Téma: Převod majetku před exekucí za symbolickou cenu příbuznému
Uživatel: Lada
Věk: 59
Prosíme o odpovědi k náslejujícím bodům:
Když někdo prodal pozemek (v roce 2006, a to své blízké příbuzné za symbol. cenu 1 Kč/m2) v době, kdy už na něj byla uvalena exekuce (z roku 2005),
čímž se tato osoba očividně zbavila majetku, aby nebyl zabaven,
je prý podle zákona tento převod majetku, i.e. prodejní smlouva, neplatný/á a nezákonný.
Otázky:
a) Ve kterém zákoně (Sbírka, číslo, paragraf,..) je toto zachyceno????
b) Kam se má poškozený s touto věcí obrátit (policie, soud, ..) ???
c) Je na oznámení evtl. zákrok proti tomuto pročinění nějaká časová lhůta?
Mockrát děkujeme
Reakce čtenářů
Nejsem právník a tak odpovídám na základě obecných zkušeností....
Napadnout převod majetku pro jeho neplatnost může osoba, které se to nějakým způsobem přímo dotýká. Tedy např. exekutor nebo dědicové v dědickém řízení apod.
Lhůta pro takové kroky je zcela určitě, ale její délku neznám.
Věřím, že zde odpoví někdo fundovaný v této oblasti.
Pokusím se odpovědět na všechny Vaše otázky současně:
Právní úkony, při kterých dlužník převede majetek na osobu blízkou, aby z něj nemohl věřitel uspokojit své závazky, nejsou z hlediska zákona neplatné, ale tzv. odporovatelné. Odporovatelnost upravuje § 42a občanského zákoníku.
Proti odporovatelnému právnímu úkonu je možné bránit se odpůrčí žalobou u soud. Odporovat žalobou u soudu je možné těm právním úkonům, které dlužník učinil v posledních třech letech v úmyslu zkrátit své věřitele, musel-li být tento úmysl druhé straně znám a právním úkonům, kterými byli věřitelé dlužníka zkráceni a k nimž došlo v posledních třech letech mezi dlužníkem a osobami jemu blízkými, nebo které dlužník učinil v uvedeném čase ve prospěch těchto osob, s výjimkou případu, když druhá strana tehdy dlužníkův úmysl zkrátit věřitele i při náležité pečlivosti nemohla poznat. Právo odporovat právním úkonům lze uplatnit vůči osobě, v jejíž prospěch byl právní úkon učiněn, nebo které vznikl z odporovatelného úkonu dlužníka prospěch.
Vzhledem k té tříleté lhůtě ale nejspíš neuspějete. Každopádně bych doporučila konzultaci s právníkem.
Dobrý den, prosím mohla byste mi napsat, jak jste Váš problém vyřešila? Dostala jsem se do situace, kdy strejda mi chce přenechat pozemek, ale má exekuci. Pozemek, ale ještě není napsaný v katastru nemovitostí. Bojím se jej přijmout, nebo koupit at se nedostanu do problemů. Děkuji za radu Dívoška