Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Uživatel: Bohunka
Věk: 57
Město: Kladno
Dobrý den,
ráda bych věděla zda je možné, aby si posudkový lékař dovolit jen po telefonu dát příkaz obvodnímu lékaři k okamžitému ukončení pracovní neschopnosti. V lednu 2012 jsem dostala výpoveď z práce ze zdravotních důvodů. Před 2 roky se mi vytvořily velké ostruhy na obou patách, a zároveň i tarzální tunely (útisk nervu). Také na obou chodidlech. Obojí je hodně, ale oprvdu hodně bolestivé. Těžko se mi stojí o chůzi ani nemluvím.
Mám i další potíže - bolesti kyčlí, kolena, špatnou páteř bederní (výrůstek) i krční, astma, výpadek pravého středouší (motá se mi stále hlava), trpím migrénou.
Také mám velké psychické potíže. Již 22 let vychovávám postiženou dceru. Beru téměř 10 let antidepresiva.
Ráda bych věděla, zda si může vůbec lékařka dovolit udělat takové nařízení, jaké udělala? Nepožádala ani doložení zdravotní karty, výpis z ní, nebo alespoň konzultaci se mnou. Prostě zavolala a nařídila. Já jsem se odpovolala, protože mi to připadá opovržením s mou osobou!!!
Další problém nastal na Úřadě práce. Jelikož jsem se odvolala na OSSZ proti ukončení neschopenky, bylo mi řečeno, že mi nebudou vyplácet žádnou podporu, až do vyřešení mého odvolání na OSSZ. Musela bych jí stejně vrátit v kladném případě. Z čeho budu platit nájem, inkaso, a další složenky i jídlo, to také nikdo neví.
Je toho na mě nějak moc....
Můžete mi prosím Vás zjistit jak se mohu bránit a co mám udělat jiného, než čekat? Vůbec nechápu jak se může takto zacházet s lidmi :::
Moc děkuji předem za Vaši odpověď.
S pozdravem
B. Š.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3769x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Zkus si pročíst něco TADY, nebo se můžeš obrátit na bezplatnou právní poradnu online.
V jiném tématu píšeš, že jsi v lednu tohoto roku byla nucena ze zdravotních důvodů přijmout pracovní výpověď a pak nastoupila neschopenku. Tady píšeš, že jsi dostala výpověď z práce ze zdrav. důvodů. To je podstatný rozdíl, který by jsi měla upřesnit. Protože je rozdíl, jestli si tu výpověď z práce přijmula - tedy s ní souhlasila, nebo jí dostala - i když vzhledem k tomu, že jsi v té době nebyla v PN předpokládám, že výpověď byla dohodou = jinak by jsi se už v lednu proti výpovědi bránila, ale o tom nepíšeš. Každopádně obě varianty = souhlasit s nimi byla podle mě chyba. Protože jsem Ti odpovídala již v tom jiném tématu, odpověď jsem Ti zkopírovala i sem:
Podle mě si udělala chybu, že si přijmula výpověď ze zaměstnání - navíc ze zdravotních důvodů a teprve potom nastoupila na neschopenku. Protože pokud jsi byla zaměstnaná a v období zaměstnání jsi měla zdravotní potíže vyžadující pracovní neschopnost, měla jsi nastoupit na neschopenku. Pak by Tě nemohl ze zdravotních důvodů = tj. v době pracovní neschopnosti ze zaměstnání nikdo vyhodit.
Jestli posudková lékařka postupovala správně těžko říct, to je dotaz pro právníka: bezplatná právní poradna. Další dotazy jsou příjímány již 19.11. 2012.
Jako laik si myslím, že bez posouzení související dokumentace ne. Takže jediné co Ti můžu poradit je, přiložit k odvolání kopie všech lékařských zpráv - nálezů, které s Tvým zdravotním stavem souvisí a to k prokázání Tvých tvrzení.
Dany, nevím, jestli jsem tvou odpověď správně pochopila, ale je přece úplně jedno, jestli Bohunka výpověĎ "dostala" nebo s ní "souhlasila". Výpověď je přece jednostranná, takže zaměstnavatel ji může zaměstnanci dát, i když ten s ní nesouhlasí - což tak většinou funguje, málokdo s výpovědí souhlasí. Nebo jsi to myslela jinak?
Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že výpověď není možné dát během pracovní neschopnosti, takže záleží na tom, kdy Bohunka na neschopenku nastoupila, ale na obranu proti neplatanosti výpovědi je už stejně pozdě (lhůta je 2 měsíce). Ani to ukončení neschopenky posudkovou lékařkou bez znalosti zdravotní dokumentace se mi nelíbí. Kromě bezplatné právní poradny online se může Bohunka obrátit také na občanskou poradnu v místě jejího bydliště - služby těchto poraden jsou bezplatné. Složitá situace, já sama si nejsem jistá, jak nejlépe postupovat.
Myslím si, že posudkový lékař nemůže přikázat zrušení dočasné pracovní neschopnosti (a už vůbec ne telefonicky!!! ), může to max. doporučit. O dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje praktický lékař nebo specialista.
Viz např. tento článek - cituji:
A v řadě případů se rozhodl doporučit ukončení nemoci. Z devíti lidí souhlasil s pokračováním jen ve dvou případech. Jeho doporučení směřované praktickým lékařům bylo podle dokumentů, které má redakce k dispozici, zcela jasné.