Téma: Odpovídá za škodu při autonehodě majitel auta nebo ten kdo si ho půjčí
Uživatel: Hanala
Věk: 61
Dobrý den,
prosím o radu. Jsem majitelkou auta a chci jí zůstat i nadále. Uvažuji ale, že bych poskytla auto k dispozici dceři. Hrozí mi nějaké finanční náhrady škod v případě např. dopravní nehody zaviněné dcerou. Jestli ano, jde to nějak právně ošetřit?
Děkuji a přeji hezký den.
Reakce čtenářů
S již vzniklou škodou na zapůjčeném automobilu jsme se setkali v nedávném dotazu v Bezplatné právní poradně online:
Mám dotaz ohledně autonehody, kterou jsem nezpůsobila a ani nezavinila, ale jsem nucena platit veškeré škody. Byla jsem sice vlastníkem vozidla, ale řídil přítel, který navíc neplatil zákonnou pojistku, což jsem nevěděla. Veškeré škody tedy ČKP vyžaduje ode mne. Přítel mi malou část škody uhradil, ale podstatnou část škody nechal na mne a od všeho se distancoval. Děkuji, Ivana
ODPOVĚĎ (Mgr. Lukáš Mohyla - právník):
Přestože to z Vašeho dotazu výslovně nevyplývá, předpokládám, že jste (jakožto vlastnice vozidla) tzv. pojistníkem, tzn. že smlouva o povinném ručení byla uzavřena Vámi (§ 2 písm. e/ a § 3/2 zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla). Skutečnost, že za Vás Váš přítel tzv. povinné ručení nehradil tak nemá na Vaší odpovědnost za způsobenou škodu bohužel žádný vliv.
Poškozený má ve Vašem případě (tj. tehdy, byla-li škoda způsobena nepojištěným vozidlem) dle § 9 a § 24 zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla nárok na plnění z tzv. garančního fondu ČKP, která je dále oprávněna vymáhat poskytnuté plnění po tom, kdo za škodu odpovídá.
Dle § 24/9 zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla jsou tzv. solidárními dlužníky řidič vozidla (pouze tehdy, pokud za škodu odpovídá) a jeho provozovatel (s ohledem na § 2/16 zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích předpokládám, že provozovatelem vozidla jste Vy).
Z Vašeho dotazu usuzuji, že dopravní nehodu způsobil Váš přítel a za vzniklou škodu tudíž odpovídáte společně a nerozdílně, tzn. že ČKP je oprávněna vymáhat dlužnou částku v celé výši po kterémkoli z vás, přičemž zaplacením škody zanikne úhradová povinnost druhého solidárního dlužníka.
Na Váš případ se v obecné rovině vztahuje § 511 Občanského zákoníku, dle něhož jsou podíly na dluhu všech solidárních dlužníků ve vzájemném poměru stejné. Dlužník, proti němuž byl uplatněn nárok vyšší, než odpovídá jeho podílu, může na ostatních solidárních dlužnících požadovat, aby dluh podle podílů na ně připadajících splnili.
Pokud tedy uhradíte sama celou vymáhanou škodu, můžete se na svém příteli domáhat, aby Vám poskytl náhradu dle výše svého podílu.
Neboť by ve Vašem případě mohlo být nespravedlivé, aby byly Váš podíl a podíl Vašeho přítele na vzniklé škodě stejné, bude aplikováno speciální ustanovení § 438/2 Občanského zákoníku, dle něhož může soud v odůvodněných případech rozhodnout, že ti, kteří škodu způsobili, odpovídají za ni podle své účasti na způsobení škody (zde by tedy bylo možné zohlednit, že autonehoda byla způsobena Vaším přítelem, který navíc nehradil povinné ručení, jak jste se dohodli). Dle § 439 Občanského zákoníku byste se následně mohla v takto určeném poměru se svým přítelem vypořádat.
Nebude-li Váš přítel ochoten se s Vámi dohodnout na solidárním placení vzniklé škody (a na určení velikosti vašich vzájemných podílů na této škodě), nezbude Vám, než se obrátit s žalobou na soud. Pro tento krok Vám doporučuji neotálet a kontaktovat advokáta.
auto musi mit ( teda musi no kazdy normalni clovek ji plati ) pojistku z ktere jsou vsechny havarky ktere zpusobi ridic toho auta, jestli je majitel nebo ne je uplne jedno, je pojistene auto a ne majitel