Téma: Tchýně je věcné břemeno a nepřispívá vůbec na údržbu rodinného domu
Uživatel: Cecilie
Věk: 61
Dobrý den, potřebovala bych poradit, zeťova maminka darovala pře 17lety svému synovi a jeho manželce (mojí dceři) domek. V darovací smlouvě mají uvedeno, že budou platit doživotně topení, energii,což celou dobu platí. Domek zrekonstruovali na vlastní náklady (s finanční pomocí nás rodičů). Celé roky nepřispěla na žádné opravy, naopak všude je pomlouvá, sprostě jim nadává, hádá se s nimi, dokonce jich vyhazuje z domku). Děkuji za radu.
Reakce čtenářů
Dobrý den, přestože z Vašeho dotazu není úplně jasné na co se ptáte, resp. s čím byste chtěla poradit, tuším že Váš dotaz směřuje k tomu, zda může tchyně Vaši dceru s manželem z domu skutečně vystrnadit a domáhat se jeho vrácení.
S vrácením daru to ovšem není až tak jednoduché. Tato otázka se tady na webu v poslední době řešila už několikrát. Pokud by se tchyně chtěla domáhat vrácení daru, musela by prokázat, že se obdarovaný (její syn) chová neuctivě k předmětu daru - tedy k onomu domu (např. pokud by z něj udělal squat nebo nevěstinec, bylo by to jistě neuctivé zacházení) nebo k ní jako k dárci. Neuctivé zacházení ovšem neznamená, že syn okamžitě nesplní jakékoliv její přání a vrtoch, který ji právě přeletí přes nos. Aby se její syn dopustil neuctivého zacházení nebo též hrubého porušení dobrých mravů, musel by svou matkou např. opustit a nechat bez pomoci v době vážné nemoci, fyzick napadnout apod. Pokud se syn chová k matce slušně s o dům se stará, nemusí se bát.
Pokud si tchyně ošetřila ve smlouvě to, že obdarovaný bude hradit veškeré náklady spojené s domem, předpokládám, že je součástí darovací smlouvy i věcné břemeno na její doživotní užívání domu. Pokud ale věcné břemeno sjednáno není, je to naopak syn, který by mohl matku v krajním příapdě z domu vyhodit a v případě opakovaných vyhrocených sporů by možná nebylo od věci tchyni v tomto směru "poučit". Jinak přeji Vaší dceři a zeti pevné nervy.