Téma: Víte co jíte? Chléb Šumava - složení
Dostala se ke mně kopie štítku o složení Chléb Šumava.
Vzpomněl jsem si na dobu, kdy tento chléb, byla v obchodech za hlubokého komunismu žádaná a úzkoprofilová novinka. Chléb tehdy opravdu krásně voněl i chutnal.
Sám peču kváskový chléb z čistého žitného šrotu, mořské soli a trochy různého koření a mnoho let již experimentuji s pečením zdravého chleba, bez „Éček“ a dalších zbytečných přísad.
Přečetl jsem si současné složení Šumavského chleba a nestačím se divit, že i pekařina se postupně změnila v chemickou výrobu. Jestlipak mezi dnešními hromadnými „výrobci“ chleba je také ještě nějaký pekař, kterému zbyla aspoň troška hrdosti na své řemeslo? Jestli je mezi nimi někdo, kdo pamatuje rozkoš ze zakousnutí do čistého, voňavého chleba z venkovské pekárny, kde žádné vylepšovače chuti, kromě koření, nepotřebovali, protože stačila kvalitní čerstvě semletá a nezoxidovaná mouka.
Čtete si štítky na potravinách, které si kupujete? Měli byste, ve jménu pudu sebezáchovy!
Je toto ještě vůbec chléb?
(4 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 14215x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Může obsahovat … = Vyrábí se v na lince, ve které se také zpracovává …
Takže to tam nikdo nemíchá schválně, spíš je to informace pro alergiky.
Ano, rozumím, to zvýraznění alergenů tam dal ten co mně posunul kopii toho štítku.
Mě vyvolalo nedůvěru v tento chleba spíše složení vylepšovačů mouky, emulgátory, zahušťovadla, regulátory kyselosti a podobných nesmyslů, které normální pekař nikdy nepotřeboval, za podmínky použití kvalitní mouky. Tyto vylepšovače jsou nutné při použití nekvalitní, nebo staré a prošlé, zoxidované mouky.
Kdesi, kdysi v diskuzi pravili, že přípravek ke zlepšení mouky je kyselina askorbová, tedy vitamín C, který způsobuje vyšší lepivost těsta, to znamená kvalitnější bublinky při kynutí, jež hned tak neprasknou. Kolik ho je potřeba je asi tajné. Z vlastní zkušenosti vím, že 500mg s kilem chleba ani nehne. Každá mouka obsahuje jiné množství lepku, tak asi proto
To jo, to uričtě, souhlasím, že v chlebu je tolik vylepšovadel, že už ani o chleba nejde, ale jde o jedno velké vylepšovadlo
Úžasné, to slovo "velké vylepšovadlo" si přidám do slovníku. Díky
Tak především chodím pro pečivo k pekaři a ten mi bochník nebalí do igelitu se štítkem.
Začala jsem číst poctivě štítky a musím říct, že je to dřina vybrat něco fakt bez různých pomahačů. připadám si jako Sisyfos.
Co nekupuji, jsou sardinky ulovené v Baltu. Poté, co jsem se dočetla, jaké svinstvo tyhle rybky mají v sobě, ne jako konzerva, ale přímo rybička, tak poctivě kontroluji, z které vody je vytáhli.
Člověk se musí obrnit velkou trpělivostí, než to vše přelouská, a nejlépe přivzít na pomoc i lupu
Ostatně, lze se skutečně spolehnout na údaj o půvsodu těch rybek? Mohou být vyloveny jinde, zpracovány jinde a celá konzerva zase může pocházet odjinud, však i Jihlavanka je z Polska, stejně jako Activia atd.
Na rybách, i když jsou v konzervách, musí být uvedena lovná oblast FAO a číslo. To je předpis. Ovšem jsou u toho lidi, že?
jo, FAO tady jen, jen nemám tucha, co to znamená.
Pro mě bylo podstatné, že na sardinkách je napsáno uloveno v moři, kde jinde, že, ale země původu je Peru.
Což mi stačí ke štěstí.
Supertrawlery loví po celém světě, proto není směrodatná země původu. Rybky plácnou do plechu a zapertlujou na lodi hned po vylovení. Rybáři z Peru loví v oblasti FAO 87, což je jihovýchodní Pacifik. např.
Donutil jsi mě vytáhnout opět krabičku sardinek z ledničky a zkoumat.
hrdost na sve remeslo ho neuzivi, nic si za to nekoupi
dyt dneska 90 % v obchodech zajima cena, jestli je to kvalitni nebo to neni prosle to je az na druhem miste
az lide priplati za kvalitni kus chleba tak se urcite najde i pekar ktery ten kvalitni kus chleba udela
Vzhledem k tomu, že jsem alergik i na ta éčka, čtu všechny štítky a mnohdy se nestačím divit. Ostatně dobrá stránka se složením potravin a éčky je zdravapotravina.
Dalo by se tedy říct, že vím, co jím, pokud ovšem výrobci uvádějí vše, co použili, někdy se v potravinách na pranýři člověk dozví, že výrobce zapomněl nějakou přísadu na etiketě uvést
Nechci se nijak zastávat přidávání "svinstva" do potravin, ale oni někdy ani ti pekaři moc na výběr nemají. Znám pána, je to můj klient, který měl mnoho let pekárnu (spíše vesnickou pekárničku) pekl výborný chleba, ale…najednou se začaly "líhnout" různé předpisy v podobě: mouku nemůžeš mít v sudu na mouku ve kterém Ti jí prodává mlýn, musíš jí postavit vlastní místnost s na mouku námi určenými nádobamy…nebo budeš péct z mouky kterou mi určíme za dobrou a tu můžeš mít v pytlích kde chceš. Stejně tak vyšlo nařízení na mléko, vajíčka, cukr a asi všechno co pekař potřebuje.
Když splní všechny předpisy, aby měl poctivé suroviny bude ho to stát mordu a bude muset chleba zdražit a ptz je to tak jak píše parek, že většina lidí se dívá na cenu, přestanou u něho lidi nakupovat
A tak je to se vším
Věk: 23
Začínám mít pocit, že to tu za chvíli bude jako v Americe, kde taková stupidní nařízení způsobila, že si lidé nemohou ani pěstovat sami, co by chtěli a ještě je všechno GMO. Prý za to může Monsanto, tak si říkám, co za chvílu budeme jíst. Ovoce, zelenina pesticidy, mléko no nevím, mouka s nulovou výživovou hodnotou a vše ostatní éčko s éčkem a pak lidi nemají mít rakovinu, srdeční choroby aj. No spějeme do záhuby svým způsobem života
No vzhledem k tomu, že 100% zrní je u nás geneticky upraveno, tak nějaké to éčko už je nic.
A co říkáte na tento recept na chleba? My ho doma pečeme již dva měsíce. Do směsi dáváme šálek hladké mouky, šálek žitné mouky celozrnné a šálek celozrnné ovesné mouky, nebo žitné grahamové. Přísady: celý kmín, drcený kmín, sůl, lněné semínko, slunečnicové semínko, anýz a mletý koriandr. Jinak dodržuji postup podle receptu zde.
Chlebu moc nerozumím, rozlišuji chutná/nechutná-tvrdne/netvrdne Mrkla jsem na stránky našeho pekaře a píše, že používá třístupňové vyvádění kvasu, tož jsem tam kde jsem byla.
Tvůj pekař dělá kváskový chleba. Také jsem ho dělal, ale je to časově náročné. Psal jsem o něm v jednom tématu.
Tak psát može, ale realita, kdo ví. Ale na www.cuketka.cz je kvásková mapa, mrkni tam. Dost možná najdeš dobrou duši s kvalitním kváskem blízko svého bydliště.
Již jsem to téma našel, kde jsem psal o kvásku a pečení chleba.
Tento týden jsme dělali vlastní domácí chleba. Doposud vždy jen v domácí pekárně z koupené směsi, ale tentokrát pozor - vlastní namíchané těsto s kváskem!!! Takže jdeme ve šlépějích pana Sovy
Kuk:
Nevíme čím to je, ale chleba vydržel mnohem déle čerstvý. Vymyslel jsem "konspirační" teorii, že pekaři schválně vyrábí chleba, který vydrží krátkou dobu, aby ho lidi rychle buď snědli a nebo vyhodili a hooonem utíkali do obchodu koupit další nekvalitní chemický chleba
Avi to není teorie tj FAKT!
Foto výše - kvasilo to 8 hodin a pekli jsme to v troubě. Možná jsem to špatně napsal, tak to tak nevyznělo.
Pekárnu jsme využívali v minulosti, ale chleba byl často dost tuhý - možná právě z toho důvodu, co píšeš.
Abych vysvětlil, proč se zajímám o pekařské výrobky, musím sdělit, že jsem se této problematice věnoval několik roků, když jsem chtěl upevnit svoje zdraví a kondici.
Pekařské výrobky tvoří podstatnou část naší stravy, a proto velmi významně ovlivňují naše zdraví.
Každé obilí obsahuje dvě lepivé, mazlavé a těžko stravitelné látky lepek a škrob. Společně s kaseinem z mléka a mléčných výrobků tyto tři lepidla poškozují zdraví i kondici člověka.
Gliadin, škrob a kasein. Tyto lepivé a mazlavé látky představují skryté a stále podceňované nebezpečí. Vstupují každodenně do těla se vším, co obsahuje mléko a pšenici. Lepek gliadin je pšeničná bílkovina a kasein je mléčná bílkovina. Lepí se na stenu střeva a ta degeneruje, klky tlustého střeva ztrácejí svou funkci, je ztíženo přijímání živin i vylučování škodlivin. Stěnou poškozeného střeva prostupují tyto lepivé bílkoviny do krve a tím do celého těla.
Nepoužíváme doma proto žádnou pšenici, ani řádně neprokvašené mléčné výrobky a ty jen v omezené míře. Výjimkou jsou vyzrálé tvrdé sýry.
Žito na rozdíl od pšenice nepřispívá k tvorbě tuku a hlenu a omezuje sklon k přejídání. Přirozeně se hubne. Kváskový chléb má všech pět základních chutí. Společně se zeleninou, tvoří dobrý základ jídelníčku, jeho příznivé účinky jsou patrné již po několika dnech. Působí proti nadváze, zácpě, zahlenění, zánětům, zvyšuje odolnost a vitalitu.
Chléb, který jsem několik let zkoušel a vylepšoval je přírodní, žitný, kváskový, kysaný chléb obsahuje pouze čerstvý žitný šrot, kmín, lněné semínko, slunečnici, naklíčený oves, a trochu různého koření, mořskou sůl a filtrovanou vodu. Nic jiného! Žádná éčka ani droždí. Chléb prochází přírodním procesem třístupňového kvašení a mléčného kysání. Tak je část škrobu a lepku rozložena na jednodušší, lépe stravitelné cukry a aminokyseliny. Rovněž je změkčena celulóza ze slupek zrn žita. Hotový chléb pak při správném ukládání vydrží i týden a jeho chuť se stále zlepšuje.
„Soví chléb“ obsahuje jen malé množství žitného lepku sekalinu, který je dobře tráven díky vysokému obsahu vlákniny v chlebu. Chléb je ale třeba důkladně a dlouho kousat, (ostatně jako každou potravu) aby už v ústech došlo působením ptyalinu(Ptyalin - Amyláza je enzym obsažený ve slinách, který zajišťuje štěpení škrobu na jednodušší cukry. ) k oddělení škrobu a zbytkového sekalinu, který se váže na vlákninu.
Příprava na pečení je dlouhá. Výroba zákvasu z kvásku trvá 24 hodin. Naklíčení ovsa asi tři dny. Potom teprve je možné připravovat těsto. Když chci v pondělí péci, začínám s přípravou už v pátek ráno. Všechno se míchá a hněte ručně. Strojní míchání složek mění chuť chleba a jeho kazí jeho pozitivní energii.
Urychlování procesu výroby jakéhokoliv pečiva je vždy na úkor jeho nutričních vlastností. Nedostatečná doba kvašení a kysání nerozloží těžko stravitelné a škodlivé složky obilí. Jestliže nasypu směs čehosi do stroje a za pár minut či hodin vypadne hotový chléb či rohlík, neobejde se to bez urychlovačů a nadouvačů, většinou na bázi hliníku a sody bikarbony a nutných vylepšovačů chuti. Takové pečivo nás nevyživuje, ale pouze vykrmuje na úkor našeho zdraví.
Přeji všem dobrou chuť a vědět co jíme.
Avi mne nabudil, pekla jsem tedy chléb v troubě, ručně dělaný. Výborná chuť, daleko lepší než z pekárny, jediné, co mě štve je, že kůrčička je křupavá a blbě se krájí. ám mnadroleno všude.
10 nejnovějších témat v kategorii:
Téma |
Odpovědí | Otevřeno |
Datum přidání (Autor) |
---|---|---|---|
Smažené ruské pirohy a pomerančový nápoj Olympus na Masarykově nádraží - proč už to není? | 27 | 4118x |
01.04.2018 00:07:18 (Seriozní muž.) |
Aranžování jídla na talíři - dobrou chuť | 87 | 9693x |
29.10.2013 13:35:44 (Amadeus) |
Oblíbené kavárny v ČR a oblíbená káva | 11 | 2672x |
21.10.2013 11:32:01 (kVerca2) |
Přílohy k obědu - jaké máte rádi a kdy? | 20 | 4954x |
05.03.2013 20:37:50 (Pluto) |
Boršč - zbožňuju ho, ale v restauraci je málokdy | 31 | 5774x |
14.02.2013 14:13:18 (Martta) |
Oblíbené moučníky a cukrářské řezy - tipy | 73 | 11078x |
03.02.2013 11:29:58 (Racek ) |
Jídlo které vám nechutnalo a teď už chutná - které je to u vás? | 23 | 4946x |
27.01.2013 14:38:48 (Racek ) |
Nejchutnější bonbóny - které to podle vás jsou? | 20 | 7459x |
31.10.2012 08:21:14 (Racek ) |
Kvalitní a chutné jogurty - které to podle vás jsou? | 37 | 6373x |
02.08.2012 23:50:28 (Barča) |
Jakou zmrzlinu máte nejraději - z obchodu, točenou, domácí? | 10 | 3807x |
28.07.2012 13:43:35 (Trinity) |