Téma: Různé babské rady a recepty z cibule a lípy
Našel jsem na internetu jednu stránku, kde jsou různé babské rady a recepty. (Na konci tématu alespoň některé vložím, hnědým písmem. ) Některé znám a mám je odzkoušené.
Já mám po svém otci brožurku, která obsahuje 470 různých rad a receptů, které jsou posbírané mezi lidmi a pak od různých známých lidí, jako je bylinkářka Marie Treben, nebo páter Ferda, atd.
Napadlo mě se vás zeptat, zdali znáte nějaký babský recept, který vám pomohl.
Například mně pomůže česnek, zázvor, med, propolis, citrón, lipový a cibulový čaj, cibulový obklad na hrdlo s anýzem. (200 g cibule dusit - polít 2 lžícemi vody, přidat 4 malé lžičky anýzu, ještě 10 min. podusit, dát do gázy, aby se to nesypalo. Obklad na 2 hodiny, teplý 1 x denně až do zlepšení stavu. )
Ovšem, pokud si na mě nějaká potvůrka bacilů sedne, mám ji rád, ale rád se s ní také loučím a to neodkládám nikdy na zítra. Když cítím třeba škrábaní v krku neboli jiné příznaky počátku chřipky, zalistuji v babských radách, hupnu do postele a za dva dni jsem opět fit.
Cibule
CIBULE je nejlepším lékem proti nachlazení a následnému kašli je cibule.
Cibulový sirup: Nakrájíme 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijeme do skleničky. Sirup podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.
Cibulový čaj: Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule. Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně.
Lípa
Lipový květ vyvolává pocení a rozpouští hleny. Proto se používá především jako podpůrný prostředek při horečnatých onemocněních, jako je nachlazení nebo onemocnění chřipkou. Na chřipku je nejlepší lipový čaj
Příprava čaje: 1 lžičku lipového květu přelijeme šálkem horké vody a necháme asi 15 minut louhovat. Můžeme osladit medem. Užívá se 3 až 5x denně.
(2 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 9625x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Já mám potíže zažívacího charakteru, takže vyhledávám v těchto oblastech. A na nadýmání a vůbec celkové zklidnění bříška se mi osvědčil kmínový čaj.
2 lžičky drceného kmínu zalít asi 1/4l vody. Pít samo sebou teplý.
A k tvému příspěvku se přidávám k lípě. Tu mám taky odzkoušenou.
Jinak si ale myslím, že co se týče bylinek, je to dost individuální.
Pluto, tenhle cibulový sirup dělám pokaždé, ale bohužel, nikdy se mi nepodařilo získat více štávy než dvě lžíce. Věřím, že to funguje, ale mám děsnou spotřebu cibule. Kde dělám chybu?
Sorbi, chce to dát velkou vrstvu toho cukru …já mám šťávy taky docela dost.
A ještě jsem slyšela od sestry, že je na kašel výborná černá ředkev. Je to stejné jako s cibulí, nakrájí se na tenké plátky do misky a pořádně zasype cukrem …šťávička je léčivá.
Rybičko, nevím, jaký poměr by měl být, ale cukru je fakt dost… je to zasypáno …hutně. Zkoušela jsem i med a výsledek stejný.
Vyzkoušel jsem dnes poprvé udělat cibulový sirup. Rozkrájel jsem na kolečka 3 středně velké cibule a dobře prosypal cukrem. Pak jsem to nechal 4 hodiny stát a sem tam jsem to promíchal. Získal jsem 100 ml sirupu. Dosud jsem pil jenom cibulový čaj, ale už budu dělat i sirup, v případě potřeby.
Tak 100 ml bych měla ze tří kil.
Sorbi, to ani mně. Myslím, že ne, že děláme někde chybu, ale že je prostě větší spotřeba cibule. Dělala jsem to xkrát a pokaždé to tak bylo.
Tyhle odzkoušené rady + rada od Voslík…běžně se používaly v době, kdy jsem měla malého syna. Škoda, že pomalu upadají v zapomnění a tak vítám, že se tu tohle téma otevřelo. Hlavně kvůli dětem. Co pro ně může být lepšího, než osvědčené přírodní léčení? Samozřejmě tím nemyslím žádný extrém.
A náhodou neznáte "babský" recept na bolest? Jakože když si téměř uříznete prst, oni ho sešijí dohrmomady, ale druhej den se tak probouzí, že už máte chuť vyletět z kůže. moc nevěřím lékům, používám jen paralen a ten nezabírá vůbec. . ruku mím zavázanou, takže nemůžu namáčet nebo tak. ale přecejc něco tlumí bolest, ne?
Jak jsem psala, tak ta kopretina řimbaba. Používá se i při migréně, ale na chuť prý nic moc. Možná by byla v lékárně. Předpokládám ale, že hledáš něco doma běžně dostupného. Pak už mě napadá jen marihuana Kamarádčina maminka - lékařka- jí to doporučoval na bolesti hlavy.
ty jsi borka. kopretinu nepředpoládáš, že doma budu mít a marušku jo? No paráda Každopádně nevedu ani jedno. ale na kopretinu se asi dojdu zeptat. Díky!
Jéje, to jsem napsala úplně špatně, že jo. To takhle vůbec nemělo vyznít Ale je pravda, že větší pravděpodobnost má ta mařenka, že by byla u někoho doma, než tahleta řimbaba
Zkus to a pak se klidně poděl. Budu jen ráda. Co se týče účinků a nebo i dostupnosti. Já třeba nevím, jestli ji vůbec mají v lékárně. Možná nějaký bylinkový obchod spíš. Netuším.
Zeptala bych se v té lékárně, vyrábí se i jako tinktura, tak možná budou mít. Pak jak píšeš, bylinkové obchůdky, nebo koupit na http://www. 001shop.cz/Kopretina-rimbaba nebo přímo v prodejně 001shop.cz Krakovská 22, Praha 1
jojo zkusím. i když dnes to nseženu. a do zítřka mě už as klepne
Ale jinak má babská rada:
tvaroh namazat na prsa. . na můj suchý kašel
čaj z majoránky - taky na kašel
mátový čaj - na můj divoký žaludek
švédské kapky - vntřně na žaludek, obklady: na bolest hlavy, krku
bezový květ naložený v octu - na horečku. Obklady na ruce a chodidla. Dát na to rukavice a ponožky.
Bohužel neumím poradit na bolest, kterou popisuješ, ale našel jsem babské rady na jiné bolesti. Možná se ti budou v budoucnu hodit. Přeji brzké uzdravení prstíku a příště si dávej naň lepší pozor.
Například:
7. Bolesti břicha a žaludku.
• Vypít zápar z heřmánku heřmánkového.
• Bílé víno vařené se zázvorem a kmínem. Na 2 dl vína na hrot nože zázvoru a stejně kmínu.
• Na pánvi ohřát žitné otruby, pokropit octem a teplé přiložit v plátěné kapse. Na celou noc.
• Šálek mléka, ve kterém jsme 2 minuty vařili 2 lžičky fenyklu. Obklad z toho. Měnit po 10 minutách.
• Nadýmání zastaví anýz uvařený ve víně, nebo ve vodě. Pít, nebo z toho odvaru obklad na žaludek.
• Větry zastaveno - stroužek česneku rozetřít, smíchat s mlékem, natřít na chléb a sníst. Bolesti hned přestanou.
8. Bolesti hlavy z tepla.
• Citron rozřezat na půlky a položit je na spánky na 2 hodiny.
• Postavit se do studené vody na 4 minuty.
9. Bolesti hlavy z nachlazení.
• Obklad ze záparu z máty peprné. Na 4 dl vody 1 polévkovou lžíci maty peprné. Přiložit na bolestivé místo.
10. Bolesti hlavy při přepracování.
Vlažný obklad z tvarohu na čelo na 2 hodiny.
Ahoj, tady je taky jedna dobra babska rada: po bodnuti vcelou vytahnout zihadlo a ranku potrit zeminou. Osvedceny prostredek jak venku, tak doma (hlina z kvetinace). Ranka nenatece a nedojde k alergicke reakci.
O tomto způsobu jsem ještě neslyšel, ale zní to zajímavě.
Já přidávám něco na bodnutí hmyzem z tátovy brožury.
5. Bodnutí hmyzem.
• (ovádi, osa, komár, včela), potírat ihned šťávou jitrocele, nebo cibule, také octem. VYZKOUŠENO.
6. Bodnutí vosou do jazyka
• 1 lžíce navlhčené soli - pomalu polykat.
Napadlo mně zde napsat recept naší tety, která vyrábí hojivou mast na poranění. (škrábnuti kůže, říznuti nožem do prstu při krájení cibule, atd. ) Kromě této masti používám i měsíčkovou mast, kterou mám stále v lednici. Jednoduše se to natře na ranku a zaváže obvazem nebo přelepí. Ranka se rychle hojí, vytahuje případný zánět a poraněné místo rychle srůstá. Mám to odzkoušené, když jsem si pořezal prst o plech nebo jsem se nechtěně o něco škrábl.
Hojivá mast na poranění – recept z Českomoravské vysočiny
Potřebné ingredience: 1 díl sádla například vepřového
1 díl včelího vosku
1 díl smrkové a borovicové smůly
Smůlu rozpustíme v hrnci ve vodní lázni, potom přilijeme rozpuštěnou smůlu do rozpuštěného včelího vosku. Potom přidáme sádlo, lehce rozvaříme za stálého míchání. Hotovou směs nalijeme do kelímků. Mast účinně desinfikuje a urychluje hojení i značných poranění.
A něco na "vzpruhu" při únavě, kdy se člověk cítí opravdu vyčerpaný, ale fungovat v práci musí, by jste neměli…?
Já vím, spánek a odpočinek, ale když máte převrácené dny, po N hodně málo spíte (si člověk neporučí, to "samo") a z nevyspání bolí hřbet i tak "normálně" bolavý už tuplovaně, ale už tak příšerně, že mám chuť si třeba jen na týden dáchnout, spočnout, dospat se, ale.
…nejde to, stále nám chybí lidi (paradox, co? ) a kdekdo tam nevydrží a po 2,3 směnách už nepřijde, že je toho moc na zapamatování a spousta odpovědnosti a kdesi cosi (já to brala tak, že to k té práci prostě patří a hotovo) a nebo - zvl. pro chlapy, je to málo peněz. Je to sice nejzabezpečenější pracoviště z těch, kde jsem dělala (ostraha), ale kdo - když práci NEMÁ, si toto dnes může dovolit vůb. říct? Ale to už zabíhám jinam.
Takže jak vydržet fungovat, když jiná "nabíječka" než spánek pro nás není, ale je ho málo+je potřeba fungovat i doma a když tam ten druhý není…
Díky předem za rady, ale že opět vstávám před půl 4-tou, honem padám do betle. Dobrou noc všem.
Těžko radit, ale dostatek spánku a dostatečný oddych je jako sůl nad zlato. Četla si téma, kde Avatárek doporučuje na únavu ženšen? Já jsem si ho koupil a můžu psát, po delší době, jenom samá pozitiva.
Leni, na posílení vyčerpaného organismu se doporučuje včelí MED …3xdenně lžička. Má uklidňující a posilující účinky, tak ho vyzkoušej. Ale nějaký opravdu dobrý od dobrého včelaře , ne ty medové pasty, co se prodávají v obchodě.
Na zánětlivý ekzém, nebo těžko se hojící ránu na kůži, koupel v černém čaji, nebo přímo přikládat vyluhovaný sáček. Na promazání kůže, nebo dělání mastí, domácí vepřové sádlo, pokud možno od prasátka, které bylo krmeno klasicky, brambory, řepa, šrot. Nosím do lékárny své sádlo a oni mi z něj dělají masti, žádná vazelína, sádlo.
Kamaráka mi doporučila sirup na odkašlání. tymián asi 10g - 200g cukru (já dala třtinový) - 200ml vody. Vodu+cukr vaříme 20 minut, potom vypneme a nasypeme tymián, necháme louhovat do vychladnutí. Přecedíme a v lahvičce to prý vydrží 2 měsíce. Zatím nikdo nekašle, uvařené mám a čekám.
Tahle babská rada mi přišla asi před půl rokem mejlíkem a jsem ráda, že nemám až tak velkou sklerozu, že jsem si na ni dnes v noci vzpoměla.
Vzbudila mě totiž bolest v krku, ve kterém už jsem to měla pěkně opuchlé. První, co mě napadlo, že to vypadá na angínu a že nechci antibiotika …. a pak mi bleskla hlavou vzpomínka na mejl, kde se radilo, že počínající nachlazení a bolest v krku lze zahnat kloktáním vlažné slané vody. Tak jsem tak hned učinila a ráno jsem se probudila bez bolesti a krk byl v už pořádku.
Takže vám to všem doporučuji, sklenka slané vlažné vody zničí v dutině ústní bakterie a opravdu to POMÁHÁ i od otoku.
10 nejnovějších témat v kategorii:
Téma |
Odpovědí | Otevřeno |
Datum přidání (Autor) |
---|---|---|---|
Svědění kůže - podkožní zánět | 4 | 3333x |
21.12.2019 01:04:28 (Veselka) |
Jedlá soda - využití, názory, rady | 5 | 2761x |
09.03.2018 23:13:28 (Rypoušice) |
Zánět zvukovodu - typy na léčbu přírodní cestou | 3 | 2834x |
03.12.2017 12:57:36 (Dáreček) |
Pigmentové skvrny - babské rady, byliny, bylinky | 4 | 10780x |
04.06.2015 08:42:46 (Karmelaren) |
Jaterní čistící kúra, jarní detoxikace a pročištění jater | 4 | 3651x |
12.04.2015 15:32:38 (Henryho) |
Problém s usínáním, nespavost a nepříjemné sny - jak se toho zbavit? | 8 | 3501x |
16.03.2015 08:38:42 (Hella) |
Bylinka na slepenou předkožku u dítěte - existuje nějaká? | 7 | 5628x |
08.10.2014 13:15:33 (Karmelaren) |
Léky nebo bylinky na zvládání vzteku, napětí a nervozity | 14 | 8615x |
01.08.2014 10:41:54 (Tankaram) |
cola a paraziti - zajimave pocteni,jen dloooouhe | 6 | 3915x |
29.06.2014 13:24:58 (Sara1) |
Jak se zbavit únavy - příčina a léčba únavy | 23 | 5794x |
03.05.2014 09:18:56 (Sara1) |