Téma: Invalidní důchod II. stupně a placení sociálního pojištění - kdo ho platí?
Uživatel: Ales
Věk: 42
Dobry den,
co pro me jako Invalidu 2. stupně znamena neplaceni socialniho pojisteni?
"Pokud se osoba stane invalidní v I. nebo v II. stupni, je za ni státem hrazeno pouze zdravotní pojištění. Tato doba se tedy nepovažuje za náhradní dobu důchodového pojištění. "
A prosim co znamená náhradní doba důchodového pojištění?
Dekuji
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 39124x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Náhradní doba důchodového pojištění a jiné- INFORMACE
Během pobírání invalidního důchodu je za Vás státem hrazeno skutečně pouze zdravotní, nikoliv sociální pojištění. Při invalidním důchodu ale není zakázáno si přivydělat třeba na DPČ. Aby za Vás sociální pojištění bylo hrazeno, musel byste si vydělat alespoň 2.000, - Kč měsíčně. Pokud Vám Váš zdravotní stav přivýdělek neumožňuje, je dobré být alespoň v evidenci úřadu práce (počítá se doba, po kterou pobíráte podporu + max. další tři roky) nebo si platit dobrovolné důchodové pojištění - jeho minimální výše v roce 2011 je 1.732, - Kč měsíčně.
Potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod můžete získat buď zaměstnáním (výdělečnou činností) nebo tzv. náhradními dobami pojištění. Zjednodušeně řečeno, jsou to doby, kdy sice nevyděláváte, ale stát za Vás toto pojištění přesto hradí. Dobrý odkaz ohledně náhradních dob pojištění už přede mnou vložila Barča, doporučuji prostudovat.
Pro odchod do důchodu v roce 2012 je zapotřebí získat 27 let pojištění, tato doba se s každým rokem o rok zvyšuje, pro odchod do důchodu po roce 2018 je to 35 let pojištění. Pokud ale potřebnou dobu pojištění nezískáte, nárok na starobní důchod máte i tehdy, pokud ve věku 65 let budete stále splňoval podmínky pro nárok na invalidní důchod - výše starobního důchodu pak bude odpovídat výši důchodu invalidního.
Mockrat dekuji. Bohuzel jsem zapomel jit na UP ve stanovenem terminu a nejpise me vyhodi, a muzu se tam zase hlasit az za 6 mesicu. Tak jsem chtel vedet jak je to s tim socialnim pojistenim.
Tedy pokud jsem to dobre pochopil, tak socialni platit nemusim, ale pred odchodem do duchodu musim mit stanoveny pocet let "zaplaceny"?
Dekuji
Ano, pokud v době odchodu budete mít splněný potřebný počet let nebo budete splňovat podmínky pro nárok na invalidní důchod, pak si sociální pojištění platit nemusíte, jeho placení je - jak už jsem psala - dobrovolné.
Věk: 21
No. je tam povinnost splnovat podminky pri odchodu do duchodu - tedy vek (rocniky se ruzni), a doba, za kterou jste odvadel pojistne na socialni zabezpeceni. tedy socialni pojisteni… nestaci splnit jen vek, jak se nekde mylne prezentuje. pri odchodu do invalidniho duchodu je to jeste trochu jinak, nicmene urcita doba placeni socialniho tam taky je. To neplati u lidi s invaliditou III. stupne.
Věk: 54
Město:Baska
Prosim o informaci, mam inval.duchod ii.stupne ale neplatim soc.pjisteni a nejsem registrovana na U.P.Ma to pro mne nejake nasledky? Chci znovu podat zadost o plny I. D. , mam se hlasit na U. P. ?
Pro nárok na invalidní důchod je zapotřebí být mladší 65 let a splnit potřebnou dobu pojištění. U osoby starší 28 let je to 5 let pojištění z posledních 10 let před vznikem invalidity, u osoby starší 38 let to může být také 10 let pojištění z posledních 20 let před vznikem invalidity. Pokud tuto podmínku splňujete a došlo u Vás k poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70%, pak nárok na plný invalidní důchod splňujete.
Co se týče toho, že nejste evidován(a) na ÚP, tak to není povinnost. Nicméně, pokud pobíráte pouze částečný invalidní důchod a nespadáte do jiné z kategorií, za které hradí zdravotní pojištění stát, pak za Vás stát nejspíš zdravotní pojištěníneplatí a na pojištění Vám tak vzniká dluh. Minimálně z důvodu hrazení zdravotního pojištění státem bych Vám tedy evidenci na úřadě práce doporučila.
Věk: 50
Město:Kyjov
Dobrý den, mám invalidní důchod č. 2 můžu se odhlásit z pracovního úřadu. Bude za mě placen od státu zdrav. pojištění? Když nepracuji sociální se neplatí.
Ano, v případě že máte invalidní důchod, ať už částečný nebo plný, tak za vás zdravotní pojištění platí stát.
Věk: 31
Dobrý den, jsem matka samoživitelka, nově jsem dostala inv. důchod 1. stupně, a jsem v současné době bez práce! Chci se zeptat, zda za mne stát platí také sociální pojištění, nebo ho jako samoživitel neplatím? ! jestli se doba, po kterou budu pobírát in. důchod počítá jako odpracované roky do důchodu? !
Při pobírání invalidního důchodu je za Vás hrazeno pouze zdravotní pojištění, sociální ne. Hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, platit si ho tedy nemusíte. Samotné pobírání invalidního důchodu - pokud při něm třeba nepečujete o malé dítě nebo jinou osobu závislou na péči - se ale do odpracovaných let na důchod nezapočítává. Nicméně pokud byste pobírala invalidní důchod až do důchodového věku, bude Vám invalidní důchod automaticky převeden na důchod starobní. Problém by mohl nastat v případě, že by Vám nárok na invalidní důchod zanikl - pak by se Vám doba pobírání důchodu do odpracovaných let nezapočítala. V takovém případě by bylo lepší platit si dobrovolné sociální pojištění.
Věk: 38
Město:Mělník
Dobrý den, přečetl jsem si všechny odpovědi a rád bych se ještě zeptal, jak je to s placením soc. pojištění v případě, že si k invalidnímu důchodu 1. st. přivydělávám na DPP - je i v takovém případě placení soc. pojištění dobrovolné? Ten přivýdělek je úkolový, odměna je různá, většinou hodně nízká, ale někdy ty povolené 4000kč měsíčně překročí, takže mě na ÚP do evidence nevezmou...
Z DPP by za Vás zaměstnavatel odváděl sociální pojištění pouze při výdělku nad 10.000 Kč, jinak si můžete sociální pojištění platit dobrovolně, ale nemusíte, záleží na Vás.
Věk: 44
Dobrý den, byl mi přiznán inv. důchod 2. stupně. Jsem zaměstnaná na 8hod. denně ve státní správě, jako úřednice. Chtěla bych požádat o zkrácení úvazku na 7hodin. Jak je s úpravou platu a odvodem soc. a zdravotního pojištění? Mám v péči ještě 14leté dítě, jsou i nějaké daňové úlevy?
Věk: 48
Město:Ostrava
Věk: 53
Dobrý den, mám invalidní důchod prvního stupně, budu pracovat na DPP. Za jakých podmínek mi stát platí sociální pojištění, pokud vůbec? A zdravotní pojištění tedy platí stát? Děkuji za odpověď.
Při pobírání invalidní důchodu za Vás zdravotní pojištění hradí stát, sociální pojištění za Vás hrazeno není. Pokud budete pracovat na DPP, bude za Vás zaměstnavatel odvádět zdravotní a sociální pojištění v případě, že si vyděláte více než 10.000 Kč. Jestiže Vám bude invalidní důchod náležet i v době, kdy dosáhnete důchodového věku, přemění se invalidní důchod na důchod starobní. Budete pobírat stejně vysokou částku, ale už nepůjde o důchod invalidní, nýbrž starobní.
Věk: 55
Město:Praha 10
Dobrý den,
mám ID ii. st. ,, (obrna) na UP jsem od května 2011, od ledna nepobírám podporu.
Starám se o manžela - diabetik - po amputaci prstů a části nártu levé DK.
Když se z UP odhlásím, jak to potom bude se starob. důchodem
Pokud se odhlásíte z ÚP, stát za Vás bude dál hradit zdravotní pojištění. Sociální pojištění za Vás nicméně nikdo nehradí ani teď a nebude hradit ani poté, co se odhlásíte z ÚP. Abyste byla sociálně pojištěná, musela byste vykonávat výdělečnou činnost, ze které za Vás zaměstnavatel bude sociální (důchodové) pojištění odvádět. Pokud je Váš manžel osobou závislou na péči jiné osoby ve stupni II až IV (má přiznaný příspěvek na péči v některém z těchto stupňů), mohla by se Vám péče o něj započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na důchod. I kdybyste ale potřebnou dobu pojištění pro nárok nesplnila, tak pokud budete mít při dosažení důchodovéhé věku stále nárok na invalidní důchod, přemění se Vám invalidní důchod ve starobní. Budete pobírat stejnou částku důchodu, ale už to bude starobní, nikoliv invalidn ídůchod. Takže pokud Vám invalidní důchod zůstane, nemusíte se bát, že byste přišla o důchod starobní.
Věk: 43
Dobrý den mám dotaz jsem v invalidním důchodu druhý stupen kolik si smím přivydělat aby mi nebyl odebrán
Dobrý den, výše přivýdělku neni nijka omezena. Jde ale o to, aby jste při způsobu Vašeho přivýdělku respektovala Váš zdravotní stav a pokles Vašich pracovních schopností. Pokud máte invalidní důchod 2. stupně, znamená to, že Vaše pracovní schopnost poklesla o 50 - 69%. Tomu by měla odpovídat i výše Vašeho úvazku - podle mého názoru byste měla pracovat maximálně na poloviční úvazek. Prací na vyšší úvazek už dost riskujete, že Vám důchod bude snížen nebo o něj přijdete úplně.
Milá "sociální pracovnice", ráda bych i já měla na Vás/Tebe dotaz, respekt. taky otravovala, smím-li.
Mám artrózu ( inv. důchod už asi od 24-ti) už asi IV. st, ptž od 1.3. bolí bez sebemenší změny tak moc, že jde u/jít akorát několik desítek metrů do města (naštěstí to mám blízko) a mám dost, jak bolí. Proto do práce…bohužel, ani pomyšlení. Ale ať to zkrátím.
Mám odmaroděno (celkem) zatím tak 5-6 týdnů a v pát. zřejmě od ortopeda v naší FN, kam mě i po kortikoid. injek, co absolutně už nezabraly, posílá můj ortoped, bo si se mnou už neví rady, dozvím, že si mě píše "na listinu čekatelů na TEPku", na kterou j ale čekací doba +- rok a po té i následná rhb, o berlích taky pár týdnů (naštěstí nemám nadváhu, což je "klad", pak to bývá déle) a já vůbec netuším, kdo by mi dál tak dlouho vyplácel PN (teď už OSSZ) a nebo jestli se má žádat o plný, který po operaci lidi většinou tak na rok dostanou… Mohla bys/te mi poradit? Měla by to snad vědět i má praktická, ne?
Děkuju mockrát předem za odpověď.
Ahoj Leňo, doufám, že smím tykat a Ty mi, prosím, taky tykej Maximální délka podpůrčí doby na nemocenské je 380 kalendářních dní, tj něco málo přes rok. Na nemocenské pak můžeš být i dál, ale většinou bez peněz. I po uplynutí téhle doby by Ti na Tvoji žádost mohli dál vyplácet nemocenskou za předpokladu, že podle vyjádření posudkového lékaře do určité doby, nejpozději do dalších 350 kalendářních dní, budeš schopná vykonávat nějakou práci, a to i jinou, než kterou jsi vykonávala před nástupem na nemocenskou. Takže ke konci nemocenské bude záležet na tom, jak bude vypadat Tvůj zdravotní stav. Pokud bude alespoň nějaká perspektiva návratu do práce, tak požádat o další prodloužení nemocenské, a pokud ne, tak o invalidní důchod 3. stupně. Nejlepší bude poradit se ke konci nemocenské s praktickou lékařkou a s tím, ke komu budeš chodit na kontroly (ortoped).
Děkuju moc za odpověď. Jen moc nechápu to, že bych mohla vykonávat (navíc i jinou. ? ) činnost. Já bych teda mnohem raději šla normálně do práceeee!! (a nejen kv. penězům, které teď díky tomu chybí a já jsem na vše finanč. sama) Ale nejde to. A jinou činnost… jak, když jsem zaměstnaná tam, kde jsem? Asi toto jsem nepochopila. Ne, neujdu moc, natož dobíhat různá mhd, kilák od tram mám do práce pěšo, v práci běhání k autům nebo obchůzky - tj. taky nějaký ten kilák. to nedám bohužel vůbec, když chodím jakž takž jen po bytě.
Asi takhle-mám PN od 15.3. a měsíc před tím byla PN 3,5 týdne (ta naraž. kostrč), takže když mi ortoped ve FN řekne, že za rok operace + já mám zrovna začátkem příš. roku jít opět po 3 letech ke komisi, takže před tím rovnou požádat o III. st, pokud jít do práce nepůjde a operace bude indikována, když po ní taky budu "indisponována"?
S tou jinou prací je to myšlené takhle: Kdybys třeba dělala nějakou fyzicky náročnou práci (tahala bedny ve skladu) a potom by se Tvůj zdravotní stav zhoršil tak, že už bys ani po operaci takhle náročnou práci dělat nemohla, ale doktor by Ti řekl, že třeba nějakou administrativu v kanceláři klidně zvládneš, tak bys v té původní práci musela stejně skončit, protože bys ji fyzicky nezvládala. A pokud bys výhledově mohla být uschopněna pro tu jinou práci, tak by sis mohla požádat o to prodloužení nemocenské. Jinak pokud máš jít zhruba za ten rok ke komici, tak se ta žádost o zvýšení invalidního důchodu přímo nabízí. Ale s plným invalidním důchodem se hledá nějaká práce nebo přivýdělek fakt těžko. A když už najdeš, tak aby ses bála, že Ti ho kvůli tomu, že "pracuješ", zase sníží.
Znám osobně člověka, který pobírá plný ID a pracuje na plný úvazek. Vypadá to divně, ale zákon stanoví, že i to lze, pokud nedělá práci, která by zhoršila jeho stav a odpovídá jeho schopnostem. Kde jsem to ale našla si už nepamatuju, protože je to už delší dobu a někdo se o to zajímal, jak to je možné.
Jasně, že to možné je, netvrdím, že to nejde - není to ani nemožné, ani nelegální. Jen jsem chtěla Leňu upozornit na to, že to potom s tou prací může být riskantní. Protože 3. stupeň invalidního důchdou znamená, že pracovní schopnost toho člověka klesla nejméně o 70%, což - i při fyzicky nenamáhavé práci - nemusí s plným úvazkem úplně korespondovat. Ale jsou lidi, kterým se to daří skloubit, a důchod jim nesnížili, to máš pravdu.
Ale je ten zákon teda fakt divnej. Vždycky jsem si myslela, že buď člověk je schopen pracovat, nebo není a šmitec. Dost mě to překvapilo. Taková benevolence státu, kde je jinak všechno ostrouhané na maximum.
Věk: 57
Město:Praha 4 - Michle
AHOJ NIC,,, JE TO HROZNÝMJSEM PO 7 OPERACÍCH PÁTEŘE, SOTVA LEZU, BOLESTI KRČNÍ, BEDERNÍ, HRUDNÍ PATEŘE TEDY 3 USEKY, DALE PAK BOLESTI SVALU A NOHOU, KOLENA OBSTŘIKY NA KOLENA, KORTIKOIDY, NEDOKRVENOST DOLNÍCH KONČETIN, BOLESTI HLAVY JAK???? , PO OPERACO 6ZLOMENÝCH ŽEBER,,, PLIC,, MNO TED JSE ŽADAL O ZMNĚNU PRUKAZU TO NA ZTP, ZAMÍTNUTO, ŽE MÁM PRY POSTIŽENÉ JEN 2 USEKY KRČNÍ A BEDERNÍ PATEŘ, TAK NEVÍM MÁM SE ODVOLAT NA MPSZ ?????? POPŘ TO DOTAHNOUT AAŽ K SOUDU?????? IVAN
Ano, Baruš- je to pravda, že to zákon umožňuje, z čehož já byla docela paf - slušně řečeno. Já to považovala za blbej vtip, znám několik lidí, kterým dali částečný a absolutně netuším, jak mohli dosáhnout vůbec na nějaký.
Pokud mám plný (vím, dnes tj. III. st), tak jak můžu - kruci, ještě dělat? Asp. já to beru tak, že když má někdo plný, tak ten člověk na tom musí být přece zdravotně tak hrozně, že opravdu schopen pracovat není! Njn, kdo tohle vymyslel. Jinak co jsem slyšela, tak plný dají třeba na rok po operaci a pak zpět ten částečný, což bych ráda, jsem ráda mezi lidmi a doma bych se zbláznila.
A děkuju, Soc. pracovnice, už jsem to pochopila, akorát na to nedokážu odpovědět, jak na tom po výměně kyčle budu. Děkuju za všechny odpovědi. Když tak se na Tebe - s dovolením, ještě obrátím, kdybych něco nevěděla. ještě se uvidí, co bude, ale jde-li o ten druh práce, co dělám, tak s tímto - i kdybych nedojížděla, by to fakt nešlo, pokud bych teda fakt jen neseděla v nějakém kamrlíku, o čemž tato práce už dávno není a především - pro nás je velice obtížné sehnat jakoukoli práci a já jsem ráda, že ji mám…no, uvidím, co bude dál. Jistě mi ještě poradí moje dr, ke které se chystám.
A ta komise by měla být tak v lednu, v únoru, čili ještě před tím, než by "vypršel" ten rok.
Děkuju Vám, holky, oběma.
Věk: 51
Město:Žďár nad Sázavou
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik si můžu vydělat k ID 2. stupně, abych nemusela platit sociální pojištění? Pracovala jsem cca 25 let jako prodavačka v potravinách. Bohužel tuto práci nemůžu již nadále vykonávat, protože mám problémy s kyčlemi, páteří a klouby vůbec. Můj zdravotní stav se zhoršuje a do budoucna mi hrozí spousta operací. ID mám přiznaný od roku 2005, kdy jsem začala pobírat cca 3500 a nyní mám 5500. Protože mi tato částka nestačí k pokrytí nákladů s bydlením a živobytím, začala jsem pracovat jako OSVČ na vedlejší činnost jako obchodní zástupce pro nebankovní společnosti. Týdně dělám cca 10-15 hod a je to ježdění autem ke klientovi domů, kde s ním uzavřu půjčku-tedy žádná namáhavá práce, jako jsem měla v obchodě.
Za loňský rok jsem měla daňový základ 126 412Kč, což je v průměru výdělek 10 534 měsíčně. Na OSSZ mi řekli, že jsem překročila povolený limit, který prý je 63 206, - a jsem proto povinna doplatit na sociálním pojištění za loňský rok 18 500, . - a na zdravotním mi to spočítali na 8 500, -. Předepsali mi zálohy na letošní rok, které jsou prý povinné a to na zdravotní 712, - měs a na sociálním 1539, -měs. Bohužel jsem zatím nikde nic nezaplatila, protože mi na to nezbývá. Na OSSZ mi paní ještě řekla, pokud to takhle budu překračovat povolený vyměřovací základ, může se mi stát, že mi důchod vezmou. Na internetu se dočítám, že žádný limit není stanoven a že za ID platí zdravotní a sociální stát.
Můžete mi prosím napsat, jak to tedy ve skutečnosti je? Co musím tedy platit a jaké jsou povolené limity vyměřovacích základů? Děkuji za odpověď Jajina62
Limity pro podnikající invalidní důchodce jsou. Např. pro rok 2013 (klikni):
Pakliže váš roční zisk v r. 2013 nepřesáhne částku 60 329 Kč, nemusíte jako invalidní důchodce vůbec platit sociální pojištění. Překročíte-li tuto hranici, okresní správa sociálního zabezpečení vám výši sociálního pojištění vypočítá. Pro rok 2013 je hranice rozhodné částky pro vedlejší činnost stanovena na 62 122 Kč.
Takže si myslím, že určené nedoplatky a zálohy budete muset uhradit.
Podnikání a zaměstnávání invalidních důchodců podrobně vysvětleno např. tady:
http://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/podnikani-a-zamestnavani-invalidnich-duchodcu/
Věk: 51
Děkuji Kery za odpověď. Podívám se na odkazy stránek.
Věk: 40
Dobrý den,
chtěka bych se zeptat na sociální pojištění. Mám invaliditu 2. stupně, můj důchod činí 3 552Kč. V současné době si přivydělávám a můj čistý příjem je málo přes 4000Kč. Nevím, zda se mnou bude obnovena smlouva, tak bych se chtěla zeptat, kdo za mě odvádí sociální pojištění. Dočetla jsem se, že minimální častka je kolem 1700 Kč. Z mého ID bych tuto častku hradit nemohla.
Děkuji za odpověď.
Pokud pracujete na HPP (hlavní pracovní poměr), tak za Vás zaměstnavatel nějaké sociální pojištění odvádí, vzhledem k výši Vašeho výdělku ta částka bude ale nízká. Pokud nejste účastna důchdového spoření, bude to 6,5% z vyměřovacího základu, pokud si na důchod spoříte, bude to 3,5%. Jestliže pracujete na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), odvádí za Vás zaměstnavatel sociální pojištění při výdělku alespoň 2.500 Kč, u dohody o provedení práce -DPP - je to až při výdělku nad 10.000 Kč měsíčně. Pokud byste si chtěla hradit dobrovolné důchodové pojištění, jeho minimální výše pro rok 2013 činí 1.812 Kč měsíčně.
Věk: 58
dobrý den, mám také dotaz. Tento měsíc mi byl změněn inv. důchod z 3. st na 2. st. Musím se hlásit na P. Ú? Do starobního důchodu mi zbývají 2. roky. Zdravotní pojištění mi platí stát, ale sociální asi ne, jak jsem tu vyčetla. Mám odpracováno 33. let a 7. let inv. důchod. Kdybych byla hlášená na P. Ú. tak by za mne sociální pojištění platili? A kdyby ne, jaký by to mělo potom dopad na na starobní důchod. Děkuji za vaši odpověď. Přeji hezký zbytek dne. Mili.
Evidence na úřadě práce není povinná, nýbrž dobrovolná, takže se evidovat určitě nemusíte. Zdravotní pojištění za Vás i nadále bude hradit stát, ale doba pobírání důchodu se Vám od tohoto měsíce nebude počítat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na důchod - evidence na úřadě práce Vám v tomto směru nepomůže. Dobu důchodového pojištění již máte splněnou, takže s nárokem na důchod by neměl nastat žádný problém.
Věk: 40
Dobrý den, mam invalidni duhcod iI stupne po mozkove mrtvici a sellhani ledvin, jelikozpo mrtvici zapomina vyradili mne z up za nedodrzeni terminu. jak je to ze zdravotnim a zvlaste socoalnim pojistenim? Invalidni duchod mam v takove vysi (jako matka samozivitelka) ze mi s tezi vystaci na leky.
Dekuju
Dobrý den,
zdraotní pojištění za Vás při pobírání invalidního důchodu platí i nadále stát. Sociální pojištění Vám ale hrazeno není - to ale nebylo ani při evidenci na úřadě práce - takže se Vám doba pobírání invalidního důchodu nepočítá od odpracované doby pro nárok na důchod. Pokud máte nízký příjem, můžete zkusit zažádat o jiné dávky - příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, dávky pomoci v hmotné nouzi.
Věk: 40
Dekuji za iidpoved ale pro mnepodstatne e spise to, jak je to tedy z tim socialnim pojistenim??? Musimdoplatit ci je nepovine ci jak. na UPmi tvrdili ze obe pojisteni plati stat…
Hrazení sociálního pojištění není povinné, nýbrž dobrovolné. Můžete si ho tedy platit dobrovolně, ale nemusíte. Stát za Vás sociální pojištění rozhodně nehradí. Jako náhradní doba důchodového pojištění by se Vám počítalo pobírání 3. stupně invalidního důchodu. Pokud pobíráte nižší stupeň, nejste sociálně (důchodově) pojištěná.
Věk: 43
Město:Jablonné v Podještědí
Dobrý den, pobírám ĆID 2. STUPNĚ ve výši 6814, -kč, jsem v evidenci úřadu práce od r. 2009, chápu dobře, že je za mě placeno pouze zdravotní pojištění. Nastane nějaký problém, když se z evidnce ÚP odhlásím? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, evidence na úřadě práce je dobrovolná, nikoliv povinná. I při pobírání invalidního důchodu za Vás bude hradit zdravotní pojištěn stát - stačí pouze skutečnost, že pobíráte invalidní důchod oznámit Vaší zdravotní pojišťovně. Pokud se z úřadu práce odhlásíte, žádné problémy a nepříjemnosti Vám nehrozí. Musím Vás jen upozornit na to, že ani při evidenci na úřadě práce, ani při pobírání invalidního důchodu 1. nebo 2. stupně za Vás není odváděno sociální pojištění, takže se Vám tato doba nezapočítává pro nárok na starobní důchod.
Věk: 43
Dobrý den,
prosím o odpověď na tento složitý dotaz. Jsem po nehodě z roku 2001 plně invalidní bez nároku na důchod (neodpracované - nezaplacené potřebné roky sociálního pojištění) mezitím jem po úraze občas pracoval v různých chráněných dílnách a postupně odpracoval necelé 4 roky) Z ničeho nic následovala posudková komise 2013 a hle zázrak jsem první stupeň invalidní stále bez nároku na důchod podal jsem námitku pro špatné posouzení mého zdravotního stavu a hle sem Idruhý stupeň invalidní stále bez nároku na důchod - v roce 2011 a 2012 jsem pracoval jako OSVČ (Práce na PC z domova a zaplatil jsem po vyzvání OSSZ dva roky zpětně sociální pojištění neboť jako invalida, který nemá nárok na invalidní důchod pro nesplnění podmínek je vedeno jeho podnikání OSVČ jako hlavní činnost. No a tak jsem si půjčil a zaplatil pak podal novou žádost o invalidní důchod protože jsem měl podle mého splněnou a zaplacenou potřebnou dobu 5 let z deseti po úraze. Platby (odpracované roky) byly od roku 2007 do 2012 - celkem zaplaceno na pojištění 5,8 roku. A pak přišel po 2 měsících dopis ČSSZ - Zamítnuto pro nesplnění podmínek odpracované roky. Rozumíte tomu nebo si mám někam zajít pro papíry na hlavu? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zmatený
Věk: 52
Mám invalidní důchod II. stupně. Je pravda, že socialní pojiětní za mě platí stát od 50 let věku.
Při pobírání invalidního důchodu 2. stupně za Vás nikdo sociální pojištění neplatí - tato doba se Vám do nároku na starobní důchod nijak nezapočítává. Hrazení sociálního pojištění ale není povinné. Stejně tak za Vás nikdo nehradí zdravotní pojištění, jehož hrazení ale povinné je. Doufám tedy, že jste v evidenci úřadu práce, že za Vás zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel (jste-li zaměstnaná) nebo že si ho platíte sama.
Věk: 46
Dobrý den.
V prosinci 1985 jsem po vyučení začala pracovat a pracovala jsem až do ledna 2013, kdy jsem prodělala operaci mozku. Do ledna 2014 jsem byla v pracovní neschopnosti a pak jsem hned navázala invalidním důchodem, který mi přiznali ve II. stupni. V tomto období jsem byla ještě 4 roky na mateřské dovolené (mám 2 děti). V lednu jsem se přihlásila na úřad práce a do června budu dostávat ještě podporu. Chtěla jsem se zeptat jak by to vypadalo, když uvažuji, že se nechám vyřadit z evidence ÚP? Pochopila jsem, že zdravotní za mě bude platit stát, ale kolik bych musela ještě odpracovat roků, abych splnila podmínky pro starobní důchod. Dostávám 6600 kč ID a tak by mě zajímalo kolik bych si musela platit sociálního? Jestli to je dané a nebo se to posuzuje podle výše ID. Protože mi bývá nedobře zvažuji zůstat doma ještě do konce roku.
Ještě jsem se chtěla zeptat kolik hodin můžu při II. stupni ID pracovat (ztráta 60%), abych o něho nepřišla. Moc vám děkuji za odpověď.
Při odhlášení z evidence úřadu práce za Vás bude zdravotní pojištění skutečně platit stát. Pro nárok na starobní důchod potřebujete získat 35 let pojištění včetně tzv. náhradních dob pojištění nebo 30 let pojištění bez náhradních dob pojištění. Vzhledem k tomu, že máte odpracovaných nějakých 27 let pojištění, potřebujete získat ještě alespoň tři roky výdělečnou činností nebo 8 let například hrazením dobrovolného důchodového pojištění. To můžete hradit ve výši 1.817 Kč měsíčně - tato částka je evně stanovena pro rok 2014. Více informací o tomto pojištění najdete ZDE. I když Vám ale nárok na starobní důchod nevznikne, budete moci dál pobírat invalidní důchod, který se jen změní na starobní. Nedojde ale k žádnému zvýšení, nebudete mít nárok na vyšší důchod.
Počet hodin, které můžete při invalidním důchodu odpracovat není nikde jednoznačně stanoven, ale vzhledemk tomu, že Vaše pracovní schopnost poklesla o 60%, viděla bych to maximálně na poloviční úvazek, spíše ale ještě o něco méně - řekněme 15 hodin týdně.
Věk: 57
Město:PRAHA
Dobrý den. Mám částečný invaledný důchod I stupen. Jsem v evidenci na Pracovním ůřadě. Nechdím do práce, protože můj manžel má mobilitu a má 3 stupen invality. Chtěla bych se zeptat jestli dostanu starobní důchod za 3roky? Oni mi řekli že nedostanu i kdybych třeba za něho si podala žádost. A také bych se chtěla zeptat jestli budou mi platit socialní pojištění. Já jsem teprve od rorku 2010 v inv. důchodu. Děkuji za odpověd.
Věk: 57
Město:Praha
Prosila bych na moji odpověd. Děkuji.
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Během pobírání invalidního důchodu 1. stupně za Vás sociální pojištění nikdo neplatí. Pokud lae pečujete o manžela pobírajícího 3. stupeň invalidního důchodu, pak se Vám tato péče započítává pro nárok na důchod jako tzv. náhradní doba pojištění.
Tom, zda budete mít nárok na starobní důchod, záleží na tom, zda splníte potřebnu dobu pojištění. Pokud dosáhnete důchodového věku v roce 2017, otřebujete získat 33 let sociálního pojištění, pokud v roce 2018 tak 34 let a pokud později, tak 35 let pojištění. Do doby pojištění se počítá veškerá výdělečná činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální pojištění, a také tzv. náhradní doby pojištění - například péče o dítě do čtyř let věku nebo péče o manžela s invalidním důchodem prvního stupně. Pokud získáte potřebnu dobu pojištění, nárok na starobní důchod Vám vznikne, pokud ne, budete dál pobírat invalidní důchod.
Věk: 58
Město:Praha
Dobrýden. Zajímaloby mně když na poprvé dostanou dostanou 1 stupen invality, a doktoři neřeknou tomu nemocnýmu nic, jestli mají hned jít do práce, a jestli oni jim to můžou platit na 3 roky. Mě se to stalo, chtěli pomě abych to zaplatila. Jinak prý nedostanu, žádný důchod. Jsem taky na pracovním ůřadě zavedena. Na pracovním ůřadě prý neplatěj socialní pojištění, ani ty roky coj jjsme tam delší dobu. Platěj jenom na jeden rok. Jeto prava? Děkuji za odpověd.
Dobrý den. Prosím nepište z jednoho PC pod 2 přezdívkami v jednom tématu. Porušujete tak pravidla webu (bod č. 5 pravidel). Děkuji.
Přestože Vašemu dotazu úplně nerozumím, pokusím se odpovědět alespoň na tu část, která je pro mě srozumitelná. Během evidence na úřadě práce za Vás skutečně nikdo neplatí sociální pojištění. Tato doba se Vám sice započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na důchod, ale pouze po dobu, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti a do věku 55 let pak maximálně po dobu jednoho roku, kdy podporu nepobíráte (celkově maximálně 3 roky, ale ty další dva se počítají až po dosažení 55 let věku). Během evidence na úřadě práce je za Vás hrazeno pouze zdravotrní pojištění, ale to by za Vás stát hradil i bez evidence na úřadě práce (hradí jej za každého příjemce invalidního důchodu), takže v evidenci úřadu práce být nemusíte, pokud nechcete.
Nerozumím tomu, kdo po Vás chce co zaplatit, zkuste to napsat konkrétně.
Věk: 58
Město:Praze
Dobrý den. Já chci se zeptat na ty lidi co mají 1 invalidní důchod, jestli stát za ně platí socialní pojištění? Moje doktorka mi řekla, že ted se nemusím o nic starat, a že si odpočinu zatím na 3 roky. Ale mně to bylo divné, tak jsem jela na důchtkový ůřad, jak to mám, jestli je to vpořádku. Ale oni mi řekli, že nemám placenou socialní pojištění. vůbec, tak že mi seberou 3roky ale musím to odpracovat potom. Ale jak to mám platit když mám nizký částečný důchod. Já jsem se dozvěděla, že to má platit stát. ? Děkuji za odpověd.
Během pobírání invalidního důchodu 1. stupně je za Vás hrazeno jen zdravotní pojištění, sociální pojištění za Vás nikdo neplatí. Pokud jste ale současně v evidenci úřadu práce (nemusíte, ale můžete být) počítá se Vám ta doba jako náhradní doba pojištění a to v době pobírání podpory v nezaměstnanosti, do 55 let věku v rozsahu jednoho roku, kdy podporu nepobíráte a po dosažení 55 let věku se Vám můžou započítat ještě další dva roky.
Sociáloní pojištění za Vás ale teď nikdo neplatí, jeho placení ale není povinné. Záleží na Vás, zda si ho budete platit sama nebo ne. Pokud byste do doby žádosti o starobní důchod nesplnila potřebnou dobu pojištění, mohla byste dál pobírat invalidní důchod ve stejné výši, jakou pobíráte nyní.
Věk: 58
Město:Praha
Dobrý den. Já Vám moc děkuji za vaší odpověd. Ted mám staros, můj manžel má 1 stupen bezmoctnosi, on má mobilitu, a ted se mu to zhoršuje, a tak jsem to za něho napsala žádost na 2 stupen, protože nemůže chodit sám po ulici. Musí semnou chodit, ale ted nevím co mám dělat. Jestli mám počkat na zprávu až oni mu to pošlou. To je asi tak za 3 měsíce. Jestli mám zatím chodit do práce, nebo ne. V tom případě bych musela si platit socialní pojistku. Prosím může te mi poradit? Děkuji.
Moc nerozumím tomu, proč byste nemohla chodit do práce, resp. jakou to má souvislost s tím, že jste za manžela požádala o navýšení příspěvku na péči. Pokud bude o manžela postaráno (nebo se o sebe zvládne postarat sám), klidně do práce chodit můžete. Jak už jsem psala, placení sociálního pojištění je dobrovolné nikoliv povinné. Pokud byste pracovala, odváděl by za Vás zdravvotní a sociální pojištění pravděpodobně zaměstnavatel (ale záleží na druhu smluvního vztahu - klasická pracovní smlouva, DPČ nebo DP.
Věk: 58
Dobrý den, při invaliditě II. stupně platí stát za invalidu zdravotní pojištění??? Děkuji az odpověď.
Dobrý den, ano, při invaliditě všech stupňů stát hradí zdravotní pojištění. Jako tzv. náhradní doba pro nárok na starobní důchod se ale započítává pouze pobírání invalidního důchodu 3. stupně.
Věk: 58
Moc děkuuji za rychlou odpověď.
Věk: 37
Přečti si odpovědi sociální pracovnice výše, je to tam již napsáno.
Věk: 60
Věk: 57
Dobrý den. Mám ČID 1stupně. v práci pro mě nemají vhodnou pozici dělala jsem skladníka. Vtom případě mě chtějí propustit ale ne výpovědí od zaměstnavatele ale dohodou aby mi nemuseli dát odstupné. Mám 21měsíců do sterob. důcodu jak se mám zachovat poraďte mi děkuji předem za odpověď a přeji hezký den
Věk: 52
Dobrý den při částečném ID mě končí vyplácení podpory… prosím stále za mě platí UP zdravotní? A jak jeto se socialním pojištěním? Musím si ho už platit každý měsíc a jaká prosím částka i když sem zaevidovaná na UP ale už podporu nedostávám. Děkuji
Milado, pokud jste v evidenci ÚP, tak se o nic nestarejte. Zdr. pojištění hradí stát a doba evidence se Vám počítá do odpracovaných let, podle věku a podle zákona, a soc. se neplatí. Pavla
Věk: 48
Zdravim, ja jsem se dostal taky do 1. stupne invalidity, s tim co mi napsal doktor, dodnes sami nevi co mi je, tak me nikde nechteji, mam 4.500,- duchodu a nevim jestli mam narok na nejake prispevky, treba na bydleni nebo tak nejak. Dekuji
Karle, záleží s kým bydlíte ve společné domácnosti a kolik dělají vaše společné příjmy. Ale dojděte si na ÚP, soc. oddělení a tam Vám poradí a dají vyplnit formuláře na příspěvky. Buďto vám je budou vyplácet, pokud vznikne nárok, nebo ne, ale to až po posouzení. Za zkoušku to stojí. Pavla
Karle, pokud žijete s přítelkyní ve společné domácnosti, budou posuzovat všechny příjmy dohromady na počet osob v domácnosti. Zřejmě byste musel mít nájemní smlouvu s přítelkyní, podle toho, komu bydlení patří, abyste byl posuzován, jako samostatná osoba, úřednice by Vám měla poradit. Neostýchejte se a na vše se zeptejte a hlavně vyplňte všechny formuláře, co by připadaly v úvahu a uvidíte, na co budete mít nárok.
Zde jsou různé formuláře ke stažení, pročtěte si je: http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/kestazeni
Věk: 46
Dobrý den.
Chtěla jsem poprosit o informaci. Jsem rok na invalidním důchdu ii. stupně a zatím nikde nepracuji
(9 měsíců jsem byla vedena na ÚP). Vzhledem k tomu, že bydlím se svými rodiči v rodinném domku ( bytové jednotky jsou zvlášť) a mamince se stupňují zdravotní problémy (chodí o dvou francouzkých holích se stupňujícími bolestmi nohou, doprovázím jí k lékařům, nakupuji, doprovázím na úředy pokud tam musí být přítomná, když né vyřiziji to za ní, věšet prádlo už taky nemůže.) zvažovali jsme o péči o osobu blízkou. Nevím jestli bych na to měla vůbec nárok a hlavně jestli bych si o to mohla zažádat, když pobírám invalidní důchod. Moje dotazy tedy jsou:
Můžu požádat i když pobírám invalidní důchod a jestliže ano tak kde?
Jak je to potom se zdravotním a sociálním pojištěním?
Počítá se tato doba do odpracovaných roků pro důchod?
Když nepotřebuje celodenní péči (není upoutána na lůžko) můžu si pak přivydělat k důchodu pokud si seženu nějakou práci?
Děkuji vám moc za odpovědi na mé otázky.
O příspěvek na péči si bude oficiálně žádat Vaše maminky, nikoliv Vy. Vy můžete býtu vedena jako pečující osoba, ale žadatelem bude Vaše maminka. Vy můžete být pečující osobou, i když pobíráte invalidní důchod.
Co se týče zdravotního pojištění, to je za Vás hrazeno už z toho důvodu, že pobíráte invalidní důchod. Pokud jde o sociální pojištění, v případě, že bude Vaše maminnka závislá na pčéi jiné osoby ve stupni II - IV (ne v estupni I), bude se Vám doba péče o maminku počítat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.
I jako pečující osoba si k invalidnímu důchodu samozřejmě přivydělat můžete, měla byste ale respektovat omezení vyplývající z Vašeho zdravotního stavu.
Věk: 46
Děkuji za odpověď.
Ale vzhledem k tomu, že jsme žádali pro maminku průkaz ZTP a nedostali jsme ho s odůvodněním, že se ještě nějak pohybovat může, tak o další žádosti nemá cenu asi žádat.
Vzhledem k tomu, že je to již rok, tak to chceme s tím ZTP zkusit znova, protože zdravotní problémy se skutečně stupňují. Práci jsem si už konečně našla na 4 hodiny v místě bydliště, sice prozatím jen na DPP, ale po nějakém čase mi to prý změní na HPP. Jsem ráda, protože při invalidním důchodu 2. stupně si musím přivydělat, abych vůbec mohla nějak trochu slušně žít. A navíc se tato práce dá skloubit se starostí o rodiče, i když to bude pro mě asi trochu náročné.
Ještě jednou děkuji moc za odpověď, která mi opravdu moc pomohla. Díky
Věk: 40
Dobrý den. Mám invalidní důchod 1. stupně.Skoro 10. let jsem měla opatrovnictví na babičku. Chtěla jsem se zeptat jestli bych měla být evidována na ÚP kvúli soc. pojištění, když už péči nepobírám?
Ano, protože jak píše výše sociální pracovnice: "při invaliditě všech stupňů stát hradí zdravotní pojištění. Jako tzv. náhradní doba pro nárok na starobní důchod se ale započítává pouze pobírání invalidního důchodu 3. stupně." ale na ÚP se doba, po kterou budeš v evidenci ÚP, započítává jako účast na důchodovém pojištění, i když sociální pojištění hrazeno nebude.
Zdravotní pojištění za Vás stát hradí díky tomu, že pobíráte invalidní důchod, kvůli zdravotnímu pojištění tedy nemusíte být v evidenci úřadu práce. Co se týče sociálního pojištění, doba, kdy budete na úřadě práce pobírat podporu v nezaměstnanosti a dále nejdéle další tři roky, kdy podporu pobírat nebudete, se Vám budou počítat jako tzv. náhradní doba pojištění. Pokud budete v evidenci úřadu práce déle než tři roky, další doba už se Vám na důchod nijak započítávat nebude.
Věk: 44
Dobrý den,
prosím o radu jsem vedena na UP a pobírám ID prvního stupně, jak jsem se dozvěděla z dotazů - zdravotní pojištění za mne hradí stát, ale sociální pojištění nehradí. Můžu se tedy odhlásit z UP a stále za mne bude platit stát zdravotní pojištění a nemusím se bát žádných pozdějších problémů co se týče zdrav. pojištění.
Děkuji
Dobrý den,
pokud jste v evidenci úřadu práce jen kvůli zdravotnímu pojištění, pak v evidenci být orpavdu nemusíte. Můžete se tedy klidně odhlásit a zdravotní pojištění za Vás bude i nadále hradit stát. Žádných postihů v budoucnu se tedy nemusíte obávat.
Věk: 25
Dobrý den,
pobírám invalidní důchod I. stupně a chtěla bych se nechat vyřadit z evidence UP. CHtěla jsem se zeptat jak to je se sociálním a zdravotním pojištěním?? Předem děkuji za odpověd.
Při vyřazení bude zdravotní pojištění platit stát. Sociální není povinné.
Věk: 42
Dobrý den, mám dotaz, byl mi uznán ID 1stupmě, jsem OSVČ takže automaticky přecházim na činnost vedlejší. Je za mě hrazeno zdravotní pojištění, nebo platim z toho polovinu. A ještě prosím pokud budu na vedlejší činnost počítá se mi to do důchodu. Děkuji za odpověď. Kateřina.
Nejlépe bude, zavolat na zdravotní pojišťovnu a OSSZ.
Věk: 42
Dobrý den, mám unvalidní důchod II. stupně a jsem vedena na ÚP. Už mi skončila podpora. Mohu mít práci na doma a být stále vedena na ÚP? Bude to jen nenáročná práce. Co mám říct na ÚP? Děkuji za odpověď.
Přečtěte si odpovědi sociální_pracovnice výše.
Věk: 42
Dobrý den, mám ID III. stupně, který mi bude snížen na 2. stupeň. Chtěla bych se zeptat, zda doba kdy jsem důchod (3. stupně) pobírala se započítávaná jako odpracované roky k výpočtu starobního důchodu.
Při II. stupni je třeba přivýdělek+placení soc. poj. Dále můj dotaz zní, zda se do výpočtu výše starobního důchodu započítává pouze to co si přivydělám, což při mém zdravotním stavu nepřekročí 60%.
Předem děkuji za odpověď
napsala bych dotaz na okresní Správu důchodového zabezpečení.
Lepší bude, když si tam dojdete osobně v úředních hodinách. Rovnou Vám tam řeknou, jestli Vám tam v evidenci pro důchod něco nechybí (doložené nějaké období) + Vám vysvětlí všechno to, na co se ptáte tady.
Věk: 40
Dobrý den,
chci se zeptat, pobírám částečný invalidní důchod 1. stupně, a do 30.9.2018 jsem zaměstnána na částečný úvazek u jedné bezpečnostní agentury. Tak se chci zeptat, co se stane v případě, kdy od 1.10.2018 se již nepůjdu zaevidovat na Úřad práce, který mi beztak nikdy za ta celá léta nijak nepomohl najít žádnou vhodnou práci. Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění? Nenastane v tomto případě případná excekuce? Nemusím se toho nijak obávat? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
Věk: 50
Zdravotní pojištění za Tebe bude platit stát a sociální není povinné. Nemusíš se tedy ničeho obávat.
Dobrý den. Mám takovou prsbu. Mám ID druhého stupně a jsem od 1.2. na nemocenské. Po ukončení nemocenské budu propuštěná s práce ze zdraotních důvodů. Pracuji na chráněné dílně na poloviční úvazek a práci už nezvládám. chodím o francouzských holích a v dubnu jdu na operaci s prvním kolenem na výměnu kolenního kloubu a pak mě čeká druhá noha. Mám odpracováno 41 let (doba pojištění) a na důcodovém mi radili, abych šla na ÚP. Bojím se, že mi budou nabízet práci a tak jsem se chtěla zeptat, jestli na ten ÚP musím a jestli by to mělo nějaký vliv na peníze na starobním důchodu. ID 2 stipeň mám na trvalo. Nedoporučuji mi, abych si žádala o celý, nebo páteř na 3 stupeň není a nohy budou po operaci v pořádku. Do starobního důchodu mi chyb 4 roky a 10 měsíců. Děkuji
Zdravím, Jarmilko, udělala bych to tak, že až Vám bude ukončen pracovní poměr, šla bych se hned zaregistrovat na ÚP. Vzhledem k tomu, že jste měla práci, myslím, že Vám bude přiznána podpora v nezaměstnanosti. Období, kdy jí budete pobírat, se Vám bude započítávat do důchodu. Dále se Vám bude započítávat do důchodu doba evidence u ÚP nejen tato, ale i předchozí, pokud jste byla u ÚP již někdy v minulosti evidována, tj, celkem za všechny evidence u ÚP max. tři roky, z období před věkem 55 let pouze 1 rok.
No, a aby Vám ÚP nedával doporučenky ohledně zaměstnání, lze to vyřešit tak, že si necháte od lékaře napsat, že nejste schopna zaměstnání např. pro momentální zhoršení zdrav (diagnoza se neuvádí). stavu s tím, že předpokládaná doba je cca několik měsíců. Ale to jim nedáte hned při registraci u ÚP, ale např. za 1-2-3 týdny.