Téma: Extrakt ze stévie - proč obsahuje cukry?
Hezký den přeji,
nedávný příspěvek Avatráka a koupi stévie mě ponoukl k tomu, že jsem si vyhledala, v jaké formě a za kolik se vyrábí ze stvévie extrakty.
Jsou to tablety, prášek a tekutý extrakt. Jenže když jsem prozkoumávala složení a výživové hodnoty, objevila jsem infomaci, že extrakt obsahuje sacharidy.
Třeba tady tenhle prášek. Zaprvé je mi divné, že tam udávají, že sladí 1:1 k cukru. Jenže sladivost stévie je mnohem vyšší, takže to musí být něčím řízlé? A navíc ten obsah sacharidů? Jsou to nějaké sacharidy, které tělo neumí využít, takže ani nezvyšují hladinu cukru v krvi nebo jak to je? Nevíte? Píší tam, že to má 0 kalorií.
Já bych to na sobě mohla vyzkoušet, jelikož jsem diabetik a vlastním glukometr, jenže kdyby to glykémii zvyšovalo, tak co s tím pak budu dělat? Není to zrovna levná záležitost, tady ty stévia extrakty a výrobky.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4485x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Na tohle téma se rozvinula debata ZDE
Další informace ke Stévii:
Stevie sladká, stevie cukrová, medové lístky
Dle stanov EU, zatím není stevia určena k přímé substituci cukru, ač ve vyspělých zemí (USA, Japonsko apod. ) je běžně k tomuto učelu užívána, u nás nesmí být použita jako sladidlo či potravinový doplněk. Lze ji použít jako kosmetikum na výplach úst a pod.
Komplex látek obsažených ve stevii je asi 15-30x sladší než řepný cukr. Extrakt stevie sladké je cca 300x sladší než řepný cukr (10g odpovídá 3 Kg). Hlavní látka mající tuto vlastnost je steviosid, jenž je v suchých listech zastoupen z asi 8%. Dnes se již zkoumají (Akademi věd ČR) dokonce i její protinádorové účinky
Stevie sladká je vzrůstu do 50cm. Je to teplomilná trvalka rostoucí od 9 stupňů Celsia výše. Množí se nejlépe řízkováním. Stevie sladká má původ v Paraguayi a Brazílii, kde je používána jako tradiční přírodni medicína domorodého obyvatelstva. Paraguayskými indiány je užívána jako univerální sladidlo a především ke slazení byliných čajů (yerba maté). Pro své léčivé vlastnosti bývá využívána jako kardiotonikum, proti vysokému krevnímu tlaku, únavě, depresím, rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr. Díky téměř nulové energetické hodnotě bývá tam kde je povolena, užívána diabetiky. Pomáhá záhánět chuť na sladké, čož je vhodné zejména při boji s obezitou a také pomáhé při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Ke slazení se používají celé nebo drcené lísky.
Zatím nebyl zaznamenám případ alergické reakce.
Stevia je víceletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a dorůstá výšky nad půl metru.
Lístky, které z ní dělají žádanou bylinku, jsou drobné, vstřícné a kopinaté, květy bílé barvy vytváří koncové okolíky a nakvétají po celé léto. Kromě svých účinků vám stévie udělá radost i zajímavým vzezřením.
Sladidlo ze stévie je 300 x sladší než cukr, ale obsahuje komplex takých sladících látek, které způsobí, že se Vám nezvýší hladina cukru v krvi. Naopak pomáhají udržovat cukr v rovnováze v krvi a játrech. Stevia podporuje činnost slinivky a pomáhá tak při cukrovce II. typu (diabetes mellitus II). Nicméně je v hodná i pro pacienty trpící cukrovkou typu I (diabetes mellitus I. ) neboť sladí, ale nemá žádnou energetickou hodnotu. Takže ji lze použít jako náhradní sladidlo. Chrání před vysokým krevním tlakem, povzbuzuje trávení, podílí se na zhutnění svalové hmoty – to je důležité při odtučňování Pomáhá při léčbě akné a ekzémů, má antibakteriální a protivirové účinky. Urychluje hojení ran, reguluje tvorbu bakterií v ústní dutině a omezuje tvorbu zubního kazu. Dle výzkumů, domorodci v Paraguaji, kteří pravidelně žvýkají listy stevie, takřka netrpí kazivostí zubů.
Stévie se pěstuje právě kvůli svým velice sladkým lístkům, které sladkostí mnohonásobně předčí řepný či třtinový cukr. Navíc steviosid, tedy ono přírodní sladidlo extrahované ze stévie, vykazuje nulovou energetickou hodnotu. Což ocení právě lidé nemocní cukrovkou.
Chutí se mnoho neliší od řepného cukru. Mnozí lidé s nadváhou naopak sladí výhradně tímto sladidlem, protože tak ukojí svou chuť po sladkostech a na vysokokalorické pamlsky oslazené cukrem pak nemají chuť.
Použití: - dodá pokrmům či tekutinám potřebnou sladkost - pomáhá diabetikům tím že působí jako náhradní sladidlo (diabetes mellitus I. , diabetes mellitus II. ) ale pomáhá při léčení cukrovky ( diabetes mellitus II. ) - urychluje hojení ran a po zahojení nezůstává jizva. - reguluje baktérie v ústní dutině.
Američtí indiáni používali lístky stévie nejen k oslazení nápojů a pokrmů, ale znali i jejich léčebné účinky. Mnohem později vědci zjistili, že tato sledovaná populace z kmene indiánů Guarani téměř netrpí kazivostí zubů, takže mohli potvrdit, že stévie dokáže zničit celou řadu nebezpečných bakterií ústní mikroflóry. - pomáhá udržovat v rovnováze cukr v krvi a játrech, prokazatelně snižuje únavu a únavový syndrom - podporuje dobré trávení, pomáhá bojovat proti obezitě, (účinný pomoník pro ty co mají rádi sladkosti a chtějí snižovat svoji váhu). Ti, kteří toto sladidlo používají, nemusejí tak moc hlídat svoji tělesnou hmotnost. - pomáhá proti kožním nemocem (akné, dermatitis, ekzém…) - napomáhá buněčnému metabolizmu, zhutňuje svalstvo, zvyšuje energetické hladiny a mentální aktivi - snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích. Pomoc při odvykání kouření.
Barco, podivej se treba sem: tehnle produkt neobsahuje zadne sacharidy, je vhodny pro diabetiky a sladi 30ti nasobne vic nez cukr. Asi je to otazka vyberu vyrobku. Ja jsem mela doma rostlinku, ale uhynula mi. Jeji listky byly ale hoodne moc sladne. V Nemecku se prasek Stevie da koupit levneji nez v CR.
Listicko, dobrá informace pro Voslíka. Já diabetik naštěstí nejsem, ale našla jsem další zajímavost:
Jetel, topinambur, stévie - někdy se bez cukru lépe žije
Topinambury mám ráda. Jednu dobu jsme je měli na poli. Mají takovou zvláštní chuť - něco mezi kedlubno, ředkvičko nevím čím Ale mně fakt moc chutnají. Jen jak jsou hrbolaté, tak se špatně oškrabávají
Věk: 21
Sve svou chemofóbií běžte dopr*****. Třeba pak zjistíte, že většina chemoteraputik je také z rostlinek.
Já si zatím pojedu na sacharinu, sukraloóze a erythritolu. Látkách 100× levnjěších a bez prokázaných vedlejších účinků (po 100 letech!!!! ), narozdíl od stévie, která je v extrémních množstvích prokázaným karcinogenem.
Jistě sis všimnul, že já nikomu nic necpu. Ať si káždý sladí čím chce. Jen jsem se zeptala, jak to se stévií je. Nenapadlo tě třeba, že mi třeba umělá sladidla nechutnají?
Laskavě se mírni ve vyjadřování, to tady nikoho nezajímá, nějaké nadávky. Každý má svůj názor a svoje stanoviska, já ti ty tvoje neberu. Jsme koneckonců ve svobodné zemi.
Kdybys nekecal a raději si něco přečetl, ty rostlinko uhelná
Věk: 29
Sacharin bez prokázaných vedlejších účinků?? ) ) Látka která je prokazatelně karcinogenní a někdo ji označí jako látku, která by mělůa být užívána ke slazení??
Víte jak se sacharin vyrábí?
Výroba
Vyrábí se z uhlí jako vedlejší produkt. Synteticky se vyrábí z toluenu.
Dobrou chuť. ) )
Můj taťka je diabetik a tu stévii v tabletkách používá. Jen do kafe, občas čaje a v pohodě. Nevím, co je na tom pravda, ale měla by mít jen sladkou chuť, ale nic by se nemělo vstřebávat. Taky má o hodně nižší kalorie. Koupila jsem si v marketu tablety- jedna se rovná lžičce cukru. Když si dám jednu do hrnku, v pohodě. Když jsem dávala víc tablet do konvice s velkým čajem, už mi to připadalo chuťově divné.
Ahoj,
diabetici, pozor na to! Ne vše, co se tváří jako stévie, je skutečně stévie. Vím, že v ČR se oficielně jako sladidlo ještě (prý) nesmí používat, přestože v EU je už jako sladidlo schválená. Zkoušela jsem proto shánět v zahraničí. Např. v Německu a Francii ji najdete v každém obchodě u umělých sladidel, ale většinou je to obyčejný bílý cukr, do kterého je pouze PŘIDANÁ stévie. Pravděpodobně je to kvůli snížení celkového příjmu nezdravého bílého cukru (a tedy i celkového počtu kaloriíí), ale právě pro diabetiky mi tato záludnost připadá celkem nebezpečná. Je potřeba pořádně si přečíst složení. U nás se musí hledat ne v potravinách, ale v ústní hygieně. Mám jeden 100% stevia, ale nevím jestli ho sem můžu napsat, aby to nesmazali jako reklamu Kdo by měl zájem, napište vzkaz, pošlu název i výrobce.
Klidně napiš, reklama, ta nevítaná, vypadá jinak.
Já jsem se právě dívala do složení, jenže obvykle tam o cukru nic není, až na pár výjimek, kde to bylo napsané cukr + stévie.
Jenže i na těch, na kterých byla psaná jen stévie, bylo napsané, že jsou tam sacharidy. Což mě zarazilo. Navíc ta informace u mnou uváděného odkazu, že to v poměru k cukru sladí stejně mi přišla taky divná, protože stévie je ve stonásobcích sladší než cukr.
Klidně sem dej odkaz, co přesně máš ty. Jak psala Barča, tahle reklama nevadí
A myslím, že stévií už se sladit může i u nás. Kofola ji přidává do Kofoly bez cukru, ale kvůli chuti to stejně půli s umělými sladidly.
Stévie je skvělá věc používáme ji už dlouhé roky.
Dříve jsem si extrakt vozil z Maďarska nebo z Německa. Nejlepší byla v prášku, protože se dobře dávkuje, stačí opravdu stopové množství do pečiva, nebo třeba štrůdlu, které děláme, když čekáme návštěvy.
Dnes je volně k dostání i u nás v Albertu v tabletkách.
Nápoje nesladím, ale pro ty jedince, kteří se neobejdou bez sladkostí, je to záchrana, protože nezvyšuje překyselení organizmu.
V jiném tématu, zde na webu, si kdosi stěžuje na množství parazitů v těle, včetně kandidy a baktérií, které mu objevili jakýmsi elektronickým přístrojem.
Legrační je spor o to, jestli léčit bylinnými čaji, nebo chemickými léky. Obojí samozřejmě pomůže, ale je to léčba následků, která nevyléčí příčinu.
Příčina je ve špatném stravování a následném překyselení organizmu. Beze změny stravovacích návyků opravdu k vyléčení nedojde, pouze k dočasnému potlačení důsledků a symptomů. Kauzální léčba je složitější. Jenže to ví stále opravdu málo lidí.
Takže určitě Stévii, místo sacharózy všeho druhu.
Příspěvek Barči je skvělý a vyčerpávající. Děkuji.
Díky, Pane Sovo, stále ale nikdo nedokáže odpovědět na mou otázku. O tabletkách v Albertu vím, ty jsem měla, akorát se mi pak třeba do buchty nechtěly drtit
O účincích stévie vím, v podstatě vím skoro všechno, co napsala Barča v příspěvku.
Ale pořád nevím, jak může stevie obsahovat sacharidy. Ty sacharidy jsou totiž psané i ve variantách, kde tvrdí, že výrobek obsahuje jen výtažky ze stévie.
Sacharidy je široký pojem a neznamená to jenom cukr, tak jak ho známe na slazení kafe.
Přidávám výtah z Vikipédie:
Sacharidy (z lat. saccharum = cukr), též glycidy, nepřesně cukry, zastarale a chybně uhlovodany nebo karbohydráty jsou organické sloučeniny patřící do skupiny polyhydroxyderivátů karbonylových sloučenin (aldehydů neboketonů).
Mnohé ze sacharidů jsou významné přírodní látky, řada dalších byla připravena synteticky. Nízkomolekulární sacharidy jsou rozpustné ve vodě a mají více či méně sladkou chuť.
Sacharidy rozpustné ve vodě se označují jako cukry (monosacharidy a oligosacharidy jsou na potravinách označovány kategorií "z toho cukry").
Makromolekulární polysacharidy jsou většinou bez chuti a jsou ve vodě jen omezeně rozpustné (škrob, agar) nebo zcela nerozpustné (celulóza a jiné neškrobové polysacharidy z vlákniny).
Význam: Sacharidy jsou jedny ze základních přírodních látek v rostlinných i živočišných organismech. Rostliny a ostatní autofototrofní organismy je dokáží vyrábět procesem zvaným fotosyntéza z vody a oxidu uhličitého pomocí sluneční energie. Ostatní organismy jsou závislé na jejich příjmu v potravě. Při krátkodobém nedostatku je mohou syntetizovat z aminokyselin a glycerolu.
Sacharidy mají v organismech důležité funkce:
· zdroj a krátkodobá zásoba energie (glukóza, fruktóza)
· zásobní látky (škrob, glykogen, inulin)
· stavební materiál (celulóza, chitin)
· složka některých složitějších látek (nukleových kyseliny, hormonů, koenzymů)
Sacharidy mají také průmyslový význam, jsou přírodními surovinami pro výrobu papíru, textilních vláken, ethanolu, výbušnin.
Ano, i o sacharidech něco vím.
Že jsou v mléce - laktóza, v ovoci - glukóza, fruktóza, ve výrobcích z mouky, v rýži, v bramborách, v luštěninách, dokonce třeba i v mrkvi, kde je ale množství malé a pro mě je důležité, že je v ní i vláknina, která ovlivňuje vstřebávání.
Po jednodušších cukrech glykémie stoupá rychle, rychle se totiž rozloží na glukózu - což je pro mě špatně. Ty složitější sacharidy se rozkládají na glukózu déle, tudíž jsou pro mě větší kamarádi.
Takže stále nic nevím Protože co se ukrývá v tom stéviovém extraktu? To asi nikdo neví, že? Můžou to být i sachridy pro tělo nevyužitelné - tedy glykemii neovlivňující? Nevíte to, Pane Sovo.
Je tedy pravda, že vzhledem k vysoké sladivosti stévie se používá jen v maličkatém množství a tak i kdyby tam ty sachridy byly, v jedné tabletce jich bude -1 gram
No, takže podle prvního odkazu od Barči to fakt vypadá, že sacharidy obsažené ve stévii glykémii neovlivnují. Koukla jsem na to teď pořádně. A hlavně jak jsem psala v předposlením příspěvku, bylo by jich v množství, ve kterém se stevie používá, zanedbatelné množství. Doud¨fám, že je to tak a ne jinak
Stévie se neboj, Voslíku. Pokud vím, stévie nezvyšuje glykemický index potravy. Horší je pšenice, protože zvyšuje podstatně glykemický index potravy a tak zvýšení cukru relativně rychle. Oves uvolňuje cukry velmi pomalu, a proto nerozkolísává hladinu cukru v krvi.
Laktóza je nebezpečná proto, že drtivá většina lidí nemá v těle zdroje enzymů na její rozkládání, a tak kvasí ve střevech a způsobuje okyselení a nadýmání, někdy průjmy. Podobně kasein je hlavní protein z mléka, který se rozpouští jen v alkalickém prostředí a protože většina lidí má kyselý i obsah střev, kasein se jim nerozpouští a protože je to skvělé lepidlo, tak zalepuje, spolu s některými škroby a lepkem z pšenice, stěny hlavně tlustého střeva. Blokuje se nejen produkce některých vitamínů ve střevech ale také prostup živin do těla. A to jsou závažnější problémy i z hlediska stavu choroby Cukrovky.
Je to na dlouhou debatu.
Doufám, že ti tyto informace pomohou.
Pane Sovo, já se stévie nebojím, spíš se bojím těch výrobců
Když je tedy laktóza tak nebezpečná, jak je to s kefíry a jim podobnými věcmi? Taky nic moc pro střevo? Protože se neustále mluví o oněch přátelských bakteriích, které tyto výrobky obsahují a doporučují se právě při nadýmání a trávících obtížích.
A ještě by mne tedy zajímalo, jestli se vám chce odpovídat, jestli víte něco o chlorelle. Jestli je opravdu dobrá pro očistu střeva. A jeslti ještě teda něco nevíte o pití mladého zeleného ječmene Já si totiž nikdy nejsem jistá, co je pravda a co je lačnění po penězích a spoléhání se na důvěřivost lidí.
Mletý seno, to je nářez. Ále zdravej!
Takže tady je moje "čistá" stévie:
Výrobce: DeSen Europe GmbH, www.desen-ff.com
Výhradní distributor pro ČR: Martin Mikula, Pod Ovčínem 263, 56151 Letohrad, tel. 777592640.
Složení: bio steviosid - prášek.
Žádné sacharidy, žádný cukr.
Bohužel nemůžu říct, kde se dá v ČR koupit, dostala jsem to jako dárek, ale dárce tvrdil, že to našel v kategorii "ústní hygiena".
Pak mám taky takové minitabletky, ale ty už jsou právě namíchané s cukrem, takže pro diabetika nedoporučuji.
Věk: 38
Co se týká Stevia Natusweet Kristalle, drtivá většina objemu je sacharid erythritol (erytrytol), je to na té stránce, na kterou se ptáte, jasně napsané, více než 98 %. Erythritol je náhradní sladidlo přírodního původu, které sladí asi ze 60 % jako běžný cukr, čili aby výrobce u výrobku ze stévie dosáhl stejné sladivosti, jako má cukr, použije erythritol k "doplnění" do požadovaného objemu. Dělají to proto, aby hospodyňka neměla problém při vaření/pečení apod. , prostě bude sladit stejně (stejným množstvím), jak je zvyklá, jako by používala běžný cukr. Dát do jídla třeba 0,04 gramu stévie totiž není nic jednoduchého.
Erythritol se přirozeně vyskytuje v některých ovocích, získává se alkoholovým kvašením z kukuřice nebo z dozrávajícího ovoce. Nezvyšuje krevní cukr, ale samozřejmě opatrně vyzkoušejte, pokud to koupíte, ale to Vám jistě jako diabetikovi nemusím zdůrazňovat.
Stejnou kombinaci (stévie + erythritol) připravuje na trh český Bioferm, nebo The Coca-Cola Company ve spolupráci s britským Cargillem pro své nápoje. (V EU se totiž nesmí použít stévie v potravině jako jediné sladidlo, ale pouze do 50 % v kombinaci s něčím dalším, cukrem/sacharózou, aspartamem a spol. atd. )
Pokud se nechcete trápit s erythritolem, kupte si v prodejně se zdravou výživou rovnou čistý extrakt ze stévie, jako prášek, tabletky, nebo tekutinu (např. http://www.sladkypolibek.com/).
Šťastnou ruku a napište, jak jste dopadla.
Zdroje, ze kterých jsem čerpal:
Věk: 38
Zásadně odmítám, že bych ve svém příspěvku napsal před nějakou čárkou nebo uzavírací závorkou mezeru. To je tedy pěkný hnus, jak to tu samo od sebe doplňuje mezery, ten kdo to naprogramoval by si měl uvědomit, že ne po každé tečce se v češtině píše mezera.