnout.
Navrhnout mu nějaký kompromis, který by byl výhodný pro něj a nepřineslo ti to velkou újmu, jak naznačuješ, mi přijde dobré řešení.
Ona samozřejmě by to byla nespravedlnost i tak, ale člověk se musí rozmyslet, jestli mu ten "boj" a ty nervy za to stojí. Aby si člověk nakonec nebojoval jen žaludeční vředy.
PS: ale pokud byste byly ochotné jít se soudit, tak možná by naopak neškodilo dát tomu zaměstnanci už teď najevo, jste připraveny se obrátit na právníka. To by mohlo zabrat, pokud on by to na vás jen tak zkoušel s tím, že jste ženské, co si to nechají líbit.
Avatárek už toho většinu napsal, já za sebe bych pravděpodobně taky trvala na výpovědi z důvodu rušení či přemístění provozovny - samozřejmě s odstupným. To, že na něj zaměstnavatel nemá peníze, je jeho problém, ne Váš. Jestliže by měl Váš zaměstnavatel nějaké závazky (dluhy) vůči alespoň dvěma zaměstnancům, můžete na něj podat insolvenční návrh. Myslím, že za určitých podmínek můžete vyplacení odstupného nebo dlužné mzdy žádat i po úřadu práce, který ho pak bude vymáhat po zaměstnavateli. Přemístění provozovny opravdu není pracovní cestou - zaměstnavatel Vás za určitých podmínek může dočasně převést na jinou práci, ale to neznamená, že Vás může poslat pracovat mimo místo výkonu práce uvedené v pracovní smlouvě. Pokud by to na Vás zkoušel s pracovní cestou, můžete mu říct, že v takovém případě chcete uhradit náklady na jízdné a stravné (diety), to by jako protiargument mělo úplně stačit. V krajním případě opravdu pohrozit návštěvou oblastního inspektorátu práce, jak už psal Avatárek, a následnou kontrolou.
Máte právo buď dostat výpověď s odstupným, nebo pokračovat za stejných podmínek u nového zaměstnavatele (majitele). Na Vašem msítě bych trvala na jedné z těchto variant.