Téma: Ztráta statusu studenta - mám se hlásit na Úřadu práce a vstoupit do evidence uchazečů o zaměstnání?
Uživatel: Silvie
Věk: 23
Dobrý den,
Už jsem zde psala v jiném tématu nedávno o nedokončené VŠ (ale to souviselo s pocity).
Mám za sebou 2,5 roku studia na VŠ nyní v tomto semestru studium končím.
Nyní potřebuju poradit, s tím, jak řešit situaci dále.
Chtěla bych si podat znova přihlášku ke studiu na jinou VŠ.
Oficiálně mi studium na této VŠ skončí počátkem února 2017 - do té doby tak zůstávám studentem.
Nemáte někdo zkušenosti s tím, co potom - až mi přijde vyrozumění o ukončení studia a ztratím status studenta? Mám se asi hlásit na Úřadu práce ČR?
Vůbec nemám zkušenost s tím, jak to chodí se sociálním, zdravotním pojištěním, jak se to řeší v případě, že ztratím status studenta a mám v plánu znovu se přihlásit na VŠ.
Pátrala jsem na internetu, ale vůbec v tom nemám přehled.
Pokud máte někdo zkušenost nebo byste mi to mohli nějak vysvětlit, budu moc ráda.
Děkuji.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4667x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Ahoj, rozhodně zajdi na úřad práce. Já jednou přerušovala studium, taky jsem nevěděla, co dělat a myslela, že to tam nějak posílá škola… no a zašla jsem tam až později a na pojišťovně jsem to musela řešit - doktorka mi musela psát asi na 3x zprávu pro ně, takže jsem nakonec vyvázla bez pokuty.
ÚP v první řadě, zeptáš se na recepci, co máš vyplnit. Ukážou ti to, když budeš mít něco blbě, řeknou ti to a doplníš to. Pak tě pošlou za příslušnou úřednicí. Budeš muset jít na takovou povinnou schůzku, teď nevím, jak se tomu nadává. Shodou okolností jsem měla ten den vyšetření, zavolala jsem té úřednici, dokonce po mě nic nechtěla a ani náhradní termín mi nedala, tak jsem opět vyvázla.
Pak si zajdeš s jejich dokumentama na zdravotní pojišťovnu, tam to s tebou vyřídí u přepážky.
Sociální se neřeší, prostě ti bude ten půl rok chybět.
Až se dostaneš na školu, zajdeš na úřad práce zřejmě znovu. No asi jo, já to měla daný, takže jsem tam pak nemusela, ale ty to ještě jisté nemáš, takže asi ano. No, zeptej se, až tam budeš.
Po rozhodnutí o ukončení ze školy máš jen pár dnů či týdnů - myslím, že měsíc, ale nevím přesně. Nejlépe tam zajdi prostě hned, jak ti to dorazí.
Schůzky na ÚP jsou povinné, nedostavíš-li se, vyhodí tě z evidence. Stejně tak ta informační schůzka pro nové uchazeče - ale pokud budeš něco nutného mít ten den, doložíš jim to a přesunou to na jindy. Zdravku taky neodkládej, pak naskakují penále.
Věk: 23
Díky moc!
Já jsem nikde nenašla jasný postup nebo nějaké informace o tom, co má vlastně člověk udělat. Nikdy jsem se v tom neorientovala, tak jsem vděčná za každou radu.
Právní dotazy (ač se to nezdá, tento dotaz je čistě právní) je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
1) Školy už nějaký rok nikam samy nic nehlásí, studenti si to musí hlídat a vyřídit sami.
2) Veškeré změny se musí hlásit zdrav. pojišťovně do 8 dnů.
3) U nás se na recepci ÚP nic nevyplňuje, ale až rovnou u pracovnice ÚP, ke které podle bydliště a příjmení spadáme.
4) Až Ti přijde písemné rozhodnutí ze školy, jdi se hned osobně zaregistrovat na ÚP = do 3 dnů ode dne ukončení studia, tam dostaneš papír pro zdrav. pojišťovnu. Ten vezmeš a hned odneseš na pobočku Tvé pojišťovny. Tím Ti nevznikne prodleva v úhradách zdrav. pojištění, které je povinné, sociální není povinné. Jo a my jsme museli u zdrav. pojišťovny při přerušení studia dokládat i to rozhodnutí o přerušení, v Tvém případě rozhodnutí o ukončení studia.
5) Až budeš v evidenci ÚP, tak po dobu evidence na ÚP za Tebe hradí zdrav. pojištění stát, sociální není povinné, to řešit po dobu evidence na ÚP nemusíš.
Věk: 23
Děkuji moc.
Věk: 23
Ještě jsem se chtěla zeptat - opravdu nevím, jak to chodí.
Dokud nebudu tedy mít práci a budu registrována na ÚP, budu moci pobírat nějaké dávky/podporu - jelikož budu jakoby nezaměstnanou osobou?
Zatím jsem nikde nepracovala - byla jsem jen studentem.
Předpokládám, že bydlíš s rodiči. v tom případě se sčítají přijmy všech, co bydlí ve společné domácnosti. myslím si tedy, že nebudeš mít nárok na nic.
Můžeš být ráda, že ti stát zaplatí zdravotní pojištění.
Můžeš si najít brigádu, nebo práci.
Mezitím se můžeš hlásit na tu další vysokou školu.
Do září času dosti. to se může stát spousta věcí. Například i to, že už se ti na žádnou další školu nebude chtít. nebo odcestuješ do zahraničí… najdeš práci snů. dveře jsou otevřené…
Věk: 23
Děkuji za odpověď. Samozřejmě nechci sedět doma a nic nedělat. Určitě si chci sehnat práci či brigádu.
Silvie, být v evidenci ÚP není povinnost ze zákona. Pokud zůstanete doma, jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) máte ze zákona povinnost hradit si měsíčně zdr. pojištění u své zdr. pojišťovny a můžete si v klidu hledat nějakou brigádu sama.
Pokud půjdete do evidence ÚP, stačí poslední datum v únoru, aby za Vás, za únor, hradil zdr. poj. stát. Pokud půjdete do evidence do tří dnů po skončení statusu studenta, budou i tyto tři dny započítané do evidence.
Výhodou evidence na ÚP je, že za Vás hradí zdr. poj. stát. Sociální pojištění se neplatí, to se platí pokud jste v prac. poměru, nebo pokud podnikáte, což se Vás netýká. Další výhoda je, že se doba evidence započítá do "náhradní doby odpracovaných let" a to jeden rok do věku 50 let, ale celkem maximálně tři roky evidence, i když se poskládá po částech evidencí.
Pokud půjdete do evidence ÚP, vyplníte formulář a stvrdíte svým podpisem, že jste byla poučena a budete plnit sounáležitost s ÚP. To znamená, že budete, mimo jiné, docházet na smluvené schůzky a neodmítnete vhodné, nabízené zaměstnání. Jinak byste byla vyřezena z evidence s trestem na 6 měsíců a musela byste si hradit zdr. poj. sama.
Na podporu v nezaměstnanosti Vám nárok nevzniká (jak tomu bylo dříve, z životního minima), to byste musela splnit ze zákona povinnost a doložit odpracování 12 měsíců, během posledních dvou let.
Jestli budete mít nárok na nějaké dávky zjistíte u příslušné pracovnice, kde se dokládají příjmy všech členů žijících ve společné domácnosti. Pokud máte otázky, tak se ptejte. Pavla
Věk: 23
Děkuji všem za odpovědi.
Chtěla jsem se jště zeptat - zda mi někdo můžete poradit.
Určitě si chci podat přihlášku na VŠ - ovšem ráda bych si nějak přivydělala během toho půl roku (navíc není jisté, zda se dostanu).
Mohu mít nějakou brigádu, pokud budu evidována na ÚP?
Četla jsem někde něco o tom, že DPP mohu mít během evidence jen pokud nepřesáhne 5500, - Kč je to pravda?
Nevyplatilo by se mi více najít si práci? Ovšem lze najít nějakou práci třeba na půl roku?
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.