Téma: Práce při pobírání příspěvku na péči u ČID - je možné pracovat bez ztráty příspěvku?
Dotaz mojí kamarádky:
Jsem v ČID 1. stupně, pečuji současně o svoji maminku, která má přiznán příspěvek na péči 2. stupeň.
Dotaz zní - mohu současně pracovat na DPP aniž bych přišla o peníze? Jsem v evidenci ÚP.
Děkuji M. H.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2998x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Ahoj Barčo,
pokud je kamarádka v evidenci ÚP, může si přivydělat maximálně polovinu minimální mzdy, tj. 4.250 Kč hrubého měsíčně, ale to asi ví. Co se týče toho, že pečuje o svou maminku, tam žádný problém není - přivýdělek není nijak omezen.
Trochu jiné už je to u toho invalidního důchodu. Invalidní důchod 1. stupně znamená, že kamarádčina pracovní schopnost poklesla o 35 - 49% - tomu by měla odpovídat i výše jejího úvazku. I při invalidním důchodu 1. stupně bych tudíž doporučovala pracovat tak maximálně na 0,5 - 0,6 úvazek, tedy zhruba 20 hodin týdně. Samozřejmě by mělo jít o fyzicky nenáročnou práci. Výše přivýdělku opět omezená není, spíš jde o druh práce a výši úvazku.
Díky za rychlou odpověď. Kamarádka totiž nahlásila DPP (odpovídající úvazek) na ÚP a tamní úředník jí řekl, že ji vyřadí z evidence, že za těchto podmínek pracovat vůbec nesmí.
Ještě takhle: Pokud kamarádka pobírá podporu v nezaměstnanosti (v dotazu to není uvedeno), pak si nemůže přivydělat nic, resp. může, ale výplata podpory by jí byla zastavena. Ani tohle ale není důvodem pro vyřazení z evidence úřadu práce. Takže tvrzení úředníka, že ji vyřadí z evidence kvůli přivýdělku, je podle mě trochu přestřelené.
Ne, žádnou podporu nebere.
Onen úředník je tam prý nový a tak je asi přespříliš "aktivní". Bohužel v sebevzdělávání už zřejmě méně. Kamarádka se zmiňovala o aroganci.
Věk: 59
Tatínek pobírá příspěvek na péči a je hospitalizován. Co se stane, když pobyt nenahlásím na sociálce?
Správně by se to mělo do 8 dnů nahlásit. Jestli je za nesplnění v současné době nějaká pokuta nevím, myslím, že ne. Tam jde spíše o to, že pokud by byl tatínek hospitalizován celý kalendářní měsíc, tak pak za ten měsíc mu příspěvek nenáleží.
Cituji:
"Jestliže je oprávněné osobě po celý kalendářní měsíc poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace, příspěvek na péči jí nenáleží. Podmínka celého kalendářního měsíce není splněna, pokud k hospitalizaci došlo první den v kalendářním měsíci, nebo k propuštění z tohoto zařízení došlo poslední den v kalendářním měsíci. Výplata příspěvku se zastaví od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byla oprávněná osoba k hospitalizaci přijata."