Téma: Je lepší mít by v osobním vlastnictví nebo družstevní?
Zdravím všechny starosťáky a mám dotaz.. Co je lepší, koupit byt do osobního vlastnictví, nebo družstevní? Díky za radu.
Reakce čtenářů
Nejlepší je domeček. Ale podívej se tady.
Pravda pravdoucí Julie. Byt není zrovna nejlepší volba.
Samozřejmě osobní vlastnictví. O tom snad není pochyb. Znáš princip družstevních bytů? V družstvu může dojít k celé sérii nejrůznějších úskalí.
Bytové družstvo je organizací, jejímž cílem je zajišťovat pro své členy jednu ze základních lidských potřeb a to bydlení. Jde v podstatě o účelově založenou společnost, která napomáhá ke snadnějšímu získání střechy nad hlavou, poněvadž nově založené bytové družstvo má možnost získat poměrně významné dotace na výstavbu nových bytových domů. Dnes je také častá situace, kdy můžete koupit družstevní byt od člena nějakého družstva.
To má jistě své výhody. Především jde o to, že pokud je byt v družstevním vlastnictví a vy platíte měsíčně určité částky, nejde vlastně o nájemné. Jde o splátky úvěru, pomocí kterého byl byt (dům) postaven, a po splacení tohoto úvěru budete mít byt ve svém osobním vlastnictví.
Družstvo - definice, vznik, zánik, členové a členství, stanovy, orgány družstva
- Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob založeným za účelem podnikání nebo zajišťování hospodářských, sociálních anebo jiných potřeb svých členů.
- Družstvo, které zajišťuje bytové potřeby svých členů, je bytové družstvo.
- Členy družstva mohou být osoby fyzické i právnické. Je-li podle stanov členství podmíněno pracovním vztahem k družstvu, může se členem stát fyzická osoba, která skončila povinnou školní docházku a dosáhla 15 let svého věku.
- Družstvo musí mít své stanovy, které upravují práva a povinnosti jeho členů.
- Členství zaniká písemnou dohodou, vystoupením, vyloučením, prohlášením konkursu na majetek člena, zamítnutím návrhu na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku člena, pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práva povinností, vydáním exekučního příkazu k postižení členských práva povinností po právní moci usnesení o nařízení exekuce nebo zánikem družstva. Členství fyzické osoby zaniká smrtí. Dědic členských práv a povinností zůstavitele se stává novým členem družstva.
- Při zániku členství za trvání družstva má dosavadní člen nárok na vypořádací podíl.
- Orgány družstva jsou: členská schůze, představenstvo, kontrolní komise, další orgány družstva podle stanov.
- Do orgánů družstva mohou být voleni jen členové družstva starší 18 let a zástupci právnických osob, které jsou členy družstva.
Právní úprava je obsažena v zákoně č. 513/1991 Sb. , Obchodního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.
Já z toho "kolchoznovo úskalí" sundám mlhu. Družstevní byt patří družstvu, ne tobě. Ty máš ve vlastnictví jen družstevní podíl a to je myslím 300 Kč. Družstvo může zkrachovat jako kterákoli firma a to se stalo nejednou. Když to dobře dopadne, dostaneš tři stovky, zůstane ti kniha stanov a jdeš. Žádné doma už není. To, že družstevní byty se prodávají za stejnou cenu jako ty ve vlastnictví, je běžné, ale kupují je pouze neinformovaní hazardéři.
Díky za rady( užitečné) a čas který jste mi věnovali. a zase jsem zamčená!!!!!!!!
Ano, družstvo zkrrachovat může, to je fakt, ale totéž může i tazatel, takže...píšu na základě čerstvé zkušenosti s rodinou mé kamarádky, manžílek nasekal bez jejího vědomí moře dluhů a jak je teď ráda, že bydlí v družstevním bytě, ten jí totiž exekutoři vzít nemůžou, aspoň myslím