Téma: Bolesti páteře a vyhrožování výpovědí zaměstnavatelem
Dobrý den,
již delší dobou trpím chronickými bolestmi zad (skřípnutý nerv) , léčení zatím bez efektu. Skončila jsem tedy dočasnou pracovní neschopnost a zaměstnavatel mi začal vyhrožovat, že o práci příjdu.
Musím tedy i s přetrvávajícími bolestmi nastoupit co nejdříve do práce. Jak to mám řešit?
Děkuji za jakýkoliv názor, nebo podobné zkušenosti.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2958x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné ukládat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
I tak Ti tu určitě někdo poradí, pokud chceš, mrkni na tyto stránky:
Avi, tazatelka píše, že skončila na PN a zaměstnavatel jí začal vyhrožovat ztrátou zaměstnání. Navrhuji proto upravit název tématu, neboť si myslím, že aktuální právní problém tazatelky je, zda-li jí může zaměstnavatel dát výpověď v době PN.
Po dobu dočasné pracovní neschopnosti jsi v tzv. ochranné době, která začíná dnem, ve kterém jsi byla lékařem uznána práce neschopnou a končí dnem, ke kterému lékař pracovní neschopnost ukončí.
V této ochrané době je možné dát zaměstnavatelem zaměstnanci výpověď na základě 2 vyjímek, tedy pokud:
1) dochází ke zrušení nebo přemístění zaměstnavatele (jeho části)
2) zaměstnanec porušil svoje povinnosti, pro které je možné s ním pracovní poměr ukončit
Zdroj : http://www.novinky.cz/kariera/303704-poradna-ochrana-pred-vypovedi-v-dobe-pracovni-neschopnosti.html
Nejsem odborník, ale chodí sem sociální pracovnice, která se v tomto vyzná, vycházím tedy z informací z uvedeného zdroje: myslím si, že pokud jsi v PN, nemusíš se s bolestmi vrátit co nejdříve do práce. Do budoucna bych asi zvážila, zda-li budeš moci ze zdravotních důvodů své nynější zaměstnání vykonávat. - píšeš, že trpíš již delší dobu chronickými bolestmi zad, tedy bych se poradila s lékařem.
Podle mého názoru má tazatelka spíš obavy, že zaměstnavatel ji propustí kvůli marodění. Samozřejmě uvede zástupný důvod, např. nadbytečnost.
Řešila bych to v zájmu svého zdraví. V žádném případě bych nenastoupila do práce, aniž bych dokončila léčbu. Zdraví máme jen jedno, zaměstnavatelů je víc. Chápu, že je to problém, ale daleko větší nastane v případě nedoléčení a mrzačení páteře nevhodnou prací. Pak už těžko sehnat vůbec nějakou práci.
O trvání a ukončení pracovní neschopnosti rozhoduje výhradně Váš lékař, nikoliv zaměstnavatel. Lékař by měl pracovní neschopnost ukončit až tehdy, když budete opravdu zdravá a připravená nastoupit do zaměstnání. Během nemocenské Vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodů, které napsala Dany, takže výpovědi během pracovní neschopnosti se bát nemusíte, pokud tedy nejste ve zkušební době (nepíšete, jak dlouho u zaměstnavatele pracujete). Takže zůstaňte na nemocenské, jak dlouho budete potřebovat, a na nátlak zaměstnavatele nereagujte. I po návratu z nemocenské Vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce (zrušení nebo přemístění zaměstnavatele, nadbytečnost, zdravotní důvody, hrubé porušení pracovních povinností apod.). Pokud by Vám dal výpověď například z důvodu nadbytečnsoti, ale poté by za Vás přijal někoho jiného, mohla byste se domáhat neplatnosti výpovědi. Takže se zaměstnavatele nebojte a zůstnte doma tak dlouho, jak budete potřebovat.
Děkuji všem za odpověď. Bohužel mám tak specifické zaměstnání, že když vypadnu z provozu musí za mně shánět zaměstnavatel náhradu v rámci téměř celé ČR. Ale už se ohlížím po novém zaměstnání, kde budu lehce "nahraditelná". S pozdravem Klarka
Věk: 43
Dobrý den,
bohužel řeším stejný problém, výhřez ploténky, obstřiky, léky, PN 37 dní. A telefonický tlak, ze strany zaměstnavatele, kdy si myslím, že nastoupím zpět do zaměstnání, že mě potřebují atd.
Samozřejmně, jak ráda bych byla raději zdravá. A o to zde jde, do této doby nezaměstnanosti je zde také strach z toho, že právě k vůli zdravotnímu problému může dát zaměstnavatel zaměstnaci výpověď. Na jednu stranu je to logické, potřebuje zdravé zaměstnance, na druhou stranu se bojím, že ikdyž pak nastoupím zpět do práce, díky mojí PN by mohli dělat naschvály nebo dát výpověď.
Přeji všem pěkný den,
Renata
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jenom z důvodů uvedených v zákoníku práce. V době pracovní neschopnosti by Vám mohl dát výpověď pouze z důvodu zrušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo z důvodů, pro které by s Vámi mohl okmažitě zrušit pracovní poměr. Po ukončení Vaší pracovní neschopnosti už má možnosti větší, ale stále musí respektovat zákoník práce. Pokud byste podle lékřského posudku pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu dané práce, mohl by Vám zaměstnavatel dát výpověď. Ale rozhodně se nevracejte do práce dřív, než se pořádně vyléčíte.