Téma: Žijeme s psychicky nemocným manželem vedle sebe, ne spolu
Uživatel: Haňula
Věk: 33
Dobrý den všem,
jsem se svým mužem 12 let, z toho 10 let jsme manželé. Máme 9letého syna. Už skoro 2 roky cítím, že nežijeme spolu, ale vedle sebe. Manžel je psychicky nemocný a nechce pracovat, syna si také nevšímá o nic neprojevuje zájem, i když lékaři mi řekli že kdyby chtěl tak to půjde, ale podle nich manžel je pohodlný a je pro něj lehčí si říct, já nemusím já mám důchod, ten sice má ale také má rodinu.
Že se nesnaží kvůli mě to už je mi jedno ale hrozně mě vytáčí že i ten malej ho nedonutí se nad sebou zamyslet a snažit se alespoň kvůli němu. Už ho nemiluju leze mi na nervy mám ho dost hnusí se mi. Ale bojím se že díky jeho nemoci budu mít s případným rozvodem problém. nemohli byste mi prosím poradit děkuji moc.
Reakce čtenářů
Ty s ním jsi 12 let, Ty musíš vědět, jestli je to nemocí, nebo je to lenost. A pokud jsi přesvědčena, že to lenost je a hnusí se Ti, máš ho právě dost, pak je nejlepší opravdu ten rozvod. Nemyslím si, že díky jeho nemoci by měl být s rozvodem problém. Problém můžeš mít spíš finanční, abys na něj taky nemusela ještě platit. Nejlepší je se o tom poradit v bezplatné právní poradně online.
To víte Haňulo, dnes je jiná doba. Hůř se shání dobrá práce. Ale přece jen připomenu - V dobrém i ve zlém. Tak zní slib při svatebním obřadu. Když Váš manžel byl zdravý a nosil Vám peníze, tak to bylo OK a teď, když je nemocný, tak jej odkopnete, najednou se Vám hnusí? Vy nejlépe víte, jak to mezi vámi je. Já napsala jen svůj názor.
Pavli, Ty seš někdy se vším hned hotová. Zlo může vypadat i tak, že někdo někoho bije, takže má s ním ta žena taky zůstat, když nosí peníze??
Navíc tady evidentně se mu doma líbí, bezgtak celý den čučí na TV a nic nedělá. Dokonce nechce dělat. Kdyby byl co k čemu, tak může chodit na půl úvazku někde (a firma ještě dostane úlevy, když je invalida, ale fyzicky zdravý) anebo se starat o rodinu a domácnost. Vždyť má šanci se plně věnovat klukovi.
Tohle vše jde, pokud i lékař si myslí, že je to pohodlnost. Samozřejmě nevíme, jaká je diagnóza.
Já myslím Pavli, že kdyby to bylo takhle, ani by sem Haňula nepsala. Může mít nemoc, pro kterou nemůže trvale pracovat, ale doma by jistě nějakou práci zastal. Nebo nějakou tu menší brigádu. Třeba ne fyzicky náročnou. Ono je myslím na člověku znát, jestli je snaha, nebo je pohodlnost.
Já se nerada pouštím do těchhle diskuzí, ale nedá mi to. Nechápu, jak může lékař říct o pacientovi, že je pohodlný a nechat mu invalidní důchod. V dnešní době, kdy kontrolují LPK i těžce nemocné a skoro by je hnali do práce. Vašemu můži nechají důchod na pohodlnost. Určitě nemocný bude, psychická porucha je nemoc ne zrovna jednoduchá. Ano, někdy to opravdu může vypadat jako lenost, ale pacient nemá o nic zájem, bohužel ani o své dítě.
Jinak, jestli máte náturu odejít od nemocného muže, máte právo odejít a nikdo Vás nemůže soudit.
Tepu, to se lehce sahá do svědomí, ale je to mladá žena a už teď žijí ne spolu, ale vedle sebe? Moje sestra tohle všecko zkousla, dnes je vdova, je jí 45 a co.... mládí pryč, holky jsou dospělé, jedna bydlí doma a zase se obětuje jí. Až bude jednou umírat, tak může akorát říct, že tady byla.... ale pro druhé. Tak já nevím, je to v pořádku? Kdyby byla takto spokojená, neříkám nic, ale není to tak ani v případě sestry a ani v případě Haňuly.
Tak tady jsme si asi nerozumněli. Paní psala, že lékař říká, že je pohodlný, paní že je líný. V dnešní době není možné, aby na lenost někdo dostal inv. důchod. LPK dobře hlídá a kontroluje, kdo má, nebo nemá nárok na inv. důchod. Nad tímto, jsem se pozastavila.
Nenabádala jsem paní k ničemu, každý má nárok žít svůj život, tak, jak mu vyhovuje.
Já bych to asi řešila jinak. To je jen můj názor.
Já Ti Tepu rozumím, spíš mě k napsání pobídla první část poslední věty.
Věk: 33
pavli když jsem si ´muže brala tak jsem o jeho nemoci věděla má PARANOIDNÍ SCHIZOFRENII. Bylo to vše v pohodě dokud nepřestal brát léky a tvrdil že ví sám nejlíp co mu dělá a nedělá dobře začal pít alkohol. Dopadlo to tak že mu nedělalo problém vztáhnout na mě i na malýho ruku, skončil na přeléčení na půl roku a já zůstala na vše sama a přišla jsem i v té době o práci ale zvládli jsme to. Po absolvování léčby mu byl přiznán plný invalidní důchod a tím to u nás začalo vypadat jak píše Barča a MitsCa jen leží a nixc nedělá celý den chodí od ničeho k ničemu i na malýho nedohlídne o domácnost se nestará vše je na mě a mě to příjde že kdybych ho tady neměla tak to vyjde na stejno. Jeho jediná starost je aby měl cigarety, lékaři mu doporučili pravidelný režim a aby vyhledával činnost, pravidelný režim jsem myslela že bude mít to že dohlídne na malýho a vypraví ho do školy ale to bych chtěla moc. Stává denně mezi 9 a 10 hodinou. Malej se naštěstí už vypraví sám úkoly si také píše sám já dojedu večer z práce a zkontroluji mu vše do školy. Pracuji jako pečovatelka v domově pro seniory dělám ranní, odpolední, noční a 12h směny někdy jsem opravdu utahaná jak kůň dělám na těžkém oddělení se zvláštním režimem a místo toho abych si doma odpočala tak mě čeká jen rozčilování, stres a nervy. Jsem ráda za tyto stránky nemám se komu vyzpovídat hodně mi to pomáhá.
Haňulo, myslím, že jste zde napsala v emoci, jak jinak. Když člověk něco silně prožívá, projeví se to v jeho vyjádření. Naprosto chápu, že chodíte z práce velmi vyčerpaná a ještě ty noční služby, to je hotové vyčerpání. Musela jsem si nejdříve pro upřesnění najít na netu, co to je Paranoidní schizofrenie. -
http://www.radek700.estranky.cz/clanky/paranoidni-schizofrenie.html
paranoidní schizofrenie
Jaké jsou příznaky schizofrenie?
Pod pojmem schizofrenie (množné číslo) rozumíme skupinu závažných duševních nemocí, jejichž společným znakem je výrazné narušení psychických funkcí. V důsledku toho nemocný odlišně vnímá svět kolem sebe i sebe sama a nedokáže přesně odlišit realitu od vlastních představ a fantazií. Postižení jedinci si mohou stěžovat na obtíže s myšlením nebo se soustředěním, slyšení hlasů, podivná nebo bizarní přesvědčení (např. že vládnou nadpřirozenými silami, že jsou pronásledováni), nezvyklé tělesné stesky (např. že mají uvnitř těla zvíře nebo neobvyklé předměty. Oproti tomu okolí nemocného může získat podezření kvůli netečnosti, uzavřenosti, špatné hygieně nebo neobvyklému chování postiženého.
U schizofrenie bývají nejčastěji narušeny následující složky psychiky: myšlení, vnímání, vůle, nálada, chování a pozornost. Podle současné klasifikace rozlišujeme čtyři základní typy schizofrenie - paranoidní, hebefrenní, katatonní a simplexní. U paranoidní schizofrenie převládají poruchy myšlení (především bludy = nevývratná mylná přesvědčení, např. o pronásledování, o onemocnění rakovinou apod. ) a poruchy vnímání ( halucinace = smyslové vjemy bez odpovídajících zevních podnětů, např. slyšení hlasů, vidiny).
Vidím, že je to velmi závážná nemoc a velmi zátěžová pro okolí takto nemocného, obzvláště pro jeho rodinu. Právě proto nemůžete s manželem počítat, jako se zdravým člověkem. Myslím, že je hodně mimo realitu a nemůže za to. Prožíváte náročné období v životě a sama se musíte rozhodnout, jak dál. Určitě přijde úleva, pokud se můžete svěřit i tady na "Moje starosti". Jenže si zřejmě nikdo nevezme úplně na svědomí, aby Vám řekl, co a jak máte udělat. Ale je pravda, že zdravotní stav manžela lepší nebude. Můžete s ním bydlet, jako jen se spolubydlícím a svůj život si žít podle sebe, nebrát jej, jako manžela. Můžete se s ním rozvést a bydlet jen se synem a manžela nechat svému osudu. Nebo se přizpůsobíte a budete žít společně, jako rodina s ohledy na jeho nemoc. Nevím kolik vydržíte, kolik zvládnete. Zda jste sama nebo můžete počítat s pomocí a podporou rodiny. Možná připomenu, že jste si mohla před svatbou rozmyslet, koho si vezmete a nyní byste nemusela řešit tento problém. Ale stalo se, přeji Vám abyste se rozhodla tak, abyste svého rozhodnutí v budoucnu nelitovala.
Žít s duševně nemocným je horší jak s tělesně postiženým. Chápu Vás, život Vám protíká mezi prsty a jste na všechno sama, nemáte se o koho opřít a vše musíte řešit vy.
Věk: 36
Taky jsem žila s duševně nemocným mužem a můžu potvrdit že to bylo peklo na zemi. Jsem ráda že už jsem sama. Takový lidé by neměli mít ani děti.
Věk: 40
Zcela plně chápu Hanulu. Mám doma muže se stejnou diagnozou ačkoliv na rozdíl od ní jsem v době kdy jsme se brali o tom neměla ani potuchy. Myslím že se jeho nemoc teprve rozvíjela a na plno propukla až za 2 roky po svatbě. V té době jsem se starala o 2 letého syna a čekala další.
Ono se to lehko řekne odejít ale co když není kam? Rozvedená žena se dvěma malými dětmi nájem neutáhne a tak prostě nezbývá než zůstat s někým koho sice nemilujete ale aspoň máte střechu nad hlavou.
Ještě bych dodala co jsem tak četla o schizofrenii že se téměř vždy uvádí aby tito postižení raději neměli děti poněvadž je tato nemoc dědičná. To je sice pravda ale mnohem horší dopad je v tom že žena zůstane na péči svých potomků úplně sama.
Věk: 58
Myslím že v dnešní době, když občan dostane přiznaný důchod, tak je na tom zdravotně opravdu moc, moc špatně.
Věk: 60
Město:Praha 6
Mám podobný problém. Manžel po zápalu mozkových blan nepracuje, bere pouze star. důchod.
Žijeme vedle sebe, převažují konflikty. Při řešení věcí křičí a odbíhá, nic nechce slyšet.
Mění styl života, vyhledává si zvláštní přátele a koníčky, peníze z dědictví po rodičích utrácí
sám, obklopuje se pochybnými vychytralými ženami, které z něho vytáhly statisíce. Na mé
výčitky reaguje nadávkami, mění nálady, začíná pít. Nechtěla jsem se rozvést, jasně kvůli
dětem, ale vidím, že to byla chyba. Za lítost sklízím jen zmar a chaos, finanční bídu, ztrátu
přátel, neboť jen pracuji, stydím se za jeho chování ve společnosti. Onemocnění není
na první pohled zřetelné, nemám chuť za jeho zády někomu něco vysvětlovat. On si totiž
vůbec nepřizná, že má problém, i když ho propustili z několika zaměstnání a musel jít
do předčasného důchodu. Viděl chybu v ostatních, já jsem tomu zpočátku i věřila. O své
věci nedbá, nic nedokončí, nepomáhá, je nepořádný, valí se na něho dluhy, obávám se,
že je nakonec budu muset řešit za něho. Takhle končí život s kdysi milovaným člověkem.