Téma: Vystěhování z rodinného domku tchánem - má na to právo?
Nevím přesně do jaké kategorie tento problém zařadit, ale s partnerem a dětmi bydlíme v rodinném domku, který má dvě patra, dole bydlí rodiče partnera a mi bydlíme v horní části. Otec partnera mi řekl, že kdyby se s jeho manželkou něco stalo, tak rodinný domek prodá, peníze rozdělí a sám půjde do domova důchodců. Což by znamenalo, že já partner a 3 děti bychom skončily na ulici.
Má vůbec na něco takového právo. Máme tu všichni trvalé bydliště. Děkuji všem za rady. Jsem z toho docela vyřízená a ani kvůli tomu nespím.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3835x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Ahoj Bramburko.
Podstatné je, KDO vlastní rodinný dům (což jsi neuvedla), ve kterém bydlíte. Tato osoba nebo osoby rozhodují o osudu nemovitosti a samozřejmě ji mohou zcizit (tzn. prodat nebo darovat).
Trvalý pobyt je jen evidenční údaj (klikni tady) a nemá vliv na žádná práva spojená s nemovitostí.
Majitel nemovitosti samozřejmě také rozhoduje dle svého uvážení, kdo bude nemovitost obývat. Pokud nemáš nájemní smlouvu a majitelem nemovitosti je dědeček, nerad to říkám, ale vystěhovat Tě může potom kdykoliv.
Právní dotazy prosím v budoucnu směřuj do Bezplatné právní poradny online, která je pro to určená.
Děkuji a přeji hodně štěstí a shovívavost majitele při řešení situace.
Majitelem nemovitosti je otec manžela, trvalé bydliště bohužel nic neznamená. Tak to je v háji
Možná Ti k tomu ještě něco napíše socialni_pracovnice. V zákonu o rodině je něco jako že mají právo manželé bydlet spolu. Pokud ale tchán prodá nemovitost, bohužel se budete muset bez náhrady odstěhovat. Neznám žádnou právní kličku, jak to řešit. Je mi to líto.
Avatárek má - boužel pro Tebe Bramburko - pravdu. Trvalé bydliště vám skutečně nedává žádné právo v tchánově domě bydlet - je to jeho dobrá vůle, že vám to umožňuje. Pokud Ty ani Tvůj partner nemáte nájemní smlouvu, pak se ani při prodeji bytu nemůžete domáhat žádného náhradního bydlení, finanční kompenzace či čehokoliv jiného. Jediná možnost, která mě napadá, je požádat tchána, aby vám v domě zřídil věcné břemeno užívání, ale vzhledem k tomu, že věcné břemeno podle mě výrazně sníží kupní cenu nemovitosti, tak moc nepředpokládám, že by byl ochotný to udělat.
Páááni, já nestačím zírat, to je ale hrozný.
Brambůrko - a to by on vlastnímu synovi a vnoučeti (! ) byl vážně schopný udělat?? Když to teda vezmu z téhle strany.
Koukám, že svoji nejste, ale jak vidím, tak ani tohle by ničemu nepomohlo
Já nevím jestli je schopen to udělat nebo ne, ale nechápu že by vlastnímu synovi by tohle bych schopen udělat. Kam ale s dětma půjdu, když tohle fakt udělá, to mi je jako vezmou nebo skončí v děcáku, to přeci nemůžu dopustit. Tchyně je naštěstí na naší straně, tím myslím mě a děti.
Věk: 36
Město:Praha
Nejak mi unika, proc byste v takovem pripade nemohli normalne vzit bezny najem ci hypoteku, jako kazdy pracujici beloch… me ani my rodine taky nikdo nesponzoruje bydleni a mam kde bydlet.
nemusi to byt tak hrozne, psala ze proda a penize ROZDELI, pokud by delil treba i mezi manzela, muzou si domek napsat na sebe a vyplatit ostatni lidi
My to máme podobně. Ale naštěstí stavíme. Pro švagra a jeho rodinu to bude mazec. Nebudou mít ani na nájem garsonky a to jsou 4. Ale budu hnusná, jim to přeju. Jen děckám ne. Tchán je rozhodně nevyplatí, protože mu dluží majlant a chovají se k němu arogantně, sprostě na něj nadávají po dědině a pod. Taky jim hrozí vydědění. Ale oni ani neví, že se tohle děje, protože se s ním nebaví. Budou nemile překvapení.
A to je první na pořadníku do pečovateláku u nás v obci.
A nešlo by se s tchánem domluvit, aby dům neprodal a nechal vám ho s tím, že se nějak finančně vyrovnáte? S tchýní je to nějak špatné, nebo je to jen otázka, že kdyby někdy něco?
Tchyně má vysoký krevní tlak, na nájem a jiné mu dáváme, tak to nechápu, že bych chtěl prodat domek, který vlastníma rukama stavěl. Kdyby měl dát na inkaso oba důchody, tak mu na jídlo nic nezůstane. Z čeho by si platil léky, kupoval uhlí a jiné.
Spíše to beru jako trochu pomatenost, tchánovi je hodně let a víme jak to je. Teď zase řekl že odveze manželku do nemocnice, ha a jak by ji tam odvezl, když nemá jak. Jedním uchem tam a druhým ven. Kdybych si musela brát vše co mi řekl tak jsem asi dávno v blázinci
Můj " tchán" má taky občas období, kdy mele totální nesmysly. On je taky trošku hluchý, co neslyší, to si domyslí- ale špatně. Někdy je to fakt strašné a nedá se s ním vůbec ale vůbec domluvit. Ale ty jeho plány jsou dělány za plného stavu vědomí a dlouhodobě. Taky je to dům, který si stavěl sám, ale pro klid duše se ho vzdá.
Tak to mě mrzí že jste na tom stejně. Vím že lidi v tomto věku jsou opravdu někdy dost zmatení, to jsem poznala a léky taky dělají své
Bramburko, mozna je to jen takove varovani. Treba vas chce tchan donutit, aby jste se konecne vzali? Taky nepises, kolik ma pritel sourozencu a komu se budou podily vyplacet. Kazdopadne, kdyby jste dostali nejake penize, mate zaklad na vlastni byt. Co na to rika pritel?
Taky me napada dalsi varianta: pokud jsi svobodna matka se dvema detmi, mas prednostni narok na obecni nebo mestsky byt. Na tvem miste bych se na to informovala. Budu drzet palce!!
Přítel má ještě bratra a sestru. Přítel mi říká ať se na takové řeči vykašlu a neposlouchám to, jde to někdy těžko.
Svobodná matka jsem, mám 3 malé děti a opravdu by se mi nechtělo někam stěhovat se, už jsem si tu zvykla, mám tu kamarádky, děti tu chodí do školky a do školky, máme tu i lékaře, tak že super.
Díky za radu.
Napíšu ještě do právní poradny, ale s tchánem to je jako s počasím, jednou svítí sluníčko, pak se zatáhne a je bouřka.
Brambůrko, pokud i přítel říká, ať se tím nezaobíráš, tak bych to neřešila. Nejspíš bude dobře vědět, jak to s otcovými řečmi je.
A jako důvod proč by vás vystěhoval uvedl co? Proč se mu tak nelíbíte, že vás chce vystěhovávat?
Nebo je to prostě člověk, který si klasicky pořád stěžuje a vytváří nátlak? Jestli jo, tak mu nejspíš takové výhružky dělají dobře a prostě bez nich nemůže být.
Nevím, neznám ho.
Voslíku důvod proč bychom se měli vystěhovat neřekl. Nebo je to prostě člověk, který si klasicky pořád stěžuje a vytváří nátlak? Jestli jo, tak mu nejspíš takové výhružky dělají dobře a prostě bez nich nemůže být. Tak jsi na to kápnul, má rád když někomu může vyhrožovat a je ostuda.
Trvalý pobyt sám o sobě nedává žádné užívací právo.
Určitá práva užívání mohou vzniknout na základě nájemní apod. smlouvy.
O svém majetku rozhoduje jeho majitel.
Čili hypoteticky - pokud bydlíte v domku který je majetkem obou rodičů partnera, tak pokud by jeden z nich zemřel (bez závěti), náležela by Tvému partnerovi v dědickém řízení (pokud nemá další sourozence) 1/4 onoho domu a tím by mu vzniklo užívací právo.
Je-li dům pouze tchána, tak i po smrti matky partnera, by byl jen on jediným vlastníkem a tak by si o něm rozhodl dle svého uvážení.
Můžete se například pokusit domluvit s tchánem na prodeji domu vám se zřízením doživotního užívání pro něj apod.
Edi: Teď čtu, že dům je tchána a Tvůj partner má ještě dva sourozence.
Promiň mi mou upřímnost, ale když se ptáš, jak by to tchán mohl svému synovi udělat, tak já se ptám, jak by mohl udělat svým dalším dvěma dětem, že vás nechá v domě bydlet a je ne?
To bez jen jako nadsázku. Ale zkrátka umožnil vám v domě bydlet, co víc byste mohli chtít?
Jinak k otázce. pokud dům prodá, s utrženými penězi si může dělat cokoliv co uzná za vhodné a je pravděpodobnější, že na slušné dožití v pečovatelském domě by to stačilo.
Dejme ale tomu, že dům neprodá, ale z mého pohledu se pro vás stejně tím nic nevyřeší, jen se to odsune na pozdější dobu.
1) Manželka ho přežije - v dědickém řízení připadne 1/4 domu manželce, 1/4 Tvému partnerovi a po 1/4 oběma sourozencům.
Maminka chce v domě žít, takže to je ok, ale sourozenci nikoliv a tak by jistě své podíly chtěli vyplatit.
Až by zemřela i maminka přidala by se k tomu i její část a tedy ta její 1/4 rozdělená mezi sourozence po 1/3. Čili vyplatit opět další 2/3 sourozencům.
2) Otec manželku přežije a až zemře tak v dědickém řízení připadne všem sourozencům po 1/3 a opět je tu případné vyplácení sourozenců…
Pokud by sourozenci chtěli ihned vyplatit a vy na to mít nebudete, tak chtě nechtě budete muset společně každý za svůj podíl stejně dům prodat.
Samozřejmě, že sourozenci nemusí chtít své podíly vyplatit hned, ale co když jeden z nich zemře a jejich podíl se v dědickém řízení rozdělí mezi jejich partnery a děti? Pak tenhle dům s původně jedním vlastníkem může mít vlastníků třeba 5, 7 i více a spoluvlastnictví je ta nejhorší forma vlastnictví a do budoucna žádný klid.
Je tu, ale však ještě další varianta a to ta, že se otec rozhodne dům někomu třeba darovat, nemusí ho prodat a vy zrovna tak spláčete nad výdělkem.
Ne, žádný špatný scénář vám nepřeji, ale právě proto bych se na vašem místě snažila s tchánem na odkupu domu domluvit. Momentálně máte čas to řešit až budete muset, možná vaše možnosti nebudou ani zdaleka takové jako nyní.
Jen teda nechápu proč mi ze začátku vztahu s jeho synem dovolil abych si zde nechala napsat trvalé bydliště a ještě šel se mnou na matriku. To mi rozum a hlava nebere.
Tehdy byl mladší a ještě nepřemýšlel co bude, až nebude. Možná se necítí dobře a má všelijaké myšlenky. Není nemocný? Nebo měl možná jinou představu o soužití pod jednou střechou, těžko říct.
Já to zase chápu.
Umožnil vám společné bydlení a nechal Tě zřídit trvalé bydliště, abys měla některé věci jednodušší.
Možná to udělal protože očekával, že se jednou společně postavíte na vlastní nohy a budete chtít bydlet ve svém. Ať už v tomto domě, že ho odkoupíte nebo jinde.
Osobně si však myslím, že v právě v tomhle. Mimo jiné by to pro vás bylo i výhodnější v tom, že by mohl chtít nižší cenu než jakou byste platili za cizí dům/byt.
Bramburko, ono to vypada tak, ze tchan chce dum prodat a spravedlive rozdelit penize mezi sve tri deti. Na to ma plne pravo a tak zni i dedicky zakon. Ty sama bys v jeho pripade asi jednala stejne. Pokud tedy dum neodkoupite, jak pise Veselka, budete muset ostatni dedice skutecne vyplatit.
Tyhle veci by se opravdu mely vyjasnit vcas, protoze v dedickem rizeni hodne casto dochazi k rodinnym valkam.
Věk: 57
Věk: 57