Téma: K čemu se hodí Masox v kelímku?
Dnes jsem si všimla masoxu v kelímku. Už jste ho někdy použili? K čemu je, nebo je to jen varianta masoxu v kostce?
Reakce čtenářů
A kolik to stojí? Na kolik je to porcí?
Bylo to v Bille a byla na tom akční cena 19, - kč. Na nějaké prohlížení a čtení to nebylo, neměla jsem brýlky.
Já si pamatuji, když jsem byla malá, tak babička kupovala také Masox v kelímku, jen se tomu asi říkalo jinak, ale použití stejné. Dávala do polévky dvě plné kávové lžičky. Kelímek byl velký, jako malá hořčice. Takže ten Masox na obrázku, to bude něco podobného, jen místo kostek se zaloví v kelímku lžičkou. Mohlo by to balení být levnější než balené kostičky? Ještě jsem to v krámě neviděla, jenže já mám brýle a muselo by to na mně kukat.
Našla jsem na netu, že je to převratná novinka, ale v čem, to nepíšou...
Já teda Masox kupuji, ten v kostkách a nepřipadá mi, že by to trvalo nějak dlouho, než se rozpustí. Také jsem viděla v televizi tu reklamu na bujón jakoby rosol, nebo co. Já ho osobně nezkusila, ale moje kamarádka a ta nadávala, že je je to slabé a musela dát dvě dávky. Kdybych viděla ten v kelímku, tak si ho koupím, vyzkouším a pak poreferuji. Ale tak nějak nevěřím těm jejich "převratným" novinkám. Nechápu totiž, že když mám něco vymyšlené a funguje to, tak proč budu vymýšlet převratné novinky. Jo, budu, když budu chtít vydělat víc peněz za menší náklady na výrobu, protože budu spoléhat na hloupost lidí, kteří se nechají nachytat na netradiční obal a název. Škoda, že jsi to za těch 19kč nekoupila. Viděla bys, kolik bys toho spotřebovala při tradičním kuchaření... Příště to kup, dvacka Tě nezabije a pak nám pověz jak to dopadlo.
Já bych to Dag vzala, kdybych si ale nemyslela totéž, co Ty. Taky mě napadlo, že je to jen ohlupování.
Naši to na zkoušku koupili a nějak je to nezaujalo. Mám pocit, že se dává 1 kelímek na půl litru vody. Chuť jak klasický masox.
K čemu je dobrý? Stejně jako ostatní bujony... k ničení zdraví.
Bujony doma tedy mám, někdo je prostě na ně zvyklý, takže max. desetinu hodím do polévky, aby se neřeklo, když vařím i pro někoho jiného. Je to vlastně to samé, jen v podobě která vzbuzuje dojem zdravého koncentrovaného vývaru. Já si tu kostku raději udělám sama bez přesolování aj.
Dnes jsem zahlédl v obchodě. Stejné složení jako kostky, jen přidaná voda a sajrajt na zahuštění. Myslím, že je to otřepaný trik, jak na naše prachy. Doby, kdy se masox dělával jako vývar z kostí, jsou pryč. Rád bych slyšel vysvětlení vegetariánů, proč se masoxu štítí. Abychom jen nenadávali, zalistoval jsem ve stařičké kuchařce. Tady cituji
Bouillonové tabulky
Ingredience
- 1 plec hovězí
- 1 vědro telecích kostí
- 3 staré slepice
- 4 telecí nožičky
Úvod
Polévka svařená a odpařená tak, že zbude na konec jen pevná hmota, poskytuje, jak to poprvé r. 1821 provedli francouzští lučebníci Proust a Parmentier látku, z které rozvařením v horké vodě a osolením bouillon lze rychle připraviti. Tato nová hmota počíná se vyskytovati v obchodě, jest však tuze drahá. Proto každá hospodyňka, rationellně šetřící, utíká se k našemu postupu (opsáno z tajných archivů Vitany)
Postup
Přísady vaří se ve dvou vědrech vody po dobu desíti hodin a dobře se odpění. Pak se procedí čistým šatem a nechá se státi přes noc.
Druhý den sebere se mastnota a polévka se hustě svaří. Vyklopí se na rovné mělké pánvice, kdež se nechá ztuhnouti. Pevná hmota se pak ještě na vzduchu suší a posléze uschová. Na koflík dobrého bouillonu stačí rozvařiti kousek zvící ořechu a osoliti
No vida.... "blbej masox" a co se člověk nedozví.... pěkně jsem si početla.
Zítra je neděle děvčata a sváteční den si zaslouží odpovídající polévku. Speciálně pro vás jsem natrefil jednoduchý recept z knihy, vydané za císaře Franty Pepíka I. Jako z Vitany tato krmě nebude, ale snad neflákne s vašimi miláčky
Polévka sílící
Sáhněte zlehka do svědomí milé kuchtičky, zda věrolomně nezahráváte se zdravím svých znejmilejších, znavených urputným otevíráním piv láhvových, k tomu v nevýhodné poloze bezmocně ležíce na gauči, při jejich zotavování po namáhavé robotě kancelářské. Pakliže vám rudnou uši zaslouženým studem, podávám zde poslední záchrannou ruku, abyste zpytovaly mysl nejtajnější, nezodpovědnému konání vale daly a k nápravě své dospěly.
Recept podávám v originálním znění, jak o něm praví Slovník umění kuchařského
Postup
Staré slepice opekou se k tomu cíli na rožni neb v pekáči pěkně do brunátna i vyvařují se pak v 7 litrech bouillonu (? ) s 3 kg hovězího masa a 2 kg telecího, přičemž se i přidá soli vrchovatá lžíce, několik mrkví, 2 cibule, několik kořenů petrželových i kousek celeru a polévka se náležitě odpěňuje za tichého varu na méně horkém místě plotny, což vyžaduje 4 hodiny. Polévka se pak procedí, odmastní a bílkem zčeří. Také možno k několika slepicím přibrati 2–3 staré holuby a 2 kg telecího masa, k tomu stačí 5–6 litrů bouillonu a 20 g soli, po odvaření a odpěnění 2 velké cibule se dvěma hřebíčky, trochu celeru, petržele a póru.
Má-li se užíti jen zeleniny, postaví se v pěti litrech zelenina, napřed na másle do světle hněda osmažená (1 kg mrkve, ½ kg cibule, velký celer, několik petrželových kořenů a šalotek, kytička zelené petržele, tymianu a bazalky, k tomu ½ kg másla). Vařící polévka se náležitě odpění a vaří ještě zvolna 3 hodiny s dvěma rozkrájenými hlávkami salátu (! ), 1 litrem zeleného hrachu nepříliš mladého, 1 litrem bílých bobů, 30 g soli, 10 g pepře v zrnkách, 2 lístky květu a 2 hřebíčky.
Na zvěřinovou béře se starý zajíc, jenž k pečení se nehodí, nebo také divoký králík, 2 staré koroptve a 1 kg telecího masa, což vaří se v 5 litrech slabší polévky, odpění, 15 g soli přisolí a pak ještě 3–4 hodiny vaří se 2 cibulemi a 2 hřebíčky, 4 mrkvemi, trochou celeru, póru, bobkovým listem a malou kytičkou koření.
Bouillon je odvovozeno od francouzkého slova bouillir, což znamená vařit. Čte se francouzsky jednoduše jako u nás - bujon. Vařit se čte bujír. A když se něco vaří dlouuuho, vznikne ten bujon, čili vývar.
Proč je uvedeno 7 litrů bujonu a ne vody bude asi proto, že jakmile se do brunátna opečené slepice zalijí vodou, tak se voda zbarví.
Jinak také děkuji za recept, jak připravit dobrý vývar a určitě to zkusím. Ale bude to zřejmě trvat hodiny, než se z toho stane ta pochoutka. Na stranu druhou, tam bude rozhodně méně soli a všeho možného. Veselka tady psala, že si kostky dělá doma sama. Zajímalo by mne jak, jestli má na to nějaký fígl, a jestli dosáhne opravdové konzistence kosty, nebo jestli má jen tekutý vývar, který třeba do kostek mrazí v normálních formičkách na led. Předem děkuji za radu. Dag.
Aha, tak já si to teď přečetla celé. Ono se nejedná o vaření samotného bujonu, ale tří různých polévek, s použitím už hotového bujonu. Mne totiž zarazilo to množství masa, ale asi je to nějaký recept pro vícero lidí.
Dělám buď koncentrovaný tekutý vývar a nebo mám-li kus klihovatého masa, tak i bujonový rozsol. Mnohem raději mám však klasický silný vývar, cedímpřes plátýnko a to u klihovatého tak nějak moc nejde.
Fígl nemám žádný, je to klasika v takové zjednodušené verzi. Použiji všechny suroviny, zapnu sporák na 2-3 stupeň, aby se vše spíš jakoby pozvolna louhovalo a mírně zahřívalo... no a občas si na to vzpomenu, tak za 4-6 hodin, zkontroluji, odeberu případnou pěnu a zase si toho nevšímám. Pokličku položím na hrnec, aby tam byla velká mezera a vývar nebyl tak úplně přiklopený.. no a to je celé.
Hodí se úplně k tomu samému, k čemu se hodí masox v kostce... Stejně jako se hodí čaj v kulatém nebo trojúhelníkovém pytlíčku k tomu samému jako čaj ve čtvercovém pytlíčku...
Je to masox naředěný vodou, asi. Takže trik jak získat víc peněz za málo námahy. Samozřejmě, že hutný masox je dražší než ředěný vodou.
Kelímek - další plast - zase dostává příroda na frak. Ale to je konzumní společnosti jedno.
Věk: 35
Já jsem si ho koupila. Píšou, že se má použít 1 kelímek na 3/4 litru vody. Bujóny normálně používám, takže jsem na ně asi zvyklá. Dělala jsem s ním hovězí vývar a masox tomu dodal dobrou silnou chuť. Na zadní straně krabičky je nějaký recept ale ten jsem nezkoušela.