Téma: Jaké jsou výhody sportovního gymnázia
Chci vás poprosit o názor. Dcera chodí na sportovní školu a bylo jí doporučeno paní učitelkou, že by měla zvážit přechod na sportovní gymnázium. Je ted v páté, takže do šesté už na gympl.
Jenže já vůbec netuším, jakou by to mělo výhodu.
Když jsem se o tom bavila s mojí bývalou profesorkou, gympl doporučila určitě, ale " normální", pokud z ní nechci mít atleta ve špičce. Což nečekám. Jdou jí jazyky, takže možná jazykové gymnázium. Ale pořád nemám jistotu, že potom se nějak s tímto vzděláním uplatní na trhu práce.
Váhám, ale čas běží a v listopadu jsou zkoušky. Nechci ji nacpat někam, co nemá uplatnění, budoucnost. Máte někdo zkušenost,nebo co by jste dělali vy?
Reakce čtenářů
A co ona? My taky řešíme gymnázium, ale synek se vyjádřil že na víceleté ne, možná tak z devítky. Jsou dost dobrá parta ve třídě, navíc asi jediný ročník, který je z jedné školky. Třídní je taky spokojená, děcka spolu vychází dobře, takže se mu do nového kolektivu nechce. Navíc by musel makat a to si při jeho lenosti neumím představit.
Ona s tím nemá problém. Jediné, na čem se neshodnem je, že ona by chtěla dělat na něm basket a já atletiku. V té je daleko lepší. To je jediné, na čem se neshodneme.
Jenže já nevím, jestli jí to něco dá, jestli když se rozhodne potom nepokračovat, nejít na VŠ, jestli najde práci.
No tak to možná někde u pásu, ale potom můžeš říct: "Já Ti to říkala". Těžko radit, když sama nevím, teda vím, že děcko je jak malej Jarda a má tisíc zájmů, od fotbalu přes hraní na klarinet až po dramaťák. Sportovní gympl u nás není, jen obyč. státní, kde se musíš šprtat a šprtat a potom VŠ. Jinak jsi na tom hůř, jak zámečník s maturitou. Tak se jí zeptej, jestli počítá s tím, že půjde na VŠ, no a atletiku ať dělá v rámci studia a basket jako koníček, tedy jestli to jde. Kamarád dělal sportovní v Brně, potom si dodělal VŠ a je z něj policajt, tož tak.
To je to. Já mám vlastně ted v rukách její budoucnost a nerada bych to zvorala.
No fakt, dyť já taky. Ale to já každé ráno, když jedem do školy. Já si říkám : Nějak bylo, nějak bude!!! A pokud to děcko chce a zná rizika a podmínky, ono to stejně vždycky dopadne jinak.
Je pravda že z víceletého gymplu je cesta buď na vš nebo na pracák, v lepším případě někam k pásu. Na druhou stranu pořád radši z normálního gymplu, než ze sportovního (tam totiž nebude umět vůbec nic, jen ten sport - a když jí to přestane bavit, případně s tím bude muset z jakéhokoliv důvodu seknout, bude, no, slušně řečeno v loji). Pokud si učitelka myslí že "má na víc", je podle mě je nejlepší řešení specializovaná třída na slušné základní škole - třeba právě jazykovka. V devítce už bude mnohem spíš vědět co chce a bude případně slušně připravená i na přijímačky na gympl. Sport může v klidu zvládat jako koníček. :)
Holky děkuji, mám jasno. Ono ted je těžko říct, co bude za několik let, může mi v 11 letech slíbit, že půjde na VŠ? a pochybuji, že by z ní vyrostla olympionička. Takže leták se Dnem otevřených dveří letí do koše a dítko si bude ještě pár let užívat ZŠ. ono to není jako za našich mladých let a i s gymplem ses upíchla někam slušně. Když bylo dobře, i na OPBH.
Věk: 30
Já myslím, že gympl je na prd..ať už jakýkoli.. Lepší SŠ zaměřená na jazyky, protože o těch to dneska všechno je, nebo aspoň ekonomická škola..atd. Na VŠ může pak jít i z jakékoli jiné školy s maturou když bude chtít a když ne, bude mít aspoň třeba nějaké užitečnější zaměření, sportem si asi stejně nikdy vydělávat nebude...
A když já si vzpomenu, čím jsem chtěla být v 5. třídě...a i v 8. třídě..Vůbec jsem v těch letech neměla ponění o životě, práci a výdělku.. Rodiče by měli rozumně rozhodnout, dítko může sportovat ve volném čase..