Téma: Rozvod manželství - manžel gambler, nepřispívá manželce
Pluto prosí o radu nebo spíš o váš názor. Budu rád, když se k mému tématu vyjádří a poradí sociální pracovnice.
Znám mladou ženu, která se chce rozvést, protože manžel denně pije, z práce jde denně přímo do hospody a domů pak opilý a agresívní, což také nepřispívá k dobré výchově jejich osmiletého syna. Žena má mnohá dilemata a mnoho rádců, myslím kamarádek, které jí dosud nic rozumného neporadili. Jenom vyplácla peníze za právničku, která ji radí dle mě nesprávně a nepomáhá jí řešit obtížnou situaci. V manželství schází vše, porozumění, upřímná debata, slušnost a sex už dlouho. Manžel nepřispívá na domácnost nic už roky. Ona musí sama platit nájem za byt 8000 Kč. Své a synovy výdaje. Jaký má plat, se raději neptejte. Její muž tvrdí, že splácí půjčky, o kterých ona nic neví, ani jak a kdy vznikly a v bytě nic nového hodnotného za 9 let manželství nemají. Dluhy patrně nadělal muž gemblerstvím. Ptám se. Po novém roce jde podat žádost na rozvod. Chtěla dohodou, ale s tím nesouhlasí její muž. Co má dělat, aby jí její muž okamžitě platil na syna a podíl na nájemném, dokud se věci soudně vyřeší. Lze požádat sociálku o nějakou pomoc? Co se vlastně řeší při rozvodu, když ho podá? Rozvod, přidělení dítěte, majetkové vyrovnání? Jaký to má vlastně postup?
Reakce čtenářů
Musí požádat sou o předběžné opatření ve věcech o kterých píšeš. Dělá se to, než se věc oficiálně dořeší. Sociální pracovnice jistě poradí jak se patří, zatím ji můžeš uklidnit, že řešení existuje už teď.
Manželé mají vzájemně povinnost vyživovat se, toho se může domáhat i soudně. Podobně mají manželé právo spolu bydlet a povinnost se ekonomicky podílet na finančním chodu domácnosti. Toho je možné domáhat se i soudně. Pokud má manžel nějaké uspokojivé příjmy, obávám se, že ani sociální pracovnice nevymyslí žádný "zázračný" příspěvek, protože tím pádem rodina má příjem a nelze na ni pohlížet jako sociálně slabou. To že manžel utratí peníze v hracích automatech je už druhá věc. Bohužel věc bude muset vyřešit soud. Škoda je, že manžel není rozumný, protože sporný soud (rozvod "ne dohodou") bude časově dlouhý a finančně náročný Více viz sociální pracovnice, která se zřejmě dotazu bude věnovat podrobněji (a fundovaněji, já nejsem právník). Možná doporučí i kontaktování OSPODu.
Jo a k tomu poslednímu - pořadí:
1. svěření dětí do péče (pokud není v této věci rozhodnuto, manželství není rozvedeno)
2. rozvod (+ vypořádání společného jmění manželů - tzv. SJM)
3. (pokud není vyřešeno, tak SJM, to ale nemusí být vyřešeno a pak dochází za 3 roky od rozvodu manželství k fikci vypořádání SJM)
Zkusím napsat, co mě k tomu napadá:
Píšeš, že je manžel té tvojí známé doma agresivní. Pokud u nich domá dochází k nějakému fyzickému a psychickému násilí, bylo by dobré, kdyby se obrátila na tzv. Intervenční centrum (IC) v kraji, ve kterém žije. Pokud pracovníci IC vyhodnotí situaci tak, že by mohla být jejich klientkou, mohou jí pomoci se sepisem některých předběžných opatření nebo v případě nepříznivé finanční a bytové situace s nalezením ubytování v některém z azylových domů. Tady najdeš adresář IC v ČR.
Pokud je rozhodnutá od manžela odejít, pak samozřejmě co nejdříve podat žádost o o rozvod. Protože nepůjde o rozvod dohodou, bude to ale - jak už napsal Avatárek - dlouhý a finančně náročný proces, takže by si měla co nejdřív zajistit výživné a svěřené dětí do vlastní péče podáním návrhu na předběžné opatření (PO). Se sepisem těchto návrhů jí mohou pomoci v již zmíněném IC nebo na OSPOD v místě bydliště. Na OSPOD bych být ní zašla určitě, vzhledem k otmu, že v roidně žije nezletilé dítě by měl OSPOD mít informace o tom, co se v rodině děje. Pokud by se na OSPOD nestkala s velkou ochotou pomoci při sepisování návrhů (což se bohužel taky může stát), návrh na jednoduché PO ohledně výživného najdeš třeba TADY.
Soud však schvaluje tato PO v podstatě jen tehdy, ocitne-li se nezletilé dítě bez jakékoliv péče nebo je-li ohrožen jeho život nebo příznivý vývoj. Proto bude zapotřebí v PO uvést všechny důležité skutečnsoti, které známou a jejího syna ohrožují (zejména onu agresivitu, ale i gamblerství, alkoholismus, nepřispívání na domácnost apod. ). Důkazy budou velmi důležité i během rozvodového řízení, takže v případě manželovy agresivity se nebát přivolat Policii, mít na tyto událosit svědky stejně jako na to, když odmítne dát peníze na domácnost, okopírovat si upomínky, které domů chodí kvůli dluhům apod.
Co se týče příspěvků, na to abych poradila úplně konkrétně mám málo informací. Navíc, jak upozornil Avatárek, během manželství se počítají i příjmy otce dítěte. Pokud by ale vyšlo to PO na svěření dítěte do vlastní péče, pak by otec dítěte přestal být společně posuzovanou osobu a získat nějaký ten příspěvek by tak mohlo být jednodušší. Informace o dávkách státní sociální podpory je možné najít třeba ZDE.
Chci se vám poděkovat za velice prospěšné informace, které předám, naší známe. Chceme ji, pomoci, třeba jen dobrou radou a informaci, kterých není nikdy dost. Ještě jednou děkuji sociálny pracovnici a Avatárkovi, za prospěšné odkazy a poradenství.
Dobrý den chci se zeptat jak dlouho trvá rozvod a za jakých podmínek je možné se rosvést a hlavně když manželsví je uzavřené krátkou chvíli a je v nem nenarozene dítě?
Podmínky rozvodu a doba trvání rozvodu zde:
Také můžeš vznést konrétní dotaz do bezplatné právní poradny zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/
Další dotazy jsou přijímány již 16.1.2012.