Téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče
Uživatel: Pan XY
Věk: 38
Dobrý den,
mám velký problém a rád bych se s vámi o něm poradil. S manželkou žijeme 12 let apřed 4 roky jsme se vzali, před necelím rokem začala často chodit pryč a dozvěděl jsem se, že si našla jiného muže. Nyní jsem se dokonce dozvěděl, že s ním čeká dítě. Vychováváme spolu 3 děti : dvě dcery 14 a 16 let a syna 5 let. Obě dcery jsou nevlastní a nemám je napsané na sebe, syn je společný. Všechen svůj volný čas věnuji dětem a manželka o ně nejeví moc zájem i když stále tvrdí, že je má ráda a záleží jí na nich. Poslední dobou k ní nemají dcery dobrý vztah a se mnou jsou všechny děti spokojené. A vypadá to, že celá situace dospěje k rozvodu. Z rozhovoru s dcerami jsem se dozvěděl, že by s matkou nešly k jejímu novému muži ale rozhodně chtějí zůstat se mnou doma. Manželka chodí domu pouze odpoedne do večera a pak každý večer odchází spát jinam. Když je doma tak si sedne k televizi a málo se věnuje dětem. Chtěl bych vědět jestli je možno místo rozvodu dát manželku k soudu aby se přiznala že dítě nečeká se mnou ale s jiným mužem a tím pádem by děti zůstali společně doma, manželka by žila jinde a navštěvovala děti doma a očekávané dítě by nevlastnilo mé příjmení. Daňové úlevy bych na nevlastní dcery dostával dál když je vychovávám. A nebo je možné v případě rozvodu dostat nevlastní dcery do své péče i když je nemám na sebe napsané i se synem? V případě odtržení od sebe by to děti nesly velmi těžce. Prosím poraďte co dělat.
Reakce čtenářů
Obrať se na právníka. To bude nejlepší.
Příjmení ještě nenarozeného dítěte není to co by Tě nějak zvlášť mělo zajímat. To podstatné je fakt, že pokud se narodí v době manželství či tuším do 300 dnů po rozvodu manželství, jsi automaticky uznán jako jeho otec. Neplatilo by to pouze v případě, že by se Tvá žena stihla ještě před jeho narozením znovu vdát. Čili z toho pro Tebe při nejmenším vyplývá budoucí povinnost platit výživné, pokud se nestane oficiálním otcem jeho biologický otec.
K tomu, abys vychovával děti své ženy bys je musel nejprve osvojit. Jinak nemáš žádnou oporu v zákoně, nejsi jejich zákonný zástupce.
Můžeš však mít v péči vaše společné dítě, ale cesta k tomu není příliš jednoduchá a pokud matka nebude chtít, tak nezmůžeš téměř nic.
Ještě k tomu, že byste nechali vše tak jak je, s tím, že Ty bys vychovával děti... zní to hezky, ale prakticky vztato je to k ničemu. Kdykoliv si může jejich matka situaci rozmyslet a co dál? Nehledě na to, co už jsem psala o nenarozeném synovi.
Dobře Ti radím... investice do skutečně dobrého právníka je k nezaplacení.
Chodí sem paní sociální pracovnice, myslím si že až si Váš dotaz přečte, tak Vám odpví. Poměrně dobře se vyzná vě věcech rodinného práva a sociální oblasti.
Pokud se dítě, které Vaše žena podle Vás čeká s jiným mužem, narodí během manželství nebo do 300 dní od jeho zániku, budete jako jeho otec určen automaticky Vy jako (bývalý) manžel. Pokud máte o otcovství pochybnosti, můžete u soudu v místě bydliště dítěte podat žalobu o popření otcovství. Během soudního řízení pak bude Vaše otcovství potvrzeno nebo vyvráceno.
Co se týče svěření dětí do péče, § 45 zákona o rodině říká, že: "Vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiče, jestliže tato osoba poskytuje záruku řádné výchovy a se svěřením do péče souhlasí".
Při výběru vhodné osoby soudy dávají většinoiu přednost příbuzným a častěji svěřují děti matkám než otcům. To ale neznamená, že jste bez šance, obzvlášť tehdy, pokud děti samy vyjadřují přání zůstat s Vámi. Zejména dvě starší dcery jsou již rozhodně ve věku, kdy by měl soud k jejich názorům a přáním přihlédnout. Důležitý však bude také názor a postoj sociální pracovnice OSPOD (oddělení sociálně právní ochrany dětí), která bude v případném soudním řízení zájmy dětí hájit. Pokud máte zájem děti do péče získat, můžete u soudu v místě bydliště dětí podat návrh na svěření dětí do Vaší péče. Vzory takovýchto návrhů najdete k dispozici na internetu.
Věk: 33
Bude také potřeba soudu dokázat, že se o děti dokážete postarat i sám, bez cizí pomoci, pokud je chcete do péče a také složitější dokazování toho, že prostředí u matky je méně vhodné. myslím že by pomohl i posudek psychologa, který děti vyslechne, za který se sice platí, ale úhrada se dělí mezi účastníky procesu(bylo mi řečeno cca 10.000 a víc. ). u starší 16 ti leté by nemusel být posudek třeba.... u společného syna to bude složitější. je ještě poměrně malý a tam bude potřeba názoru sociálky, zda je střídavá péče vhodná.... vetšinou se ke střídavé u tak malých dětí nepřiklání... a do výhradní péče vám ho pravděpodobně nesvěří - musel by tam být ohrožující důvod výchovy malého!!! žaloba o popření otcovství určitě bude muset proběhnout, pokud manželka udá jako otce vás, ale vy s tím nesouhlasíte. tam bude na místě i test DNA, který se samozřejmě platí a úhradu může soud navrhnout komu uzná za vhodné.. vše víceméně záleží na spolupráci sociálky, dobrém soudci a na vaší síle, protože se dáváte na hodně těžký boj. přeji hodně štěstí..