Téma: Japonský topol, pěstování - zkušenosti, postup, návod, diskuze
Zdravím všechny příznivce zahrady
Ne že bych byl kdoví jaký zemědělec, ale rostoucí ceny palivového dřeva a jeho čím dál horší dostupnost ve mě vyvolalo rozhodnutí pěstovat doma na pozemku japonské topoly. Podle toho co jsem četl je to velice jednoduché, zapíchnout do země a čekat, až to vyroste, sem tam okolo pokosit.
Má někdo s pěstováním této dřeviny zkušenosti?
(1 člověk)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 11718x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Jestli je to kvuli topeni, tak do te doby zmrznes, nez vyroste co do kvality?
Právě, jakou to může mít výhřevnost? Diskuzi jsem našla tady. Ale s tím osázením bych se raději zeptala na životním prostředí, jestli není nějaká ohlašovací povinnost a taky asi záleží jak je pozemek vedený, jestli jako orná, louka, sad, protože i když je pozemek Tvůj tak ve skutečnosti potřebuješ hafec potvrzení od úředních byrokratů.......
Tak odkaz funguje, ale diskuze už se schovala. Tak to sorry...... ale to dohledáš..... možná...
Dík docela dobrá diskuze, ale musím to prostudovat. Na povolení já se... My bydlíme skoro v lese a sousedům to taky vadit nebude. Navíc to chci letos zatím jen zkusit a nemám zas tak velký pozemek, jde spíš o to využít plochu pozemku.
Rozhodně nehodlám založit plantáž.
Tady je toho dost... i o legislativě, ale myslím, že jsi chtěl někoho s osobními zkušenostmi, že?
Jo na netu toho je hafo, ale stačí přečíst pár stránek a ten zbytek to kopíruje. Ale na TZBinfo mě to nenapadlo hledat, ikdyž ho poižívám skoro denně. Dík
Na TZB taky chodím. Ale ne kvůli topolům.
Pěstování rychle rostoucích dřevin, šťovíku, či co chcete na topení je jeden problém. Ten s sebou přináší naprosté zadělání přilehlých pozemků těmito rostlinami, sousedi vás zabijou, dřív než si škrtnete v kotli. Vyrostlo už? Přichází sklizeň a zpracování. Pokud sklidíte pruty, musí se štěpkovat a uložit na krytou skládku. Až zmrznou, je po topení. Kupte kotel Verner nebo Šamata s automatickým přikládáním. To jsou kotle, co žerou mokré štěpky, ale výhřevnost mokrých dřevin je žalostná, protože napřed musíte odpařit vodu. V některých dřevinách je i 120% vody, bráno na absolutně suchou hmotu. Kotle se nedělají pro malé výkony, jsou asi od 50 kW, to je na čtyři zateplené rodinné domy. Mrkněte, co taková zařízení stojí. Pak jsou kotle Atmos, žerou jen suché štěpky, pelety, plívy. Musíte hmotu sušit. Kde vezmete energii? Výhřevnost měkkých dřevin s max. vlhkostí 15% je cca 4,5 kWh/kg, za předpokladu, že máte pyrolyzační kotel s vysokou účinností, žádný kamna. Ještě nejsme u konce. Dřeviny a šťovík obsahují agresívní sloučeniny a kotle trpí korozí. Musíte mít uzavřené sklady s palivem. To samé platí pro pelety. Ty nesmí být dlouho na vzduchu, natahují vlhkost a drobí se stejně jako pilinové brikety. Oba druhy jsou navíc nesmyslně drahé.
Dělal jsem do termomechaniky čtrnáct let, mám jediné řešení. Pořádně zateplit barák včetně stropů do sklepa. 10cm polystyrén nestačí, na stěny musíte dát 20, pod střechu 40cm vaty, aby spotřeba tepla byla minimální. Kupte kotel Atmos generátor. Má účinnost nad 90%. Sežeňte smrkovou kulatinu, rozřežte a nechte aspoň rok vyschnout. Můžete přikládat polena až 60cm dlouhá. Čím silnější, tím lepší. Píchněte měřák, jak má nad 15% vody, netopte tím. Kotel má velkou násypku, jen tak k němu nemusíte každou hodinu lítat. Proces lze zautomatizovat, kotel vydrží v teplé záloze až 60 hodin. Čeká až přijdete, pak spustíte dmychadlo a za čtvrt hodiny je natopenej. Můžete ho ovládat i mobilem, pokud je naložený. Objem popele je do 4% a můžete ho rozhazovat do kompostu. Kotel žere všechno, co je suché. Uhlí i brikety, lamino, polyetylén a jiné plasty, co nemají jedovaté emise, odpady, pokud to není PTFE. Z komína jde jen pára. Mimořádně si pochutná na pneumatice, ale z komína jde carbon black. Má spalovací teploty kolem 1000°C, skleněná flaška se v něm rozteče, konzervy shoří. Pořiďte si do sklepa akumulační nádrže, objemu aspoň 5 kubíků. Jeden den budete topit, další dva se budete hřát z nádrží, ale mnoho neušetříte. Zapomeňte na kecy šéfů strany zelených. Tudy cesta nevede
Tak to už se těším, budu to chodit sklízet k sousedům .
Jinak o štěpku nestojím a nový kotel s automatem je pěkná věc, ale nekradu (ale asi začnu ), a do sklepa nic nedám co nemůže být pod vodou, bydlím v zátopové oblasti a na to vše nemám v baráku místo, musel bych přistavět.
Píšete "sežeňtě smrkovou kulatinu, ale ono to začíná být pomalu problém, stojí se pořadníky a myslím, že bude hůř.
Wolfgu, nechce se mi věřit, že vy ač bylinkář, tady radíte přikládat do kotle pneumatiky, ze kterejch ten černej hnus bude sedat na ty vaše bylinky, kterejma se mají lidi léčit. To je té RAKOVINY ve vzduchu málo?
Ty jsi sázel kolíky? Vždyť to nemá větve.
No ale jak je to geniální, zasuneš kolík a vyroste z toho strom
Já to znám trochu jinak.
Davi, jsi šikula, tak se Ti to přece jen povedlo vložit. Chytly se ty topoly hezky, že? Taky by mě zajímalo, kolik kusů se neuchytilo z toho počtu, co jsi vysázel?
No co jsem tak na kukal, tak se chytlo vše, některé kousky jsou pomalejší, ale zdá se, že se orazily všechny.
Tak to je super, na to že ještě byly ranní mrazíky, že? Fajn, že je to trochu odolné.
No měl jsem trochu strach, u nás tu bylo i -6°C, ale odolalo to.
Já právě vím, něco jsi o tom psal v Pokecu. Taky jsem si říkala, jestli to nepomrzne. Přece jen to není zas tak málo, že... Docela se těším na průběh růstu. Musíš dokumentovat, zajímá mě to.
Jo dělám fotečky, asi tak jednou týdně, ale zatím když pustím slide show tak se akorát mění počasí jo a zelená se tráva, ale jo to sranda.
Tak je tu moje první zkušenost. Z foteček je vidět, že jsem topoly nasadil na pozemek kde je jen tráva, ale tehda jsem si neuvědomil, že ta mrcha tráva poroste rychleji než ty topoly. Takže při prvním kosení jsem vzal křoviňák, že tokolem nich vždy obkosím a zbytek sekoačkou. Ale ouha tuda cesta nevede. Takže mi nezbývalo než vzít nůžky a pěkně kolem každého topolku ostříhat malé kolečko. To nemluvím, že ty potvory v té trávě nejdou vidět . Ale je to třeba, protože jinak ta tráva ty řízky přeroste a zadusí. Na štěstí to bavilo syna, takže jsme si to rozdělili . No první kosení trávy nakonec dopadlo tak, že se mi i přes veškerou snahu podařilo asi 3 kousky pokosit . No nic třeba se to ještě chytne. Nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem nastříhal čtverečky fólie a dal kolem každého stromku, abych to příště nehledal.
Poučení tedy je, že pokud se to sadí do trávy je třeba myslet na kosení již dopředu.
Měl jsi sbírat petky, uřezat dno a hrdlo a navlíct na kmínek........
To už vím taky, to jsi mi to nemohla poradit když jsem to sadil , teď už je mi to na prd
Tak já myslela nasadit před sečením a potom sundat, páč by to v tom moc nedýchalo a drželo by se tam spoustu hmyzu, kdyby to tam bylo furt....
Tak ta tráva je příšerný prevít. O víkendu jsem saze kosil kolem topolů a zjistil jsem, že tam kde tráva přerostla ten řízek dost výrazně abyla hustá, došlo k likvidaci již vyrostlých lístků, prostě shnily. Takže je to zatím piplačka.
Asi se to musí víc hlídat.... MS bude muset počkat
Tak mi to všechno mráz ze čtvrtku na pátek spálil. Doufám, že se to obrazí, jinak mě klepne.
Doufám s Tebou... TADY se o tom něco píše, tak snad to nedopadlo až tak zle?
Tak se zdá, že to dopadne dobře, už se to celkem vzpamatovalo.
Pár ukázek po zásahu mrazem
A došlo i k nějakým ztrátám? Nebo to přežily všecky topoly?
No zdá se že to přežily všechny
Mám seriózní dotaz, jak dopadly topoly?
Věk: 32
Město:Bítovany
Dobrý den, vzhledem k tomu že informace na internetu ohledně rychlerostoucích dřevin a hlavně takzvaného Japonského topolu připomínají směs džungle a klondajku, musím zde napsat pár rad jako pěstitel, který zkusil rady prodejců a rádoby odborníků.
Za prvé. Při pořizování sadby nehleďte na cenu, ale na zkušenosti a přidanou hodnotu člověka, který vám chce prodat sadbu. Jedná se o to, že RRD nejsou jen Japonské topoly, ale je to několik druhů klonů topolů a vrb(cca 30), kdy prodejce by měl vidět lokalitu, vyhodnotit vhodnost pozemku pro pěstování, a podle toho určit kultivar, který zde bude mít nejlepší podmínky. Na příklad já vám dám řízky za korunu a vy máte 10ha rovnou zapomeňte, je to cesta do pekel. Pro příklad uvedu, že japonský topol má srdčitý kořenový systém jdoucí do hloubky, a když máte podmáčené stanoviště tak jeho kořeny budou vyhnívat a on se je bude snažit obnovovat až dokud se nevyčerpá a zajde, zde patří vrba!
Sám jsem bohužel v mých začátcích naletěl jednomu rádoby odborníkovi a se zlou jsem se potázal, a taky jsem koupil řízky za korunu
za druhé. Nečerpejte informace pouze z jednoho zdroje! Nejjistější je kontaktovat vědecké pracoviště kde vám rádi uvedou vaše informace na pravou míru a poradí vám, a uvidíte že jste udělali nejlepší věc jakou jste mohli. Ušetří vám čas i peníze.
Za třetí, vždy vyžadujte pomoc s vypracováním projektové dokumentace, konzultaci pro udělení kladného stanoviska odboru životního prostředí(je nezbytné! ) ale také poradenství, protože jen toto je cesta k úspěšnému založení plantáže rychlerostoucích dřevin!
Věk: 40
Díky za zkušenosti! Jeden ze zdrojů, kde je pěkně popsáno pěstování RRD -> TADY
Co se týče vaší špatné zkušenosti, můžu se zeptat, jakou odrudu jste sadil?
Věk: 32
Město:Holice
Ahoj,
ano, ve většině souhlasím s předešlým příspěvkem. Nic není totiž tak jednoduché, jak Vám bude nutit většina. Většina totiž bohužel neví. Ovšem pokud si chcete založit platáž, nemusíte mít žádnou super projektovou dokumentaci. Stačí pár faktů vašemu MÚ, popř MZE když je to nad hektar a s tím Vám pomůže každý solidní prodejce sadby. Já osobně mám již 7 ha této dřeviny a 8 cm v průměru kmene na pařezu a sedm metrů výšky, Vám za 20 měsícu od výsadby z řízku neudělá asi žádná jiná dřevina.
Máte volný pozemek a chcete využít přírodních zdrojů za nejnižší náklady? Pak záleží na Vás a na nás
Petr
Klidně mi zavolejte na 776 098 450
Věk: 27
dobry den, vsem co maji zkusenosti s vysasdbou JP chtel jsem se zeptat jestli musi byt nejake povoleni kdyz si zasadim cca 300 sazenic na travnaty porost. poslouzi mi to jako vetrolam pro kone. Popripade kam s tim zajit. Jeste chtel jsem se zeptat snasi to kyselejsi a jilovitou pudu predem diky za info.
Pěkný den, jsme pěstitelé japanů. Začali jsme je pěstovat, protože chceme být energeticky nezávislý a vytápět dům podle potřeb kdykolv. Když jsme začali pěstovat, hodně jsme se vyškolil a také za každou chybu draze zaplatili. Napsali jsme o tom e-knihu. Je volně ke stažení na Internetu.
ale na to aby jste byli energeticky nezavisli asi potrebujete hodne velke pozemky ne?
Davide, zajímalo by mě, jak na tom s tím pěstováním jsi, tak až se tu ukážeš. ?
Ahoj Baruš
No má se to takto. Rok a půl si to už roste po svém, protože už bydlím jinde (u své budoucí ženy to jen tak na okraj ). Takže to obstarává otec. Poznatek je ten, že to potřeuje hlavně vodu. V tom štěrkopísku co je u nás to prostě nemá ty přírustky co se všude píše. V sobotu jedu k našim tak pokud si vzpomenu udělám foto a něco s tím co jsem nafotil.
Tak to se budu těšit. I když to nemá ty správné podmínky, přesto mě zajímá, jak si s tím topoly poradily.
(Těší mě, že po všech těch životních peripetiích žiješ zase šťastný život a moc Ti to přeju )
Ahoj Davide,
když ti nejdou moc ty topoly, zkus to s "paulovnií". koukni sem:
Věk: 36
Město:Nový Jičín
Dobrý den,
potřebuji k výsadbě japonských topolů povolení? 100 ks mám v zahradě a na poli asi 500 ks - dřevo budu mít pro vlastní potřebu. Jeto malá plocha asi 0,25 hektaru. Děkuji,
otázku bych směrovala nejspíše na obecní úřad…