Téma: Akumulační nádrž ke kotli na tuhá paliva - zkušenosti, diskuze, názory, reference
Premyslim ze kvuli dalsi uspore za topeni narvem ke kotli jeste akumulacni nadrz, ktera by pripravovala i teplou vodu.
Kvuli bludnym proudum co tu mame nam nic jineho nez plast nevydrzi vic jak 4 roky.
Mate nekdo nejake zkusenosti, rady co a jak udelat aby to bylo bez budoucich problemu a nevyhazovalo se penize za nejake zbytecnosti ktere stejne nefunguji?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 15520x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Napřed musíš vědět aspoň přibližnou tepelnou ztrátu baráku. Z toho údaje se musí vycházet při návrhu celkového objemu akumulační nádrže (AN). Též záleží na typu kotle a výši dosahované teploty topné vody. AN dobře fungují do venkovní teploty kolem 2°C za předpokladu dobré tepelné izolace stavby.
Např. v kotli lze běžně dosáhnout 90°C, tedy AN natopíš na max 85°C a tuto vodu můžeš využít až do klesnutí teploty na cca 50°C. Z toho vychází teoretický výkon AN objemu 1000 l na cca 40 kWh. Je-li tepelná ztráta domu 4 kW, budeš na ni topit necelých 10 hodin.
Konkrétní příklad: samostatný dům o dvou bytech, izolovaný PS 100mm, má nádrže 2500 l. Jeden den se topí do baráku a nabíjí AN a druhý se bere teplo jen z nádrží. Funguje to do venkovní teploty kolem 4°C už třicet let. Při teplotách pod nulou se musí přitopit elektrikou.
Kotel musí disponovat dostatečným přebytkem výkonu, aby stihl topit do baráku i nabíjet AN. Kotle s malou násypkou a přikládacími dvířky malého rozměru nejsou příliš vhodné, např. Dakon. Na stránkách výrobce Atmos je asi třicet možných zapojení kotlů s AN. Kotle Atmos spalují všechno, co je suché, včetně mouru, pilin, knih, nerecyklovatelného papíru, hadrů, kartónů aj. Dokonce, vzhledem k jejich ekologii, je dovoleno spalovat oleje, lamino, PE a PET. Samozřejmě i pelety automatickým přikládáním, ale jejich cena je nesmyslná. Mají přikládací díru 450x 260, vešel by se i člověk, pokud by ti nějaký vadil.
Běžně se dodávají AN s tepelnou smyčkou, která průtokem ohřívá užitkovou vodu. AN se dávají do sklepa domu, kde ovšem zaberou hodně místa a ještě se musí izolovat aspoň 10 cm vrstvou vaty. Výhodou je, že uniklý výkon topí podlahy. Dávat nádrže mimo dům se nedoporučuje.
Není problém propojit AN plastovými trubkami s kotlem. Jsou dimenzovány na 120°C. topenáři je nemají rádi, ale někdy není vyhnutí. Jedna z kotelen, co jsem navrhl, má běžné potrubí ocelové, do obvodu napojené na plast. Topí pilinami na 500 kW výkonu už šestnáct let.
Cena nádrží je cca 16 tis. /1000 l. Když budeš mít kliku, seženeš vzdušníky 500 l z lokomotiv, ty hned tak neproreznou. S výhodou se nádrže vyrábějí z potrubí, přivařením čel. Existují i plastové tlakové nádoby, až uvidíš jejich cenu, co připomíná telefonní číslo, ony tě ty myšlenky brzo opustí.
P. S. nezapomeň na obrovské tlakové expanzky
kotel mame viadrus 24kw (5 let stary) a chci to davat proto ze kdyz topi na 40stupnu tak se zanasi a kdyz tomu prihulime tak doma nejde dychat
neni to tak ze cim vetsi ty nadrze tim lepsi? kdyz nahreju vic vody tak mi pak vydrzi delsi dobu nev, sice se zas bude nahrivat delsi dobu
topime tvrdym suchym drevem, pripadne uhlim
pokud by kotel zustal stary tak pocitam ze ta nadrz a srandicky kolem se vleze do +- 50 000, -
ta uspora je jeden z duvodu, hlavni duvo je ten ze by se melo lip regulovat teplotu doma a nebudu muset v zime vetrat at se u tv nepotim
AN a regulace teploty jsou dvě rozdílné věci. AN slouží k rychlému zatopení, aby se nemusel startovat kotel každý den. Jejich instalace vede k úspoře paliva a času.
Regulace: Předně, aby kotel netrpěl nízkoteplotní korozí, je třeba, aby teplota zpětné vody neklesala pod 60°C. Toto lze provést čtyřcestným, ale zcela postačí trojcestný kohout (3W), ani nemusí být s pohonem a čerpadlem v kotlovém okruhu. Tedy topná voda proudí do 3W, kde se rozděluje do baráku a část proudí zpět do kotle. Čerpadlo je zapínáno nastavitelným termostatem (cca 400 Kč). Teplota v místnostech se relativně rychle reguluje termo hlavicemi, ovšem jen v případě, pokud je objem vody v radiátorech malý. Klasická žebrová tělesa obsahují mnoho vody a tím se regulace zpomaluje.
Každý kotel na tuhá paliva by měl mít vyrovnávací nádrž pro případ přetopení. V tom případě se vyrovnávací nádrž používá jako průtokový bojler. Zcela postačí 120 l pro tři osoby, ale může být větší, aby pojal přebytečné teplo, když se do kotle víc naložilo. Je to v podstatě obrácený bojler, tedy nádoba je stabilně naplněna topnou vodou (tedy ani zevnitř nemůže korodovat), uvnitř je měděný had, jímž proudí voda při otevření jakéhokoli teplého kohoutu a průtokem se ohřívá. Z tohoto bojleru lze dostat větší objem teplé vody, než je skutečný objem nádoby a hlavní výhoda je v mnohem delší životnosti, než u běžného bojleru. Nádoba je samozřejmě doplněna o elektrické topné těleso pro letní provoz.
Velikost AN je nutné spočítat, aby jejich provoz vydržel aspoň na jeden topný den. Tepelnou potřebu domu lze určit z celkového objemu spáleného paliva, když je známá účinnost kotle a přibližná doba topení za jednu sezónu. Spalné teplo dřeva je podobné teplu z hnědého uhlí (cca 5kWh/kg)
Věk: 48
Kvůli šetření uvažuji také o akumulační nádrži, ale moc se v tom nevyznám, proto jsem brouzdal po internetu a docela mě zaujal tenhle článek, tak se s vámi podělím: http://www.2kenergy.cz/novinky/jak-velkou-akumulacni-nadrz-13.html
docela trapna reklama
Věk: 35
No, my než jsme si jí pořídili, koukli jsme se sem http://www.2kenergy.cz/novinky/jak-velkou-akumulacni-nadrz-13.html a taky do různých diskuzí.
Věk: 29
Až budete řešit zapojení, tak se hodí tento souhrný článek
Věk: 35
Město:Vysočina
jako kotel by jte doporučili k AN zplynovací (slýchávám, že nenní moc dobré aby vyhasinal a znovu starotval) se zásobníkem (též by nemel vyhasnout, děkuji za rady.
topení v \RD do podlahy 100 m2