Téma: Jak přestat tloustnout, příčiny: ženské hormony, snaha otěhotnět a chuť na sladké při únavě
Uživatel: Evička
Věk: 33
Zdravím všechny
Chci se s Vámi poradit, jak přestat tloustnout, resp. jak překonat chuť na sladké, kterou mám zejména při únavě. ? Léčím se s chronickým zánětem střev (nyní bez problémů, ale dříve jsem stále hubla (celkem asi 8 kg) a bylo mi pořád zle. K tomu se nyní snažím otěhotnět, takže užívám kyselinu listovou s vitaminem B + ženské hormony… Vím, že toto ovlivňuje chuť k jídlu. Asi s tím souvisí i to, že je mi teď dobře a tělo si chce nabrat něco do zásoby. A taky ted míň sportuju, než v létě. Začala jsem chodit plavat, ale je to málo, potřebovala bych pravidelný pohyb. Ale jak to udělat, když je člověk celý den v práci (sedavé) a čas na sport má jen o víkendu? (resp. není to tak hrozné, když bych moc chtěla, našel by se nějaký čas i po práci, ale když jíá jsem vždycky TAAK unavená.
Taky mě napadlo, jestli nemůžu mít i problém se štítnou žlázou, když mi tak kolísá ta váha (i směrem plus, někdy i při podobné aktivitě), jsem unavená, mám autoimunitní onemocnění a nemůžu otěhotnět. Gynekoložka mi ale říkala, že prý bych to poznala. nevím.
Poradíte?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3050x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Věk: 50
Onemocnění štítné žlázy se pozná z krve, nechte si odebrat u praktického lékaře. Mně zjistili hypofunkci Šž nedávno, nabírám váhu a jsem šíleně unavená. Léčím se asi 6 týdnů, přestala jsem navíc pít kávu a cítím se o hodně lépe. Jsem sice starší, ale příznaky, co uvádíte, by tomu onemocnění napovídaly.
Věk: 33
Tak už jsem si nechala udělat ty testy a je to tak - skutečně mi zjistili hypothyreozu, i když ne příliš závažnou. na endokrinologii mě ale objednali až za 2 měsíce. tak jsem si aspon zatim koupila jod. Akorat nevim, jestli pak nemuze ovlivnit vysledek tech testu?
Příznaky snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) jsou zde. Hypotyreóza může být spojena s poruchou autoimunity, takže Tvá úvaha nemusí být marná. Požádej o krevní testy praktického lékaře nebo endokrinologa. Hlavně TSH, T3, T4 a anti-TPO. Držím palce.
(jsem lékař, neurolog)
Věk: 33
A mohu se zeptat na Váš názor ohledně gravidity vs. hypothyreozy? Již nějakou dobu se snažím otěhotnět, kvůli nepravidelnému cyklu beru utrogestan (16-26 den cyklu). Na mou žádost mi obvodní lékařka udělala ty krevní testy, kde mi zjistila hodnotu TSH 5,1 - což, jak jsem se koukala na net, je jen kousek nad normou. Přesto mi doktorka dala žádanku na endokrinologii pro susp. hypothyreozu. Konzultovala jsem se svou gynekoložkou, jestli mám brát dále ten utrogestan, resp. jestli by nevadilo, kdybych teď otěhotněla, protože jsem četla, že pokud žena nemá v pořádku hormony štítné žlázy, těhotenství se nedoporučuje. Gynekoložka ale říkala, že se to srovná užíváním jódu (já jsem chtěla počkat na vyšetření na té endokrinologii, což bude ale až v lednu). Co si o tom myslíte vy? Raději počkat na pořádné vyšetření nebo se toho nebát a snažit se dále o graviditu?
Evičko, můžu se zeptat, ten Utrogestan Ti předepsala gynekoložka jen tak, nebo Ti nejdříve nechala udělat vyšetření fukce i ženských pohlavních hormonů, kterých je x? Mně totiž připadá, dle Tvého psaní, že ne, protože součástí tohoto vyšetření jsou i testy na funkci hormonů štítné žlázy. Přitom porucha štítné žlázy může být jednou z příčin nepravidelné menstruace atd. Tak mě právě překvapuje, že Tě i na tato vyšetření gynekoložka již dávno sama neposlala, a místo toho Ti řekla takovou hloupost, že bys to poznala. A to nemluvím o tom, že pokud nemůžeš otěhotnět, tak mimo jiné i ta vyšetření, o kterých píšu, jsou v tomto případě důležitá.
Takže já být Tebou, tak s tím jódem a těhotenstvím rozhodně počkám až na vyšetření endokrinologem. Ten si udělá svoje a podrobnější testy, než obvoďák, a to i vzhledem ke všem potížím, které máš - nepravidelná menstruace, nemožnost otěhotnění atd. , a pak Ti podle výsledků poradí co a jak, případně nasadí léky z hlediska poruchy štítné žlázy či ještě jiné tak, aby si byla hormonálně stabilizovaná, pokud třeba vyšetření ukáží i poruchu jiných hormonů, než jen štítné žlázy. Ono totiž do oboru endokrinologie nespadají pouze poruchy hormonů štítné žlázy, ale i např. těch, které ovlivňují možnost otěhotnění. Pokud se ukáže na základě endokrinologického vyšetření, že budeš potřebovat nějaké léky, tak než se ukáže jejich účinek, nějakou dobu to trvá. I proto bych tedy být Tebou počkala se vším až na vyšetření endokrinologem.
Věk: 33
gynekolozka mi zadne testy nedelala.
V tom případě bych být Tebou velmi vážně uvažovala o změně gynekoložky. Tahle nepostupuje tak, jak by v Tvém případě měla, to vím na 100%. Rozhodnutí je ale samozřejmě na Tobě.