Téma: Lisování briket z odpadového papíru - zkušenosti, diskuze, názory, rady a tipy
Minule jsem tady psala o odevzdávání papíru do svozu, což se dobře hodí pro domácnosti např. v paneláku.
Včera jsem byla u známých na vesnici a zaujal mě jejich přístup k papírovému odpadu. Můj odpad tedy nakonec poputuje jinam, ke konkrétnějšímu cíli a kdo ví, třeba můj příspěvek na MS někoho dalšího inspiruje.
Máte podobně prospěšné vychytávky? Podělíte se?
(2 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4873x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
kdysi jsme to taky delali ale je to ztrata casu
meli jsme podobne udelatko - kupovane
kdyz to clovek spocital kolik casu ztratil od trhani papiru az po briketu a jak dlouho to pak horelo tak proste ztrata casu
navic tam v tom nesmelo byt moc barevneho - mastneho papiru jinak to nedrzelo dobre
Tak naši známí to nedělají jako nějakou hlavní činnost. Prostě si koupili malý lis za 300 kč na netu a jen tak sem tam něco nalisují. Prostě prospěšný relax.
Souhlas se lvicí i uzeninou. Relax snad, leč práce nevděčná. V briketách nejvíc vadí voda a nevěřte, že ji vysušíte jen tak pasivně za tva týdny. Každá voda v palivu výrazně snižuje výhřevnost, páč spalné teplo musí vodu nejdřív ohřát, to je část energie a pak ještě dodat pětinásobek tepla, aby se voda vypařila. Z toho důvodu je racionální řešení náhrada hnědého uhlí uhelnými briketami. Uhlí má běžně 20% vody, kdežto brikety nejvýše 5%. Stále používaným mokrým palivem (rozumějte nad 15% vody) lze jakékoli topidlo rychle zničit. kotel např, za dva roky.
Jediné řešení je lisování vysokým tlakem jakékoli hořlavé vysušené hmoty bez přídavku pojiva (vody), což je výroba briket (pelet) z pilin, plev, otrub, případně stokorun s Klémou. Kdysi tu býval jakýsi snad David, který pěstoval rychle rostoucí dřeviny k topení. jak dopadl nevím, ale určitě byl překvapen, že se biomasa musí sušit a pak z ní dostaneme v nejlepším případě cca 4kWh/kg. Když uvážíme, že průměrná spotřeba malého baráku je cca 100kWh denně, tzn. udělejte 25 kil briket každý den a uvidíme, jak rychle dojdou letáky, případně vrbové štěpky a tato štrapáce vás přestane bavit.
Lepším řešením je zplynovací kotel, který žere bez přípravy všechno, co je suché a poradí si i s balíky papíru, případně stohy knih. Provozuji jej od roku 1996, např. sádrokarton jen okouše a jediné, co nerad, jsou protipožární dveře
Děkuji za zajímavé informace. Taky topím tuhými palivy (dřevěné brikety), takže každé toto info je přínosem.
no vim ze se kdysi k tomu psalo susit na slunci i tri mesice
my meli to stejne, taky to stalo par korun
aby toho meli na zimu tak by asi museli cele leto lisovat
slo jenom o to se zbavit papiru ale stejne clovek na konec prisel na to ze je to ztrata casu, jedine pokud by se nekdo jo nudil
Dovolím si upozornit ještě na jednu věc: pokud pálíte barevný papír (a je jedno, jeslti normálně nebo v lisované briketě), ty barvy většinou obsahují těžké kovy - hlavně olovo (nevím jestli je tomu tak i nadále nebo jestli už se přišlo na ekologičtějí barvení papíru (možná bude někdo vědět). A co si budeme povídat. Co vám vyletí komínem, to máte na zahradě kolem domu. Takže to pak dýcháte vy a vaše děti.
Doktore, olovo nesmí bejt vůbec nikde. Bohužel je to hysterie, ale bojovat proti ní nelze. Hysterie proto, že v minulosti se používal olovnatý benzín, v ČSR asi v objemu 8 mil. tun, takže olovo je všude kolem silnic a pod rafinérkami též. V této formě škodilo olovo nejvíc, jinak se v přírodě nerozkládá, pokryje se oxidem a hotovo. Nesmí být olověná těsnění ani pro nepotravinářské použití, závaží na kola aut, jako antikorozní přídavek do barev, dokonce ani pájky jej nesmí obsahovat, i když nové materiály zdaleka nejsou tak spolehlivé, např, v elektronice. Nanejvýš se používá olověný plech na problematická místa střech, kde se dobře vytvaruje. Na druhé straně je nemalé množství olova ve spojích litinových rour, o němž se ani pořádně neví, stále existují ve staré zástavbě připojovací olověné trubky na pitné vodě. Olovo je nepostradatelný prvek pro legování neželezných slitin, kde výrazně zlepšuje obrobitelnost, případně kluzné vlastnosti. V akumulátorech nahradit zkrátka nejde. Jak se s tím experti v EU popasují, nevím.
Je směšné, když v autobazarech musí mít každé auto pod motorem umyvadlo na kapku oleje, ale že jezdí milión aut, z nichž olej kape, nikomu nevadí. Je tu bordel od zdi k hradbě, ale zato je na všechno předpis
Za informace, díky. Pošlu známé, aby si přišli počíst.
Lisování briket z odpadů dřeva i papíru je velmi drahá záležitost právě vzhledem k nutnosti sušení suroviny. Navíc spalování potištěného papíru je z hlediska ekologického poněkud problematické.
Papír patří do sběru.
Výsledek je ovšem takový, že pelety i brikety z odpadů jsou na trhu dražší než německé hnědouhelné brikety z dovozu. A také vzhledem k výhřevnosti vztažené na váhu paliva je výhodnější topit dřevem, anebo hnědouhelnými briketami.