Téma: Neoprávněné pobírání sociálních dávek
Na jedné straně tu máme zákon, který má logiku, přispívání do společné domácnosti. Zajímalo by mě, jak je ale taková věc pro úřady průkazná? Není to nakonec tak, že to funguje jen na udání? Soudím podle diskuze pod článkem. Tady asi selhává nějaký kontrolní mechanizmus, pokud to vůbec může být kontrolovatelné.
Reakce čtenářů
Taky jsem nad tím přemýšlela. Vždyť například každý z nás máme právo vodit si domů návštěvy, které nejsou nijak omezeny co do frekvence, pokud vím, a tak ho tam měla prostě na návštěvě...
Dalo by se říct. Nebo ne?
Taky jsem to četla s udáváním nesouhlasím a s podvodem taky ne. Chápu, že politici probendí daleko víc, ale proč si brát příklad z bezpáteřních lidí. A chlap který je na návštěvě nemá v botníku tři páry bot, v koupelně holení a kartáček na zuby a hlavně nejsou na sušáku jeho podvlíkačky. To, že to takhle dělá většina párů je pravda a je to špatně. Stát by se měl zamyslet a podporovat sezdané páry, tam ten podvod nehrozí.
Taky mě to zaujalo, spíše jak je to vůbec možné?
V článku se také píše, že se jednalo i o dávky hmotné nouze. Tak toto u nás funguje tak, že při podání takové žádosti jsme dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi , ve znění pozdějších předpisů, § 63, povinni dát zaměstnanci orgánu pomoci v hmotné nouzi souhlas se vstupem do obydlí k provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávky nebo její výši (cituji poučení příslušného úřadu, tak zběhlá nejsem ). A to se i tak ve výsledku jednalo o pár stovek Kč. Vychází se ze stanoveného životního minima na osobu. Co vím, tak ostatní dávky a jejich schvalování funguje tak, že úřad má právo si žadatelem uvedené údaje možnost zkontrolovat ve spolupráci se souvisejícími úřady. Nevím jak je to s ověřováním počtu hlášených osob.
Toto není jen moje zkušenost, znám jich z okolí více. Takže kontrolovatelné to dle mého názoru je a v tomto případě bych se přiklonila k selhání kontrolního mechanizmu příslušného úřadu.
Taky mě napadlo, že ho má asi nahlášeného v bytě.
A Julie má určitě pravdu v tom, že stát by měl nějak zvýhodnit sezdané páry a bylo by po podvodech. Na druhou stranu si pamatuju jeden pár, kdy manžel měl trvalý pobyt u rodičů, pracoval v cizině a ona žena ty dávky pobírala taky, ač byla řádně zajištěna.
Podpora státu sezdaných párů určitě ano, souhlasím.
Tak to je taky zajímavý přístup posuzování úřadem a zajímavá situace k zamyšlení. Nevím jestli se na tuto situaci sezdaného páru taky vztahuje nějaká část zákona, ale rozhodně by měla. Jinak je to nedotažené. Jako spousta zákonů u nás.
Jojo, to je hodně známá kauza, řeší se to teď na FB.
Myslím si, že takových lidí jsou tisíce. Každej se snaží ukořistit trošku ze státního bohatství, když to byť jen trošku jde. A lhaní Česká přirozenost. Hlavně když z toho něco kápne. V právní poradně se setkávám s tím, že lidi lžou u soudu jak šílení a soudy je vůbec netrestají. Tak čemu se divíme?