Téma: Nevrácení zálohy za rekonstrukci domu
Hezký dobrý večer, stal se nám s přítelem menší problém. Na rekonstrukci našeho domu jsme si pozvali rodiného známého, kterému jsme vystavili zálohu společně s výdajovým pokladním dokladem (který máme uschován). Dotyčný však po pár návštěvách zmizel i se zálohou a nedokončenou prací. Výsledky práce máme zdokumentované na fotografiích. Je to již téměř 2 měsíce, kdy nejsme schopni vymoct zálohu zpět (neodpracovanou část, cca 40 tisíc) - dotyčný reaguje na sms, telefony, avšak odmítá částku vrátit, a chce vše řešit soudně. Sepsali jsme tedy trestní oznámení, šli s ním na policii, avšak bylo nám doporučeno záležitost řešit občansko právním sporem.
Není zde jiná cesta řešení mimo soud?
Pokud ne, s jakou částkou můžeme počítat, že za soud zaplatíme?
Děkuji za jakoukoli přínosnou reakci či směr, který nám poradí, jak směřovat dál.
Reakce čtenářů
Pokud dohoda není možná a i policie Vám doporučila věc řešit soudní cestou, tak Vám vzhledem k tomu, že Vám vznikla škoda a Váš rodinný známý se bezdůvodně obohatil jiná možnost nezbyde. Máte doklad o záloze a zdokumentované výsledky provedené práce, ale máte také písemně dohodnutý celkový rozsah prací včetně celkové ceny za dohodnutý celkový rozsah prací tak, aby jste i toto mohli u soudu doložit? Ústní dohody se prokazují obtížně, Váš rodinný známý může tvrdit, že provedl za tu zálohu jen tolik práce, kolik pokryla záloha, pokud jste se dohodli pouze ústně.
Jinak se domnívám, že soudní výlohy nakonec platí v případě úspěchu poškozeného, tedy Vás u soudu ten, kdo škodu zavinil. Myslím, že by to mělo být součástí Vašeho návrhu nebo žaloby, které budete k místně příslušnému soudu podávat, tj. aby Vám nahradil i všechny výdaje s tím spojené. Jaká je výše soudního poplatku v případě podání této žaloby nevím.
Opravdu jde o občansko-právní záležitost, prokázat, že šlo o podvod (že byl účelem podvod) bude těžké, obzvlášť pokud nějaké práce udělala.
Zřejmě bude nutné podat k místně a věcně příslušnému soudu žalobu na vydání bezdůvodného obohacení.
Zkuste se zeptat v Bezplatné právní poradně online.
Náklady soudního řízení (právníka/advokáta obou stran + soudní poplatky) platí (nese) strana, která soudní spor prohrála.