Téma: Bylinné tinktury - účinné látky bylin lépe rozpustné v lihu než vodě
Zmíněná bába Radnická léčila téměř výhradně pomocí odvarů z bylin. Před léty jsem nahlédl do staré knihy, kde autor vysvětloval, že účinné látky se mnohem lépe rozpouštějí v lihu než ve vodě a organismus je také lépe využije. Navíc není zcela zřejmé, zda se některé látky neničí teplem. Líh zní logicky, protože ethylalkohol je kapalina, kterou příroda přirozeně produkuje v miliardách tun. Lze tvrdit, že po vodě zaujímá největší objem.
Tinktura je ihned k použití, odpadá příprava, chladnutí a pití velkého množství, často nelibě chutné tekutiny. Dalším kladem je konzervační schopnost lihu.
Pokud nenajdu byliny v přírodě, koupím hotový čaj. Ne sáčkový, tam je kdovíco smeteno z podlahy, sami to výrobci sáčkových čajů přiznávají. Pokud směs obsahuje hrubé frakce, musí se lehce přemlít v mlýnku na kávu. Nasypu plnou láhev suché směsi a doleju lihem 80%. Nechám v temnu v pokojové teplotě. Občas zatřepu. Tinkturu lze používat, jak dostane barvu, to je asi po týdnu, ale můžete ji louhovat i měsíce.
Problém tinktur spočívá v koncentraci a užívaném množství. Lze samozřejmě spočítat, jaké množství tinktury je adekvátní hrnku odvaru. Zjistím, kolik hrnků mám z jednoho balení připravit. Vydělím dvěma (2 hrnky za den) a mám počet dnů, za který musím všechno do sebe dostat. Tedy, celé balení zaliju lihem, nechám vyluhovat, přecedím přes kávový filtr a tento objem tekutiny zhruba odpovídá celé dávce čaje. Tinktura je příliš silná, proto se nakape na lžíci, zpola naplněné vodou (20 kapek bývá 1 ml).
Pokud požijete do 3ml koncentrované tinktury, alkohol se v dechu neobjeví, ale je lépe hodinu počkat. 10 ml tinktury je jako malý frťan vodky. Do dvou hodin je vydýchan.
Jako rozpouštědlo se má použít čistý líh. Je málo tak snadných technologických postupů, jakým je domácí výroba. Nikdy, opakuji nikdy nemůžete oslepnout z domácí výroby lihu, pokud je destilován zákvas, třeba i z čistého cukru. Zapomeňte na hospodské kecy o bílé hůlce. Pokud nemáte a ten z lékárny je drahý, použijte co nejsilnější alkohol, aspoň s koncentrací 50%. Nikdy nekupujte líh od neznámých osob. To skutečně může být methylalkohol. Obě tekutiny jsou pachem i chutí rovnocenné. Po 30 g oslepnete a druhého dne se nedočkáte!
Pokud bude zájem, vložím několik fungujících přípravků.
(3 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 7494x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Zájem určitě bude. Měl bys třeba něco dobrého na udržení sliznice žaludku v optimálním stavu? Myslím po vředovém onemocnění, kdy není přítomen helicobakter.
Tak pozor. Nejsem léčitel. Jen jsem na sobě i jiných použil několik přípravků, které v tu chvíli zafungovaly. Byliny, volně a v libovolném množství používané, nejsou sranda!
Ke sliznici žaludku. Užasl jsem, jaký dobrý vliv mají feferonky. Zní to jako nebetyčná pitomost, ale najdi si, jak je řídké onemocnění trávícího traktu u národů, které používají všechno pálivé. Pálivé ještě neznamená, že prohoří i talíř
Wolfgu, pálivá jídla miluju, s tím nemám problém. Spíš mě napadlo, jestli vředy nebyly důsledkem. I když máš asi pravdu s tím hořícím talířem.
Léta se traduje, že na poškozenou sliznici žaludku nesmí přijít nic dráždivého. Souhlasím s koncentrovaným alkoholem, to je zabiják sliznic i v malém množství. Pokud je rozředěn ve formě několika léčivých kapek, jeho vliv je zanedbatelný. Též tuzemský neředěný ocet se nedoporučuje.
Zatím jsem našel, že Maďaři a východoasijské národy mají oproti nám nepatrné procento rakoviny střev. Pálivé papriky používá dobrá polovina lidstva.
Byl jsem v restauraci, kde vařil thajský kuchař. Osoba znalá mi řekla, abych si dal dětské jídlo, že méně pálí. Rovnou jsem si mohl dát smaženej ostnatej drát, kdyby ho nastříhali na nudle. Vedle mě dlabaly šikmooký dětičky to samý, celý zpocený, slzy všude, ale spokojený. Kdyby jim neopálili i kaši, budou plakat.
Pokrm má pálit tak, aby v žádném případě nebyla potlačena původní chuť. Přesto jsem žádné zažívací problémy neměl. Úžasně vtipné povídání, jak pokrm pálí dvakrát je pravdivé, ale jev není nijak nebezpečný.
Ano, s těmi papričkami to má něco do sebe, moje známá do hovězí polévky výhradně přidává chili, které si pěstuje sama a jsou všichni zdraví jak řepy. Polévku jsem u nich papala, pálila, ale dalo se to snést. Já osobně dávám do hovězí jen játr, knedlíčky , s chilli ta chuť nějak není ono Mám trochu delší vtípek na chilli, ale nevím, jestli bych tím nenarušila téma o tinkturách...
Jsem v kuchyni denně a vařím i v práci pro několik lidí. Neměl by pálit tradičně neostrý pokrm. Hovězí vývar určitě ne. Pokud opálíte vepřoknedlo, po právu vám narazej navždy papiňák na hlavu. Ta chuť je jaksi navíc, nečekaná a tedy odmítaná. Nemají pálit košťálové zeleniny, kde se vyhledává jemná chuť, chřest, ryby v přírodní úpravě. Ale rozumně pálit mohou ostatní zeleninová jídla, zeleninové saláty, rajská omáčka na těstoviny, rozumí se ne ta sladká školková, plněné papriky, guláš, perkelt, gruzínská masa... a toho je
To samozřejmě.
Mohu tykat že? Tak, co se týče vaření obecně, je to v podstatě dalo by se říci- magie. Správně připraveným pokrmem se dá ovlivnit zdraví, chování atd. Jistě znáš. Nicméně, co se týče nečekané chuti, která je jaksi navíc, jak píšeš. Co se týče přírodně připravené ryby, jistě, tam tak sůl, kmín, max. čerstvá bylinka. Jinak, já se experimentování v chutích papáníčka nebráním a pokud je nějaká chuť nečekaná, nejdřív ohodnotím a nehážu na hlavu. Samozřejmě, tady platí, že přidáním nějakého nezvyklého koření, které se běžně nepoužívá může pokrm jak ztratit na hodnotě, tak jeho hodnotu zvýšit.
Ještě bych dodala, že jsem si Tě tak trošku otypovala . Můj přízpěvek jsi četl jen povrchně a nepřečetl jsis ho celý, to je škoda..... Nic ve zlém
Díky Rybko, jak ale ten známý o tom vředu věděl? Já o něm nevím, dokud nepřijdou bolesti v souvislosti s jeho prasknutím a to jsou muka.
Podrobnosti nevím, byl to kolega mého syna, vředy měl po vyšetření prokázané a díky tomu, že tento likérek asi rok pravidelně užíval, se mu vředy ztratily a je bez problémů... Mě to ale také pomáhá, když mě na jaře a na podzim pobolívá žaludek, tak po vypití jedné skleničky ( vždy po1/3 )mě to vždy přejde. Anebo zkus švédské kapky, ty jsou taky na žaludek výborné.
Tak a jsem otypovanej. Vytetujou mi VIN za ucho a někdo na mě bude mít techničák. Bude zajímavý, jak budou zkoušet moje tělesné funkce na STK. Možná dostanu i emisní známku
Cože jsem to pro... švihl? Právě jsem pospíchal na haj...zkrátka jinam. Je to tím, že se vám nemohu věnovat cele, tak si nechám rozšířit obzory. (bez ironie)
Ještě k pokrmům. Není důležité, zda kuchař dovede experimentovat. Kuchyň není laborka. Správný kuchta by měl umět připravit pokrmy stejného názvu ve stejné kvalitě a očekávané chuti dnes, zítra i za rok. Povedený experiment má váhu jen, když se zaznamená, aby mohl být opakován. To neplatí u receptů ze skupiny Asanace lednice.
Zkušení dávno ví, že zvláštní půvab mají pokrmy Take 5. Pět surovin a nejvýše přisolit. Jak má recept dvacet ingrediencí, připomene zmalovanou dívčinu se všemi výdobytky plastikářského průmyslu. Ale nehodnotím nikoho, kdo tak vaří
Od někud ty texty kopírujete, že? (byť jsou asi Vaše) Poznám to podle toho, že mají jiný font než naše klasické příspěvky, které píšeme "z patra".
Byť jsem zastáncem přírodní léčby, komerční názvy prosím raději neuvádějte. Samozřejmě pokud popíšete postup výroby nějaké tinktury, je to pro web zcela nezávadný text.
Díky
Ehm, profesionální hrdost doktore, jaksi nedovolí, abych kopíroval cizí myšlenky nebo obrázky. Právě včera jsem poprvé spočítal, že začínám svoji třiadvacátou profesi, zcela se lišící od předchozí. Pro šťouraly dodám, že každou jsem opustil z vlastní vůle. Bylo by nanejvýš podivné, kdybych si nic nepamatoval. Nebyl jsem lékařem, taxikářem, politikem, úředníkem, bankéřem, advokátem, gigolem a tím, co leze všem na nervy. Táta byl lékař, abych ho charakterizoval, když nám dětem něco bylo, koukl, sáhl, zjistil o co jde a nejčastěji řekl: na to právě čtyři umřeli a zejtra jdeš do školy.
Příspěvky píšu ve Wordu a ZKOPÍRUJU sem. To proto, že občas vypadne připojení a při odesílání se text nenávratně ztratí.
Mám ještě několik vyzkoušených přípravků a budu skutečně potěšen, když se k nim vyjádří odborníci a rovnou řeknou:... to nedělejte, je to nebezpečné, protože...
A já budu provždycky vědět, že tudy ne
Dobrý den,
chci se zeptat na tuto věc. Dala jsem si 26.3.15 vyluhovat do 60 % lihu bylinku, mám ji v tmavé skříni, měla se protřepávat, ale já na ni zapomněla a máčím ji do dnes. Může v tom být nějaký problém. Bude tinktura po přefiltrování nezávadná?
Po takové době bude vyluhováno všechno. 60% líh a uložení ve tmě je zárukou dokonalé konzervace. Bylinám se nic nestane, nanejvýš bude pokles účinné látky. O závadnosti nemůže být řeč, ovšem při zachování doporučené denní dávky. Pokud chcete tinkturu rychle, sušená bylina se rozdrtí nebo nahrubo rozemele, zalije lihem a pokud se párkrát za den protřepe, je tinktura do dvou dnů hotová. Při delším louhování je třepání zbytečné. Při náhlých případech tinkturu lze použít už za několik hodin, aniž by se filtrovala. zkrátka necháte líh na bylinách