Téma: Cukrovka u kočky - příznaky, projevy, léčba, zkušenosti
Zdravím všechny.
U mého 12ti letého kocourka má veterinář podezření na cukrovku. Bohužel se trochu rozcházíme v tom jak to řešit.
Resp. vše je otázka peněz.
Zkrátka čičák má všechny příznaky a projevy - hodně pije, přestože hodně jí, tak ubyl na váze z dřívějších 4,5 kg na dnešních 1,5 kg.
Jako kotě přežil kočičí chřipku a tak si určité následky nesl sebou i do dospělosti. Vždy jedl víc než ostatní, vždy hodně pil. Kdysi jsem s ohledem na to množství pití cukrovku už řešila, ale výsledek byl negativní, tak jsem to prostě brala, že to tak je.
Když začal loni výrazně hubnout, opět jme to řešili, první podezření bylo opět na cukrovku, ale ani to se nepotvrdilo "kromě" těchto příznaků. Navíc je, resp. až do pondělka kromě neustálého hladu a žizně velmi aktivní.
V pondělí začal být laxnější… tedy kromě jídla a pití opět. V úterý byl už o poznání apatičtější a začal být celově takový malátný/mimo. Občas se počůral ve spaní a ve středu pokakal.
A léčba? Včera jsme na veterině koupili odčervovací pastu, že by snad nějaký parazit mohl za tento stav. Zatím nevím.
V každém případě jsem večer zjistila, že je zablešený. Vím, zcela jistě, že před týdnem nebyl. To jsem u venkovní kočky našla blechu a tak jsem prohlížela všechny. Těm co chodí ven jsem aplikovala frontline combo. Všechno se zdálo v pořádku. No jak vidím tak nebylo, protože i čičák co ven nechodí je má, takže se nejspíš mrchy někde schovali.
Čímž tedy může být vysvětleno proč se tak rapidně zhoršil, jenže co dál?
Momentálně je odčervený, v zásadě odblešený (ještě musím vyčesat zbytky vajíček, odstranit možné úkryty v bytě) dala jsem frontline combo a sprej. Počůrávání jsem vyřešila plínkami pro nedonošené děti a začala jsem v noci čičáka krmit jedničkou sunarem cca po dvou hodinách. Což má pozitivní efekt v tom, že už není stále hladový. Vypije na jednu dávku 20ml a spí. Dnes už i vrněl a celkově je vidět, že je mu v rámci možností o trošičku lépe, ale.
Stále to neřeší tu možnou cukrovku a další jeho život. Protože ačkoliv mám jinak báječného veterináře, tak v tomto máme rozpor, neboť "léčba" cukrovky je celkem drahá záležitost, testy také a tak se mi snaží vysvětlit, že uspání je dobré "řešení".
To je pro mě v tuto chvíli nepřijatelné. Avšak. můžu si nechat udělat krevní rozbory na cokoliv v jiném zařízení, jenže ty komplexní jsou pro mě opravdu finančně nedostupné, zvlášť pokud má skutečně cukrovku a tak prý na inzulín musím počítat cca tisicovku měsíčně, což s plenkami a dalším dá celkem vyšší čátku. To nějak dám, ale ty testy v řádech tisíců už ne. Nehledě na stres který čičák má, když ho kamkoliv tahám.
Takže bych ráda věděla jestli je ještě nějaký jiný způsob jak zjistit zda cukrovku skutečně má kromě odečítání barvy z lakmusového papírku?
Uvažovala jsem nad tím, že přeci cukrovkáři používají digitální glukometr (tester) na kapku krve. Ten jistě nestojí málo, ale snad ne také příliš. Jenže dají se takové výsleky z glukometru vůbec odečítat na zvíře?
Já fakt nevím.
Omlouvám se za obsáhlý dotaz. Jak jindy uvažuji celkem normálně, tak tak teď jsem prostě z celé situace zoufalá.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 8369x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Veselko, zkušenosti nemám, ale našla jsem nějaké info a něco o glukometru pro kočky - zdroj:
Moderní glukometry potřebují pro změření hladiny glukózy pouze malou kapku krve a malé kopíčko - lanceta je ideální pro provedení vpichu do marginální ušní vény.
Věk: 63
Dá se to měřit i lidským glukometrem
Veselko, lakmusový papírek ti stejně k ničemu moc nepomůže, protože měří jen pH. V lékárně se dá koupit DiaPhan (kolem stovky za 50 kusů). Zjištíš podle něj, jestli má kocourek glukózu či ketolátky v moči. Pokud by měl glukózu, musí být jasné, že cukrovku má. Alespoň u lidí se do moči jinak glukóza nedostane. Ketolátky se vytváří tehdy, když tělo získává energii z tuků, což se mimo jiné děje i u cukrovky - naznačuje, že tělo má nedostatek inzulínu. U zvířat to snad funguje stejně.
Našla jsem informace, že zvířata potřebují jiné glukometry než lidé - s jinou kalibrací. Tady je odkaz na ten zvířecí glukometr. Tady jej mají za 1700, -, jenže k němu musíš dokoupit ještě testovací proužky taky za 1700, - Nevím, jaké rozmezí mají mít kočky, ale to bys měla na stránkách nebo přímo u glukometru zjistit.
Pak si můžeš být jistá, že cukrovku má. A kdyby to tak skutečně bylo (což bych chudákovi nepřála), tak budeš glukometr stejně potřebovat.
Teď se koukám, že kočky můžou mít taky dva druhy cukrovky. 1. závislý na inzulínu (inzulín se netvoří) a 2. typ nezávislý na inzulínu (vytváří se, ale nefunguje spávně). Pokud je koucour starší, měl by spíš tu dvojku a tam je to takové, že hladina glukózy v krvi nemusí být vždycky vysoká, je pak potřeba to sledovat častěji, jestli hladina nějak podivně kolísá. Pokud je hladina alespoň jednou vyšší než má být, pak je jasné, že má tvůj kocour přinejmenším poruchu glukózové tolerance - jestli to kočky mívají.
Hodně štěstí
Ahoj Veselko
kočičáka je mi líto, ale dožil se požehnaného věku. Nechci Ti psát, že utracení je nejlepší varianta, ale je třeba to zvížit, pokud nechceš/nemůžeš investovat vysoké peníze do léčby, která by v závěru jeho život prodloužila o pár týdnů možná měsíců.
Vyrábí se komplexní "lakmusové" papírky (Hexaphan snad i Heptaphan… podle počtu parametrů, které lze odečíst), ale je zbytečné kupovat celé balení - Tvůj vet je určitě má. Normální hladina glukosy v krvi (glykemie) koček je v podstatě stejná, co lidská (u ostatních parametrů si nejsem jistá), takže by mašinky na lidi měly jít použít. Bohužel Ti ale nezaručí 100% výsledek - mezidruhové rozdíly tam prostě jsou a stroje nejsou schopné to správně interpretovat a vznikají pak falešné výsledky. Standartně se postupuje tak, že se udělá orientační vyšetření papírkem, pokud vyjde pozitivní nebo na hraně, dělá se biochemické vyšetření. JE to jednoduchá biochemická reakce, ale musíš na ní mít činidla. Nejspolehlivější je biochemické vyšetření, které Ti buď udělá veterinář na klinice, pokud má svojí mašinku nebo vzorek zašle do nemocnice (biochemka se pohybuje kolem 500Kč a obsahuje krom glukosy i jiné, důležité ukazatelé, jako jaterní enzymy, ureu, kreatinin). Ve vašem případě bych zvážila (myslím, že už za příplatek) i vyšetření hormonů štítné žlázy - nadměrný příjem potravy, hubnutí, hyperaktivita (a jiné jako pelichání, neurologické příznaky) jsou typické pro hyperfunkci štítné žlázy.
Veselko, vím, že je to těžké, ale měj na paměti blahobytí Tvého kocourka. Pokud necháš udělat biochemku, budeš na 99% vědět, co se s ním děje. Je už starší, takže je docela možné, že mu začínají selhávat ledviny (bohužel je to nejčastější příčina smrti u koček). Biochemií zjistíte, jestli s jedná o cukrovku případně o hyperthyreozu a jak jsou na tom ledviny. Když je zvíře starší, je třeba brát na vědomí celkový zdravotní stav - nemá smysl léčit cukrovku, když ledviny co nevidět vypoví službu. Kocourek by akorát trpěl, Tebe by to stálo peníze a výsledek by nebyl žádný.
Myslím, že blechy by jeho stav tak strašně nezhoršily. Musel by být mohutně zablešený a pak by se problémy spíš projevovaly chudokrevností a sníženou imunitou (to samé pro vnitřní parazity - k těm ještě neměl jak přijít, pokud nedostává syrové maso).
Píšeš, že máš možnost nechat vyšetřit cokoliv v jiném zařízení - doporučuji Ti tedy nechat stanovit glukosu, ureu, kreatinin (posouzení funkce ledvin), ALT, AST a ASP (jaterní enzymy - názvy nebudu rozepisovat. Pozor, můžou být krátce po odčervení zvášené) a pokud by to bylo možné i trijodtyronin a thyroxin (T3 a T4 - enzymy štítné žlázy). Získáš tak obraz, jestli a o kolik je zvýšená glukosa, jestli a jak dobře fungují ledviny, funkci jater a štítné žlázy. A pak se budeš moct s klidným svědomím rozhodnout.
Jinak léčba cukrovky je dost nárořná - nejen finančně. Pak je také možnost, jak píše voslík, že kocourek trpí cukrovkou 2. typu (která je u koček častější), která se nazývá "insulin-independetní", kde ani aplikace inzulinu nepomohou a stav lze kompenzovat jen změnou diety, menšími a častějšími dávkami jídla a pohybem. Také je možnost diabetes insipidus, což je porucha vylučování antidiuretického hormonu, která se projevuje nadměrným pitím a nadměrným močením (ale to je tuším, dost ojedinělé i u psů, natož u koček).
Ta porucha štítné žlázy, o které jsem psala se léčit, myslím dá, ale opět je to otázka peněz.
Veselko, vím, že je to moc těžké, ale zvaž pro a proti a na první dvě (ne-li tři) místa dej kvalitu kocourkova života a jeho chuť žít - na tom to záleží hlavně a pak na financích, které jsi schopna "obětovat".
Držím vám palce, ať se rozhodneš správně a kocourek netrpí.
Děkuji vám holky za snahu pomoct.
Při hledání jsem našla stránky pana doktora Nemese z Letňan, který mi ochotně po telefonu radil a taky mi nabídl možnost udělání testů za nějakých 650 nebo 750 korun, to už nevím.
Tak jsme tam hned jeli a bohužel se prokázalo poslední stádium chronického selhání ledvin.
Nemohla jsem Filípkovi pomoct jinak než uspáním.
Ještě jednou holky díky, nepište mi prosím soustrast, jen si třeba na mého Filípka chvilku vzpomeňte.
Veselko, toto není o soustrasti, ale o přátelství. My lidé, jsme po určité stránce strašní materialisté a lpíme na tělesné schránce našich mazlíčků-přátel. Aškoliv je Filípek na fotce krásný, to, co jsi na něm měla nejraději je jeho duše. A té si dneska prokázala nádhernou službu, když jsi ji odprostila od strádajícího těla. Nemám to ráda, snad nikdo ne, ale budiž nám útěchou, že si zvířátko užilo nádherný život a přišel čas mu prokázat poslední přátelskou službu a nenechat ho trpět. Buď statečná. Myslíme na vás.
Moji milí, moc jsem poslední dobou nepsala, nějak nás obchází poslední dobou smrt zvířátek a proto píšu sem do "Filípkova tématu".
Během posledního měsíce nám umřeli tři slepičky, dvě na komplikace po zánětu vejcovodů a jedna chuděra se utopila.
Kromě slepiček mě opustili i moje dvě kočičky. Před třemi týdny Bobinka, bylo jí devět let. Vůbec mi to nedošlo, ale měla nemocné srdíčko a tak alespoň odešla podle všeho klidně, protože normálně, jako vždy, usnula, ale už se neprobudila. Tak alespoň za to jsem ráda, když už se to muselo stát.
Včera mi mojí vinou umřel Bettynka. Bylo mu čtrnáct let, nebyl na tom už nejlépe, nějaké ty problémy doprovázející stáří už měl, ale zvládali jsme to. Jenže, když jsem doma parkovala auto, nevěděla jsem, že je venku, vždycky se i tak dívám jestli někde poblíž nejsou kočky, slípky, ale vůbec jsem ho neviděla. Musel přijít z venku až když jsem couvala a nevím co se přesně stalo, ale skončil mi pod kolem. Já blbá si ještě myslela, že jsem přehlídla na zemi nějaký hadr. Až když jsem vystoupila, tak jsem viděla, že to nebyl hadr, ale zabila jsem Bettynku.
Nikomu tu hrůzu nepřeju zažít. Pořád se snažím hlídat, aby se něco nestalo a pak udělám něco tak strašného. Už to bohužel nezměním.
Bobinka i Bettynka byli úžasní čičáci a zrovna právě oni měli nejblíž k Filípkovi. Bettynka mi Filípka prakticky pomohl vypiplat, omýval ho, masíroval, pořád se o něj staral a taky se strašně rád choval, byl to takový můj malý závisláček. Když byl Bettynka ještě menší, tak mi jednou vypadl z okna a od té doby už nevrněl, trochu a hodně lehounce začal až o pár let později, když už s námi bydlela Šmudlinka, ale když umřel Filípek (byl jak motorová pila, tak jakoby mi ho chtěl Bettynka nahradit, rozvrněl se tak hlasitě jako nikdy dřív. Teď už je se svým bráškou Filípkem.
No a Bobinka, ta Filípka zbožňovala a on zase pro změnu, stejně jako dřív Bettynka jeho, opečovával jí, když jsem si jí s Mourinkou donesla a snažila se jí vyléčit. Vždycky jak si Filípek lehl, už běžela k němu a natlačila se na něj a strkala do něj hlavičkou, až jí začal omývat a když už nechtěl tak jí připlácl packou a oba spolu chrněli.
Všichni mi chybí.
Tak budu ráda, když budete tak hodní a na chvilku si vzpomenete. Děkuju.
Bobinka
Bettynka
Milá Veselko, moc za všechny kočičky doufám, že existuje i kočičí nebe, kde už i ty naše čičinky nic netrápí a nebolí… a už si jen všechny spolu bezstarostně hrají…
Donedávna jsme ještě o žádnou kočičku nepřišly (nejstarší ze čtyř je 9 let), a včera jsme s dcerou přišly během cca 2,5 měsiců o 2 nejmladší kočičky - mamku s dcerou… ano, tušíš správně, malá, ač se to vůbec nezdálo, najednou přeci jen ztrátu své maminky nezvládla…
tohle byla ta mamka, které jsme říkaly Princezna:
a tohle byla její dcerka Lilinka…
Kočky jsou zvláštní, tajemné bytosti. V jejich myslích se odvíjí věci, o kterých zdaleka nemáme tušení.
Walter Scott
Dany je mi to strašně líto! Teď to naprosto chápu. Netušila jsem, že jde o Lilinku. I když ztráta každého milovaného zvířátka bolí, tak vím, že po Princezně byla Lilinka nadějí, že bude Princezna žít dál v ní.
Je mi to opravdu nesmírně líto, vím jak moc to bolí a i já jsem věřila, že Lilinka ztrátu maminky překoná.
Víš moc dobře, že doufám a věřím, že nějaké to nebe - místo, kde už nic nebolí a jsou všichni ti, které milujeme a kteří nám do života dali tolik lásky, jsou spokojení a šťastní. A věřím ještě jednomu a to, že Lilinka musela jít za svojí maminkou, ale počkala, věděla, že musí odejít, ale počkala kvůli svým lidem, které milovala.
Zvířátka nás nesmírně obohohacují a i když si my všichni, kteří je milujeme, moc přejeme, aby jejich život byl dlouhý, spokojený a konec klidný a pokojný, ne vždy tomu tak bohužel je, ale věřím tomu, že to nejdůležitější pro nás i naše zvířátka je vzájemná láska, kterou cítí a dávají nám každou chvilkou svého života.
I když to strašně bolí, tak věřím, že vše v životě má nějaký smysl. Neříkám, že jsem na něj přišla, ale věřím tomu. Věřím, že každé zvířátko, které to štěstí, že žije s milovanými lidmi, ať už je jeho život krátký nebo dlouhý, je nadějí pro všechna ta, která doufají, že budou takového svého člověka mít.
Stejně tak jako, že když má člověk to štěstí, žít s svým/svými milovanými zvířátky, ať už jen chvíli nebo delší dobu, tak je vnitřně bohatší a že všechny útrapy za ty krásné společně prožité chvíle za to stojí.
Princezna i Lilinka jsou a budou už navždy součástí vašich životů a teď už i mého. Tak jak žijí a budou žít v Tobě, dcerce, tak vzpomínka na ně bude žít i v dalších lidech včetně mě.
Jsou nádherné, jejich život měl smysl a byl plně prožitý, to je odkaz, který vám obě nechali, abyste se nevzdávali naděje a žili své životy tak nejlépe, jak to jen jde, i když někdy do života vstoupí smrt, tak to nesmíte vzdát.
Myslím na vás všechny Dany
Veselko, moc Ti děkuji za Tvá slova. Já mimo jiné u Tebe strašně obdivuji, nejen jak máš všechna svá zvířátka ráda, jaké jim poskytuješ zázemí, staráš se o ně, miluješ je atd. , ale i jak krásně a výstižně o nich dokážeš psát, tady i jinde… a máš pravdu v každém slovu o nich… vážně, to je vždycky od Tebe takový balzám pro duši, že se to nedá ani popsat, ale strašně moc to pomáhá… za to vážně smekám, protože pro mě je sice každý mazlíček nejen mazlíček, kterého velmi miluji, ale beru je vlastně jako děti, se kterými si i strašně ráda povídám, zablbnu, když mám radost, popláču, když mám někdy smutek… a úžasné na tom je, jak oni tomu rozumí, jen to nemohou vyjádřit slovy, ale jinak ano, po svém a pro to vše, co si vzájemně včetně lásky dáváme, je vždycky mezi námi velké pouto… ale psát o nich takhle jako Ty tedy neumím
Takže opravdu moc velké díky a posílám pohlazení všem Tvým zvířátkům a vzpomínku všem těm zvířátkům, které jsme měly ve svých životech potkat a potkaly, byť jen na nějaký čas, ať kratší či delší. Máš velkou pravdu, ten čas s nimi strávený, ať byl jakkoliv dlouhý, stál za to
Věk: 65
Město:Praha
Po neléčené asi 3 měsíce trvající cukrovce, což jsem přehlédla, selhaly mému kocourkovi játra. Přestal jíst a zůstal apaticky ležet, tak jsem běžela hned k lékaři. Nastal rozpad jater a začla léčba - infuze, antibiotika, inzulín atd. , která trvala 9 dní, a potom se mu játra vyléčila a byla v pořádku. Nyní bere inzulín už šestý týden a zlepšil se. Lahvička inzulínu Caninsulin stojí 180, - Kč a vydrží asi 5 týdnů. Jinak chodím s ním na kontroly každý týden a platím 150, - Kč za kontr. cukru v krvi. Má speciální granule na cukrovku, které vyrdží dlouho, ale chce především přemražené libové kuřecí maso a konzervy určené pro cukrovku, či pankreatis.
Věk: 64
Město:Rakovník
Mirko, doufám a věřím, že je Tvůj kocourek už na tom lépe. My jsme také na cukrovku u naší kočičky přišli dost pozdě. Velmi pohubla a začala hodně pít. Naměřená glykémie byla úděsná 32,4. Myslel jsem, že tohle organismus už nemůže vydržet, předpokládal bych naprostý metabolický rozvrat. Dostalo se mi odpovědi, že kočičky hodně vydrží. Nyní už měsíc píchám 3 dávky denně a kočička se viditelně zlepšila. Nepříjemné je, že se dvěma lahvičkami, tak tak vyjdu na měsíc. Od kamaráda jsem získal glukometr, jen bylo potřeba dokoupit měřicí proužky, jedno měření glykémie pak vyjde na asi 8 Kč.
Jirka
Věk: 38
Město:Chomutov
Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich. Podrobněji je to popsáno třeba tady:
Třeba ta informace někomu pomůže. Když to zafungovalo na lidi, nevidím žádný důvod, proč by to nemělo pomáhat i kočkám.
Martin
Věk: 63
Dobrý den, mám jedenáctiletého kocourka, před měsícem diagnostika cukrovka. Udělejte test glukometrem, krev se bere z ouška u koček a je to pro ně stresující, ale jedině tak se cukrovka změří
10 nejnovějších témat v kategorii:
Téma |
Odpovědí | Otevřeno |
Datum přidání (Autor) |
---|---|---|---|
Zvracení u kočky | 1 | 1534x |
02.06.2019 09:51:50 (Bosorka) |
Kočce chybí zuby (špičáky) - mám jít k veterináři? | 3 | 3739x |
12.03.2019 20:28:11 (Petra17) |
Kočce teče voda z nosu, rýma u kočky - příčina, léčba | 5 | 2735x |
08.02.2019 00:03:31 (22) |
Otok hlavy a krku po operaci v anestezii - příčina, léčba | 2 | 2472x |
15.06.2018 21:27:49 (Oki) |
Kocour zvrací, nejí, nepije a vyšetření negativní - příčina, léčba, zkušenosti, diskuze | 11 | 4289x |
13.04.2017 21:18:07 (Dáreček) |
Preparace a vycpání kočky domácí - ano či ne? | 13 | 4252x |
12.01.2017 16:50:40 (Zbyněk) |
Apatická kočka se zvýšenou teplotou - co s ní? Je to její konec? | 4 | 4326x |
29.12.2016 18:30:36 (Majdul) |
Jak zabránit kočce škrábat si ránu - zkušenosti, tipy, rady, nápady | 3 | 4907x |
24.12.2016 14:29:15 (filbar(programátor webu)) |
Nemoc zubů kočky - vypadávání zubů, zápach z tlmy, zánět dásní, co s tím? | 17 | 5450x |
03.11.2016 15:48:29 (Rypoušice) |
Kočka - kde všude si dokáže lehnout | 13 | 3365x |
28.09.2016 09:23:39 (Pluto) |