Téma: Ochranná léčba uložená soudem - podmínky, informace
Uživatel: Lejla
Dobrý den, mám dotaz,
může soud na základě znaleckého posudku uložit ochranné léčení, pokud by byla zjištěna nějaká porucha/odchylka, svědkovi/poškozenému v trestním řízení, pokud nespáchal trestný čin a není bezprostředně závažně nebezpečný sobě nebo svému okolí a řízení je vedeno proti pachateli?
Nějak se v těch zákonech nevyznám podle trestního je to definováno pro pachatele trestného činu a pouze pokud nebezpečí je neodvratitelné a obecně v zákoně je napsáno jen na základě posudku trestního či občanského řízení, ale není blíže specifikováno.
Děkuji za radu.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2682x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Myslím si, že ne. Pro "ochrannou léčbu" musí být důvod - nejčastěji že je svým chováním daná osoba nebezpečná sobě nebo svému okolí.
Vzhledem k tomu, že sem právníci nechodí, doporučuji dotaz uložit do Bezplatné právní poradny online, dotazy se tam přijímají v sudé týdny v sobotu a v liché týdny v pondělí. Tento web není primárně určen pro právní poradenství.
Soud ukládá ochranné léčení zpravidla pachateli, který spáchal trestný čin ve stavu snížené příčetnosti, ve stavu vyvolaném duševní poruchou nebo pod vlivem či v souvislosti se zneužitím návykové látky. Podrobněji upravuje ochranné léčení § 99 trestního zákoníku. V této části trestního zákoníku se mluví o pachateli. Že by soud nařídil ochranné léčení svědkovi, s tím jsem se ještě nesetkala. Tím ale nechci říct, že to není možné, jen mi to přijde zvláštní.
Děkuji za radu. Zjistila jsem si, že nařídit tuto léčbu lze jen člověku bezprostředné a závažně nebezpečnému sobě nebo okolí. Jinak pouze pachateli i bez toho, alespoň dle právní poradny.