Téma: Život bez internetu a mobilů - dovedete si ho představit?
Vzpomínám si na své krásné dětství, kdy jsme po škole přišli domů, na ulici hrávali vybíjenou, hru o kuličky do jamky, badminton, lezli jsme po stromech, běhali po loukách, prostě trávili čas v přírodě. Nepotřebovali jsme žádné mobily ani internet. Později jako tínedžery jsme hrávali u ohně na kytary, zpívali a bylo nám fajn. Jak si vzpomínáte na své dětství?
(4 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4899x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Věk: 16
V mém, mládí' internet už taky začínal bujet, ale do mých kruhů nějak moc nepronikl. Tím myslím, že když dneska (04.09.2016) vidím ty tří, čtyř leté mrňousy vlastnit noťas, tablet i dotykáč a vytahovat se jeden nad druhým, kdo má lepší skóre na jaké hře, vzpomenu si, jak jsme v první celá třída koukali, když moje nejlepší kamarádka dostala tlačítkovou nokii a když jsem nějak asi v šesti letech poprvé byla na internetu - samozřejmě žádné střílečky, co hrají v tomhle věku dnešní prckové, ale dětský internet alík, nic jiného snad ani nebylo.
Jinak, svůj první počítač jsem dostala v deseti letech a pořádně používat jsem ho začala někdy kolem jedenácti, dvanácti. Až do té doby jsme s kamarády dováděli venku od rána do večera a musím říct, že jsem za to ráda, protože mi přijde celkem smutné vzpomínat jen na to, že jsem celé mládí pročuměla do bedýnky a hrála střílečky.
Je to teď smutný, když člověk vidí děti, jak sedí jen u počítače, hrajou na tom hry atd. Já jako dítě jsem furt lítala po venku s partou jsme hráli různé hry, nejvíc nás teda bavaia schovávaná, takže my jsme v tý době ani mobilní telefo neměli a ani počítač a bylo nám fajn, bohužel dnešní mládež je o to ochuzená, ale zase na jednu stranu je to dobrý, že existují mobily, že člověk může kdykoliv zavolat, když něco potřebuje. Já jsem mobil dostala až na učňáku a to až potom, co jsme se s mamkou naháněly, nevěděly jsme, kde ta druhá je, takže to by se mobil hodil, stačilo by ji zavolat, nebo ona mně a už by jsme věděli.
Racku, uvádíš svůj věk 23 a píšeš o dětech resp. dnešní mláděži?
To se mezi dnešní mládež už nepočítáš? Nebo si snad myslíš, že se ta doba v tomhle ohledu změnila za podlesních 10 let víc než za posledních 20 let?
Hry na počitačích jsme již hrávali my před 20-25 lety.
Je fakt, že jsme v přírodě a venku byli více. Ale podle mne je posledních 10 let stejných pro děti - jen rodiče to nestíhají. Děti ovšem ano.
Ale každá doba ma svoje + a -. Dnes (04.09.2016) děti mohou vidět celý svět (my jsme nemohli - komunismus byl a je svinstvo).
Dnes (04.09.2016) děti mohou jít k moři - opravdovému, mohou vidět osrtovi, architekturu, různé kultury, učit se jazkyky … pracovat na moderních počitačích na moderních věcech (to za komusnistů nešlo a tam kde vládnou ani dnes (04.09.2016) nejde)
Děti možná dnes (04.09.2016) mají méně pohybu než my, ale zase mají mnohem bohatší zážitky díky cestování a i díky IT - online hry, zejména online MMO hry jich nabízejí víc, než naše dětství. Ale ten kdo to nezažil má problém to vidět a ocenit.
PS: A abych odpověděl na původní dotaz, ano Pluto, umím si život bez internetu představit, ale nemyslím si, že byl lepší. Pro mne to byla pod vládou komunistů doba temna a izolace. Jen pro porovnání: V USA již byl Apple a lidé již měli počítačové sitě a my jsme ješte ve škole měli zakázané kalkulačky. Přitom jsme do USA "posílali potravinovou pomoc", protože naši komouši nám tvrdili, že se tam mají špatně - a poslali nás sbírat do lesů různé rostlinky, papír a sušit pomerančovou kůru.
Já jsem spíš psala v mém příspěvku o mládeži ze základních škol. A 23 let mně opravdu už není
Naprosto zavádějící a subjektivní pohled.
Alespoň jasný a konkrétní.
No mladá, jak se to říká, mládí v pytli a do důchodu daleko, napsala jsem to teda slušně. Pluto jsem ráda, že mě ráda vidíš, to víš, nějak jsem lítala lítala až jsem se zalétla, né vážně, nějak prostě nebyl čas, přišly různé starosti a tak.
Nechápu jak byla pro tebe QAdamo za komunistů doba tmy a izolace. Uvádíš svůj věk 38 let. Tudíš jsi se narodil v roce1978, rozum jsi začínal brát tak v r. 88 a to už tu začínala pérestrojka. Tak nevím jak chceš něco posuzovat, když o té době o které mluvíš, defakto nic nevíš. (myslím tím tu dobu tmy… ).
Nechci se opakovat, zmiňoval jsem to na různých místech, tak jen vypíchnu nejklíčovější věci:
1. V době, kdy v USA měli počítače Apple barvy a sítě a AutoCAD, my jsme se učili odborné technické věci kreslit a počítat na papíře tužkou.
2. V době, kdy západní lidé běžně jezdili k moři, do hor, pod moře, do oblak, na masáže, a mohli jíst cokoliv zdravého a chutného, my jsme stáli fronty na banány nebo pomeranče a mysleli jsme jak jsme na to dobře.
3. V době, kdy západní děti měli předmět kritické myšlení, podnikání a sebeúcta již na základní škole, z nás vychovávali tupé ovce, o které se stará stát. Naše generace a ti starší, se dnes (06.09.2016) například domluví jen s 10-15 miliony lidí (češi a slováci) Dnešní děti se domluví se 2-3 miliardama - v angličtiné! (Nepotkal jsem asiata nebo araba, který by anglicky alespoň trochu nemluvil)
A proto dnes (06.09.2016) mnoho lidí trpí zbytečně nízkým sebevědomím, úzkostmi, strachem z budoucnosti a umírá poznáním 2-3 států.
Proto dnes (06.09.2016) v zaostáváme za světem v mnoha věcech, například v technice, zdravotnictví, dálnicích ale i morálce.
A to zaostáváme i v porovnání s Afrikou, Asii nebo araby. Stačí si jen koupit letenky a zaletět se podívat jak vypadá doprava v zemích, o kterých si my myslíme, že jsou zeměmi třetího světa nebo je dobré zkusit, na jaké úrovni mají zdravotnictví ti, o které se nezajímáme. Například Vietnam, Filipíny, Thajsko, Emiráty, …
Citelní rozdíl je například i to, že si u nás rodiče myslí, že počítačovými hrami se jejich děti nemohou slušně živit… V čině na to mají už i vysoké školy.
No, asi tak. Je toho hodně. Nemá smysl jmenovat vše.
Kdo chce vidí, kdo chce, nadále žije v iluzi.
Umím, prožil jsem (jako Ty, Pluto).
Ano, vzpomínám si na své dětství bez technických vychytávek a zdá se mi, že jsme byli vyklidnění a daleko více jsme mezi sebou komunikovali. Ale byla to úplně jiná doba, nelze něco vytrhnout z kontextu a snažit se to aplikovat do jiného času.
Pokrok nezastavíš, za pár let nám budou děti dělat na zakázku Babišovy kliniky, po narození dostane dítě nastřelený čip do ramene a bude vymalováno. Chtěli jsme to, máme to, furt někam spěcháme a podstatné věci nám unikají. Dnešní mladé dívky asi nezažijí recitování básniček do ucha, procházení se za ruku v parku nebo na louce, pozorování noční oblohy apod. To je velká škoda, nejkrásnější bývalo dívku svádět, zvát na rande, předvádět se před ní, vše z očí do očí.
Jsem rád za své dětství a mládí, i když si vzpomínám jenom na to hezké…
tak net jsme meli doma poprve v roce 2005, predtim sem byl na pc ktery ma net mozna tak hodinu za cely zivot, od 2005 ho potrebuju v praci
mobil mam od 97 a to si pamatuju ze mi prvni kredit vydrzel snad pul roku, v te dobe moc lidi mobily jeste nemelo, pak bylo obdobi kdy sem se bez mobilu skoro ani nevy, dneska (04.09.2016) je doba ze svuj mobil mam hlavne na to abych se dovolal kdyz potrebuju, pokud mi nekdo vola tak je spis nahoda ze to slysim a zvednu a pracovni mobil funguje akorat v pracovni dobe, po pracovni dobe vypnu vyzvaneni a nezajem
Věk: 51
Ano, dokázala bych si představit život bez internetu a mobilů
Ja uz bych zivot bez internetu nechtela! Predstavuje pro me komunikacni prostredek, nahrazuje telefon, encyklopedii, noviny, diar, terminar, usetri mi spoustu casu pri vybirani zbozi, nakupovani, cestu do banky atd. , otvira mi proste neskutecne moznosti.
Clovek se ovsem musi naucit filtrovat dodavane informace a hlidat si, aby na PC netravil moc casu.
Už ne. Ale doba, kdy jsem tahala haldy knížek z knihovny byla nádherná.
Právě začínám zcela netradiční zaměstnání, kde nesmí být ani nejmenší styk s venkem. T. j. žádný mobil, ani pevná linka, internet, fleška, foťák, satelit. Je zvláštní procházet rozsáhlým areálem s mnoha lidmi, kde nikdo, opakuji nikdo nečumí do mobilu, natož aby mohl být označen za digitálního dementa. A jde to. Cítím se svobodnější, zvlášť když mi nesdělují závažná fakta jednoduché duše z FB
Ale ono to je na rozhodnutí každého člověka, zda si z FB vpustí jednoduché duše nebo velikány. Internet je krásný v tom, že umí uspokojil všechny chutě.
Děkuji za optání, milá Pluto. Právě začínám moji sedmadvacátou profesi a tam není právě bezpečno a jelikož nemohu mít spojení se světem od noci do odpoledne, jsem onlajn zřídkakdy
Věk: 50
Dokážu, mám totiž bohatý život plný zájmů, ale co by dělali duševně nemocní a jiní úchyláci, kteří nemají svoji identitu a vydávají se třeba za psa?
Pani Petro, asi vam uniklo, ze zdejsi diskutujici maji svuj nick na doporuceni programatora webu. Chrani si tim svoji identitu. Zvlaste ve vasem pripade by bylo vhodne pouzivat nick, jelikoz v jine diskuzi pisete, ze vas pomlouva manzelka vaseho milence!!! Nejsem moralistka, ale povazuji za trochu prehnane, ze zdejsi diskutujici nazyvate uchylaky a dusevne nemocnymi, a sama mate pritom maslo na hlave.
Ale jak je videt, i vam je internet dobry na to, aby jste sdelila svetu, jaka jste hvezda!
Velmi zajímavé téma.
Protože už dost pamatuji, dovedu si představit život i bez internetu a mobilů docela dobře.
Pocházím z rodiny, kde telefon pevná linka a auto bylo tak nějak samozřejmostí od mého nejútlejšího dětství.
Telefon se ale používal málo, protože ne všichni příbuzní a přátelé měli telefon. Přesto jsme se s přáteli a příbuznými dokázali vždy domluvit, nebo dopisy, dohodnout (pošta fungovala lacino, rychle a spolehlivě), na návštěvách a setkáních. A setkávali jsme se velmi často, minimálně týdně, vždy se hodně vyprávělo a mluvilo, dnešní řečí se vyměňovaly informace. Dokonce televize ještě nebyla.
Když jsem ve škole potřeboval informace, chodil jsem do knihoven. Například, když jsem někdy v šesté třídě, chtěl stavět rakety, našel jsem informace v Univerzitní knihovně a rakety opravdu fungovaly.
Dnes (05.09.2016) bych to asi našel na internetu rychle a ani bych nemusel vytáhnout zadek ze židle.
Všechno běželo před 70 ti anebo 50 ti lety léty jako dnes (05.09.2016), jen trochu pomaleji. Nejsem si jistý, zda to dnešní všeliké kvaltování k něčemu dobré jesti.
Když začali někteří nosit mobily velikosti kufru a později, zvící brikety, myslel jsem, že to až tak potřeba nebude, dnes (05.09.2016) má v rodině mobil každý, zřejmě se to v principu osvědčilo.
Pokrok techniky je určitě dobrá věc.
Jen si nejsem jistý, zda dokážeme stíhat měnit své myšlení tak, abychom se nestali otroky věcí a módních záležitostí.
To kvaltování je dobrá poznámka.
Já myslím, že i lidstvo samo začíná pomalu chápat, že to kvaltování k ničemu není. A dá se říct, že i díky internetu jsme si to mohli uvědomit. Čím dál více společností začíná mluvit o tom, že chce zkrátit pracovní dobu a první vlaštovky se už objevují.
Dnes (05.09.2016) je už běžným standardem v mnoha firmách dynamická pracovní doba – „pracujte kolik chcete“.
A například Amazon začíná experimentovat s pracovním týdnem dlouhým pouze 30 hodin. A takových firem je více a budou přibývat.
Jistého technologického stupně jsme již dosáhli a teď myslím nastává doba, kdy si jej začneme užívat. Nebýt agresorů typu putin nebo čína, už jsme se nemuseli bát a mohli si užívat dávno.
Přeci jen, u nás bylo to chvátání způsobeno i tím, že jsme se po komunismu chtěli alespoň trochu vyrovnat západu. Dnes (05.09.2016) už hodně kvalit dosahujeme, peněz máme dost, takže přichází doba, kdy se nebudeme bát, že nám něco uteče a budeme si moci dovolit zpomalit.
Takže já to vidím pozitivně. Kdo chce chvátá a kdo chce, již nemusí! Je to na každém z nás a to bez ohledu na dobu nebo okolí.
pracovni tyden 30 hodin a vsichni zijou na dluh aby meli kde spat a co jist moderni doba
Všichni ne, jenom ti, kteří neumí počítat. Což nepopírám, že takových je hodně.
Ale není to tak špatný. Dnes (06.09.2016) je přebytek investorů, kteří nemají do čeho investovat a málo lidí, kteří si chtějí půjčovat nebo podnikat. Peněz je přebytek. Jen je neumíme využít. Bohužel.
Což je optimistické. žijeme si nadpoměry dobře.
to jo, na jedne strane jsou ti co na to maji, na druhe strane jsou ale ti "chudaci" , i v dnes (08.09.2016) ni dobe je hodne lidi kteri jsou radi za to ze vydelaji treba 12 cisteho, a ted si predstav ze by se zavedlo 30h pracovni tyden u nich v praci a nedostali by na hodinu pridano nic
1. Amazon, ta firma která to zkouší ve velkým, je zrovna firma, která má sklady a skladník nepotřebuje žádnou kvalifikaci. Takže ty platy nejsou nijak horentní. Kdyby o kratší prac. dobu nebyl zájem a kdyby v tom nebyla perspektiva, tak to nikdo nezavádí. Zkouší se samozřejmě jak na vysoce kvalifikovaných pozicích, třeba v IT, tak i na pozicích bez kvalifikace.
Osobně se mi ta myšlenka líbí.
Pokud dnes (08.09.2016) platíme na výchovu jednoho roma v pečovatelské rodině 23000 a ti lidé celou dobu mohou sedět doma, pak mi to přijde jako výsměch pracujícím od rána do noci, kteří za ubohé peníze žijí pouze o víkendu.
2. Pokud někdo bere 12000, nic kromě pohodlí a lenosti mu nebrání vydělávat víc. Rozhlédnu se po inzerátech a vidím, že je volná spousta nekvalifikovaných pozic, kde lidé berou mnohem více. A to nemluvím o místech, kde je vyžadována nějaká znalost. Je spousta firem, které nemohou najít lidi (například všechny firmy se kterými mám vztah), takže fňukat nad málo výdělečnými lidmi opravdu nemá smysl. Člověk musí trochu vystrčit hlavu ven ze své ulity a jít se porozhlédnout.
Takový typ: pokud je slečna šikovná a nebojí se začít od píky, tak i McDonald ji na manažerských pozicích bude platit několikanásobek toho, co teď bere. A McDonald bere vše a nevyžaduje kvalifikaci, přitom se za pár let na manažera může dostat kdokoliv.
Že by se slečna třeba musela stěhovat za prací? To považuji za samozřejmost.
3. Spějeme do stavu robotizované společnosti. Za 10 let stejně ubude manuální práce. Již dnes (08.09.2016) doma v podstatě nemusím řešit úklid. Ani uvnitř ani venku. Robotizovaný vysavač, mop, umývač oken, sekačka, bazénový čistič. Vše nakupuji online a přivezou až domů.
Sklady v Alze řdíví z velké části automaty. Zboží vozí z velké části roboti.
Za 10 let to přiletí dronem rovnou do obýváku.
My tu kratší prac. dobu dokonce potřebujeme, protože co s těma, kterým se učit nechce? To, že každá vláda nabere nové úředníky je přesně ten důsledek. Každá socanská vláda pravidelně zvedne daně, (přímé nebo nepřímé) proto lidé berou málo a dá je romům a úředníkům, které nově nabrala. Nevolme socanské vlády a i kuchařky budou brát 2x tolik co teď, Bohužel, to se v Evropě nikdy nestane.
Takže co se stane až bude pracovní týden kratší?
Už aby to bylo. Lidé budou vydělávat mnohem víc, ale zároveň, budou mít i čas naplnit své životy žitím.
no prave ze to stehovsani za praci je celkem problem, kdybych ted vysel na cestu a zastavil 10 aut s tim ze mam pro ne praci kde dostanou o 10 litru vic nez maji ted pokud se prestehujou o 200km vedle tak tady u nas me minimalne 9 posle do haje, at mladi nebo stari, berou hypoteky stavi baraky, dedi baraky, opravujou je, zijou tu treba 30 a vic let, radeji si najde 2 prace nez by se stehoval
v Praze a v Prdelakove to je celkem rozdil, takze ono ten 30 h tyden nebo 4 denni prac tyden muzou fungovat ale aby to fungovalo vsude to asi ne
to je tak ja treba v Praze mas vetsi platy ale zas je tam o neco draz nez treba nekde na te vesnici
Jenomže zrovna Prahu tvoří 80% mimopražanů! Takže to s tím dojížděním zas tak problém evidentně není.
řeknu to jednoduše: práce je.
Buď se odstěhuju, nebo se spokojím s tím co mám v okolí. Každopádně ale kvůli menšíně, která není ochotna se stěhovat není důvod abychom nezavedli kratší pracovní týden.
mobil velikosti kufru si pamatuju mel ho stryc, vim ze to tehdy stalo nejakych 70-80 tisic a rikal ze bych na obchodni veceri, tri u stolu, kazdy svuj kufrovy mobil na stole, servirka prinesla jidlo a rekla jim at si uklidi mobily ze nema kde dat talire
Dnes (06.09.2016) jsem ráda, že existuje internet, protože získávám rychle informace, jsem ve spojení s přáteli téměř okamžitě, telefonování je lacinější, když běhám po světě.
Díky internetu nám už není snadné „hnojit hlavy“ nepravdivými informacemi, prostě máme přehled a máme možnost si vybrat, co považuji za dobré a co ne.
Přesto ráda vzpomínám na své dětství, které bylo krásné i bez internetu a mobilů.
Na fotce jsou moje děti. Neznali internet, ani já. Bavili se v blátě.
A hlavně, kdyby nebyl internet a ten hroznej FB, nemohli bychom se zasmát podobným věcem :
https://www.facebook.com/Netky.sk/videos/1046399208806779/
Smích léči.
Co nám brání si to dělat i teď, v době internetu?
Nic.
To mi přípomíná, že bych měl napsat kámošce, zapálit oheň a naložit steaky…
ted v dobe internetu si TO dela hodne lidi
Věk: 29
Ano dovedu, o víkendu, někdy i přes všední den, vypínám všechno… mobil, wifi, PC, Tv… vypojuji zásuvky… a buď si čtu nebo jdu do lesa na túru, s přáteli k ohni, na společenskou akci. asi mám štěstí, že tam každý nečučí do IPhonu, zajímá se o okolní dění a vnímá lidi kolem sebe Ráda vzpomínám i na to, jak jsme s rodinou hrávali společenské hry. Človeče nezlob se, Prší, Kvarteto, Slovní fotbal, Jméno -město- zvíře- věc apod. a nepotřebovali jsme k tomu nic, žádnou technickou vymoženost na baterky/elektřinu… a když vypadla elektřina, zapálili jsme si svíčku a něco hráli Mám ráda i ticho a být sama se sebou, můj přítel je opak, musí mít neustále nějakou zvukovou kulisu, i když taky velmi rád často uteče do přírody Ale doma ho musím prosit, aby stlumil TV nebo radio, když na mě mluví apod. Ty ohně mám asi od prarodičů, když jsme tam se bráškou jezdili na prázdniny nebo měli rodinnou oslavu… táborák, kytary, zpěv, buřty, tepláky, nikdo nemusel být naškrobený, nikdo nic neřešil a bylo nám fajn Být bez netu je stejně užitečné, jako být s ním… prostě všeho s mírou Vymoženosti dnešní doby zase neodsuzuji, jsou i užitečné, jen se musí používat zdravě a s rozumem Jak se říká, všeho moc škodí
10 nejnovějších témat v kategorii:
Téma |
Odpovědí | Otevřeno |
Datum přidání (Autor) |
---|---|---|---|
Je věřící, angažuje se jako dobrovolník v sociálním zařízení, přesto ale lže? | 2 | 13053x |
04.10.2021 21:06:53 (Barča) |
Koronavirus - diskuze o současné situaci | 17 | 5944x |
15.10.2020 17:33:45 (lentilka001) |
Jaká hudba na pohřeb? | 2 | 3261x |
12.10.2019 15:24:58 (jen anonym) |
Také znáte lidi, kteří rádi hrají ruskou ruletu? | 5 | 3204x |
21.07.2019 08:41:22 (Listicka) |
Konani lekare - nazory | 3 | 3348x |
11.06.2019 20:42:12 (veverka) |
Egyptologie | 1 | 3285x |
28.04.2019 09:35:57 (Tomáš Čepický ) |
Petr Hübel - inspirativní příběh bojovníka s rakovinou | 18 | 4299x |
16.08.2018 16:19:58 (Rypoušice) |
Co když je vesmír jen hra a my jsme součástí superpočítačové hry mimozemšťanů? | 11 | 4114x |
27.07.2018 22:09:01 (Jsjsj) |
Nemá smysl šetřit vodou - úvaha, diskuze, názory | 1 | 4694x |
25.07.2018 14:32:13 (Autohrkn6431299) |
Mimozemšťané stvořili náš svět - diskuze, názory | 5 | 4157x |
31.05.2018 01:08:22 (Wjaq) |