Téma: Přepadení herny a náhrada škody zaměstnancem
Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat: Známá pracuje v herně, kde došlo k přepadení. A její zaměstnavatel chce po ní, aby mu zaplatila 10% z ukradené částky. Po přepadení dostala volno, které jí nechce proplatit. Má právo na to ji strhnout peníze a neplacené volno? Děkuji za odpověď
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3540x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Myslím si, že zaměstnavatel postupuje v rozporu se Zákoníkem práce a že na náhradu škody, kterou zaměstnanec nezpůsobil nemůže po něm ani podílově žádat.
Co se týče neproplacení části mzdy, opět si myslím, že jde o rozpor se Zákoníkem práce.
Zaměstnankyně by se měla obrátit v první řadě pro radu na Bezplatnou právní poradnu online a pokud se nedomluví se zaměstnavatelem, asi se bude muset následně obrátit i na místně příslušný Inspektorát úřadu práce.
Navíc pokud je zaměstnavatel pojištěný, část peněz odcizených při přepadení by mu měla asi vyplatit pojišťovna.
Jsem správce největší online Bezplatné právní poradny v ČR, přijímáme dotazy každý lichý týden v pondělí po 10. hodině (to bylo včera), pokud bude Tvoje známá chtít, ať se na mě obrátí a já její dotaz ještě výjimečně zařadím ke včerejší várce a nechám ho zpracovat právníky poradny.
Hezky, modrý brachu, lidi si musejí pomáhat...
Nemám rád bezpráví. Vadí mi, že paní riskovala v práci kůži a teď místo toho, aby byla oceněná, tak po ní zaměstnavatel dupe jak může. To se mi nelíbí. Tak se snažím pomoci.
Paní je snadný terč.
Avatárku, moc děkuji. Dotyčná paní je navíc matka samoživitelka. také si myslím, že by zaměstnvatel zasloužil nakopat do.....
OK, tak ať se ozve. Tím spíš jestil je matka samoživitelka jí poradna ráda zdarma pomůže.
Pokusím se dotaz nějak rychle odbavit. Páčko.
Věk: 32
Dobrý den Avatárku, moje kamarádka psala za mě dotaz ohledně spoluůčasti na plnění škody v případě přepadení. ještě stále mi k tomu nic neřekli v práci nic určitého. Cítím se jako bych já byla ta co něco provedla, jen jsem měla strach a za ten mě přeci nemůžou trestat. Nevím jaký je postup náhrady škody když pachatele zadrželi. Mockrát děkuji za odpověď a za podporu, strašně moc pomáhá když člověk ví že alspoň někdo stojí na jeho straně. Určitě se ozvu hned jakmile budu vědět co se na mě chystá nebo co po mě budou chtít. Nemůžu si dovolit být bez práce a tak to musímnějak vyřešit a zvládnout. Moc děkuji určitě se zase ozvu.
Až budete chtít (situace se nějak vyvine, zaměstnavatel se k celé věci nějak vyjádří nebo postaví), sepište prosím přehledně základní body co se stalo a jak reaguje zaměstnavatel a v čem se cítíte být (zřejmě oprávněně) ukřivděná. Dotaz mi pak prosím pošlete přes formulář tohoto webu a napište tam hlavně svou emailovou schránku. Já vám zašlu odpověď právníka poradny. Děkuji.
Přikláním se k názoru uživatelky socialni_pracovnice.
Věk: 32
Děkuji mockrát. určitě potom všechno pošlu. Také čekám na to jejich vyjádření.
Ahoj Moly,
myslím že vše dobře dopadne. Protože nejen zákon stojí na tvé straně, ale i spousta dobrých lidiček Být tebou odkázala bych pana šéfa na tyto stránky.
Pokud byl pachatel dopaden, pak jde samozřejmě veškerá odpovědnost za jeho činnost za ním, pokud není nesvéprávný. V žádném případě nelze požadovat náhradu po zaměstnanci, který škodu nezavinil a ani neměl reálně možnost jí zabránit. NA to zcela jistě existují pojistky, podnikatel by měl být pojištěn, pokud není, je to jeho rozhodnutí nést riziko sám. Jiná věc je zaviněné poškození zaměstnavatele, pak existuje v rámci škody třeba výrobou změtku - tedy neúmyslná škoda, max zanedbání - do určité výše tuším vyměřené 3 platy, zaviněné, úmyslné, je trestný čin a tam to jde naplno, samosebou... oba se mohou pojistit, jak podnikatel, tak zaměstnanec (pojistka na blbost)
Za škodu odpovídá zaměstnanec tehdy, pokud ji způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, což si mslím, že není tento případ. Druhá věc je, že je zaměstnavatel je povinen zaměstnanci způsobení škody prokázat - tzn. dokázat, že zaměstnanec něco nesplnil, zanedbal apod.
Pokud hrozí zaměstnavateli škoda, je zaměstnanec sice povinen zakročit, ale nemusí tak učinit tehdy, pokud by tím vážně ohrozil sebe nebo jiné zaměstnance, což je podle mě přesně tento případ. Takže zaměstnankyně může argumentovat jednak tím, že neporušila žádné pracovní povinnosti a také tím, že by při odvrácení škody bylo ohroženo její zdraví nebo dokonce život. To si myslím, že by mohlo ke zproštění odpovědnosti za škodu stačit, ale nejsem právník.
Věk: 32
Všem hrozně moc děkuji za podporu a za názory a snad to dobře dopadne. Ale vážně jste úžasní moc děkuju. Pak dám určitě vědět jak se to vyřešilo.