Téma: Vyřazení z evidence úřadu práce kvůli brigádě s výdělkem nad 4250 Kč
Uživatel: Esethi
Věk: 26
Dobrý den,
doufám, že se mi podaří zde najít nějakou dobrou dušičku co mi poradí Bohužel p. na úřadu práce (od které bych tyto informace měla získat) je nějaká mladá slečna co tam teď nastoupila a už se mi několikrát stalo, že mi plno věcí neřekla a neví. Já si chci, ale zjistit opravdu úplně vše, ať pak nenastane nějaký problém.
Tak k mému dotazu. Kvůli birokratické chybě, která, jak už to tak v této zemi bývá, je podle zákona správně a odnese to obyčejný člověk co podstivě pracoval a pracovat chce, se stalo, že od UP nedostávám žádnou podporu a jsem tam pouze vedená.
Teď se mi však naskytla možnost získat brigádu. Vím, že pokud jsem vedena na UP nesmím si vidělat více jak 4250 Kč. Tato brigáda toto splňovat nebude (+, - bych dostávala 10.000 Kč) a já se chci poptat.
Co vše by sebou neslo kdybych se nechala vyřadit z evidence UP, abych na tuto brigádu mohla chodit? Vím, že si budu muset platit zdravotní a sociální, s tím počítám. Dále vím, že když mě vyřadí z evidence, nepřijmou mě po dobu 6měsíců. Je zde prosím ještě něco na co bych si měla dát pozor??
Dlouho jsem přemýšlela jestli do toho jít nebo ne. A ještě ke všemu je tu možnost, že by mě pak vzaly na HPP. Co myslíte vy??
Velice Vám děkuji za všechny rady a připomínky
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3636x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Věk: 26
Aha, tak to se moc omlouvám. Myslela jsem, jestli nemá někdo podobnou zkušenost, že by mi poradil.
Zkusím to tedy tam.
Děkuji za odpověď.
V pohodě
Věk: 26
Děkuji
Esethi, klidně vemte tu brigádu, nezapomeňte smlouvu donést na ÚP až se necháte vyřadit z evidence, abyste měla vše v pořádku. Píšete, že si budete sama platit soc. a zdr. pojištění, to znamená, že budete pracovat na dohodu o provedení práce? Pokud byste nastoupila, jako zaměstnanec, tak za vás tyto platby hradí zaměstnavatel. Ale v každém případě je lepší mít příjmy, než zůstat bez peněz. Není pravda, že nesmíte do další evidence ÚP až za 6 měsíců. To jedině, pokud je někdo vyřazen s trestem pro nespolupráci s ÚP, a to vy nejste. Klidně můžete třeba za tři dny se evidence úp vrátit. Klidně se ptejte. Pracovala jsem před lety na ÚP. Pavla
Věk: 26
Dobrý den Pavlo,
tato brigáda, o které píši, bohužel ještě není jistá, tak si nejsem jistá, zda mi dají smlouvu DPP nebo DPČ. Jaký by byl rozdíl u smlouvy ve formě DPČ prosím? Snažím se, ale všechny informace zjistit raději předem, ať pak něco nepropásnu nebo neporuším Jako zaměstnanec bych mohla nastoupit o něco déle. Šla bych totiž jako záskok za mateřskou dovolenou a paní je momentálně na rizikovém těhotenství, tudíž se to počítá jako, že je na neschopence a oni její místo nemohou obsadit na HPP do doby, než nastoupí oficiálně na mateřskou dovolenou. Což by mělo být v prosinci.
To, že se můžu přihlásit klidně na UP i za tři dny jsem netušila. To jste mě velice mile překvapila, moc děkuji Popravdě mi spadl kámen ze srdce, že kdyby brigáda skončila předčasně, tak bych nemusela čekat na uplynutí 6 měsíců
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr:
http://www.finance.cz/dane-a-mzda/mzda/vse-o-mzdach/dohody/
u DPP, do 10 tisíc platíte soc. a zdr. poj. sama, odměna je zdaněna a doba práce se nezapočítává do důchodu, do odpracovaných let.
u DPČ je to složitější.
Místo za paní, co je na mateřské mohou obsadit pracovní smlouvou na dobu určitou, to by bylo pro Vás nejvýhodnější. Dostala byste mzdu a bylo by za Vás hrazeno soc. i zdr. poj. Byla byste normálná zaměstnanec, zkuste jim tuto možnost nabídnout.
Věk: 26
Velice moc děkuji
Ještě jednu malou otázečku. Jestli to dobře chápu, podle toho článku a co píšete. Pokud si vydělám do 10.000 hrubého, tak si sama platím zdr. a soc. , ale nemusím odvádět žádnou daň? Prostě jen zaplatím zdr. a soc. a mám klid? A pokud bych dostávala nad 10.000, platí za mě soc. a zdr. zaměstnavatel, ale musím odvádět daně? A při této druhé variantě se mi to do důchodu započítává?
Ano smlouva na dobu určitou by byla nejlepší řešení, děkuji moc Zkusím se jich zeptat zda by to šlo.
Dobrý den, při DPP si platíte jen zdrav. pojištění, odměna je již zdaněna a doba se nepočítá do důchodu. Při DPČ si do 10000 platíte sama zdr. a soc. poj. , pokud se platí soc. poj. jste důchodově pojištěna a doba se počítá.
Ale pro Vás je njlepší ta alternativa pracovního poměru na dobu určitou za mateř. dovolenou a vše platí zaměstnavatel.
zákon říká:
Z dohody o provedení práce se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže je měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nižší než 10 000 Kč. Když bude měsíční příjem na základě dohody o provedení práce vyšší než 10 000 Kč, tak bude v tomto měsíci daný příjem podléhat odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. Když bude zaměstnanec u zaměstnavatele pracovat na základě více dohod o provedení práce, tak se budou příjmy sčítat.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Od ledna 2014 jsou DPČ zdaňovány stejně jako příjmy z pracovního poměru - zaměstnavatelem je vždy odvedena 15% záloha na daň z příjmu bez ohledu na to, jak vysoký byl příjem či zda zaměstnanec podepsal Prohlášení (podpis prohlášení má vliv na uplatnění slev na dani).
Dohoda o provedení práce (DP
Také u DPP dochází od ledna 2014 ke změnám při jejich zdanění. Zaměstnanec má nově možnost získat sraženou 15% daň zpět (a to i v případě pokud nepodepsal prohlášení), nebo může využít možnost příjem u DPP do 10000 Kč měsíčně již nikde uvádět (nemusí tedy podávat daňové přiznání). V případě podpisu Prohlášení je odvedena záloha na daň ve výši 15 procent a uplatněny slevy na dani.
V případě příjmu nad 10000 Kč měsíčně zaměstnavatel vždy odvádí 15% zálohu na daň a slevy na dani uplatní pouze pokud zaměstnanec podepíše Prohlášení.
u DPP do 10000 Kč je sražena daň ve výši 15 procent (tuto daň již nikde nemusí uvádět, nebo ji může získat zpět pomocí daňového přiznání – má-li nízké příjmy),
- u DPČ (jakákoliv výše) a u DPP nad 10000 Kč je odvedena zálohová daň ve výši 15 procent.
Z dohody o provedení práce se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže je měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nižší než 10 000 Kč hrubého.
Věk: 26
Velice Vám děkuji
Za tak vyčerpávající a hlavně moc užitečné odpovědi Tak snad se mi povede získat slouvu na dobu určitou a nic z toho nebudu muset řešit. Jsem však ráda, že jsem si to zjistila předem a mám teď klidné svědomí, že mě ničím nezaskočí
Ještě jednou opravdu moc, moc děkuji Pavle i ostatním Jste opravdu skvělý Nevím co bych si bez Vás počala
Esethi, jsme přece lidé a když něco člověk ví, rád poradí, jsem ráda, že jsem pomohla. Přece jeden nemůže vědět všechno. Tak hodně štěstí v novém zaměstnání. Pavla
Věk: 44
Ahoj, když si vyděláte více než 4250Kč, ÚP Vás vyřadí z evidence a vy si musíte platit zdravotní, soc. povinné není. Až brigádu skončíte, můžete se ihned zase na úP přihlásit a oni zase budou platit zdravotní pojitění za Vás. Pokud si na brigádě vyděláte více než 10000 tisíc, vše za Vás platí zaměstnavatel.