Téma: Výpověď dohodou pro psychické problémy - výše podpory v nezaměstnanosti
Uživatel: Majka10
Věk: 31
Dobrý den, byla bych vděčná za radu. V současnosti jsem v dočasné pracovní neschopnosti, tedy na nemocenské a již delší dobu uvažuji, že odejdu z práce. Vzhledem k psychice však nechci chodit celou výpovědní lhůtu 2 měsíce do práce (šikana nadřízeného). Budu mít nárok na sociální podporu v nezaměstnanosti, když odejdu dohodou a prokážu, resp. mi uznají vážný důvod odchodu ze zaměstnání? Děkuji vám.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 6187x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
V rámci úsporných opatření v souvislosti se zákonem o státním rozpočtu se snižuje od 1. ledna 2011 výše podpory v nezaměstnanosti na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu v případě, kdy zaměstnanec bez vážného důvodu ukončil sám nebo na základě dohody se zaměstnavatelem jakékoliv zaměstnání. Jedná se o skončení pracovního poměru zaměstnancem výpovědí, dohodou, popřípadě zrušením ve zkušební době.
Vážnými důvody jsou důvody spočívající v nezbytné osobní péči o dítě ve věku do čtyř let nebo nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby. Tyto důvody spočívají též v docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte, v místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera.
Vážnými důvody jsou i zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání, nebo jiné vážné osobní důvody (například etické, mravní a náboženské) či důvody hodné zvláštního zřetele. Mezi vážné důvody patří například také skutečnost, že zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu a pracovní poměr byl proto zaměstnancem okamžitě zrušen.Vážné důvody musí uchazeč úřadu práce hodnověrně prokázat. Pokud by se mu to nepodařilo, podporu dostane ve snížené výměře.
Výpověď dohodou neexistuje. Buď je dohoda o ukončení pracovního poměru (dvoustranný akt) a nebo výpověď (jednostranný akt). Vy máte na mysli dohodu o ukončení pracovního poměru, na kterou musí přistoupit zaměstnavatel a aktuálně (v roce 2014) je pro Vás nevýhodou (z hlediska sociální podpory).
Majdo, Medvěd Vám to vypsal podle zákona přesně. Já Vám poradím další možnosti. Vy klidně můžete dát dvouměsíční výpověď bez udání důvodu, jako dodatek napište větu, že lze ukončit pracovní poměr i dříve dohodou a napište si např. dva datumy kdy. Lékaři řekněte, že jste v práci šikanovaná a nechejte se poslat k psychiatrovi, kterému vše vylíčíte. On si Vás pozve na kontrolu a řeknete, že strach ze šikany přetrvává a tak Vám napíše pro doktora, doporučení pro trvání pracovní neschopnosti. A tak můžete být v neschopnosti než Vám skončí prac. poměr, ale i nadále, pokud se nebudete psychicky cítit dobře. Mezitím si nůžete na internetu hledat novou práci, nebo po ukončení neschopnosti jít do evidence ÚP. Tam řeknete zprostředkovatelce, že jste odešla ze zdravotních důvodů, přesto, že ten důvod ve výpovědi nebude. Ona bude po Vás chtít lékařské potvrzení, to Vám vystaví doktor, popřípadě Vás doktor pošle pro potvrzení ještě k psychiatrovi, pak byste měla nárok na podporu 65%, která se dle zákona snižuje po dvou měsících až na 45%. Dejte vědět, jak jste dopadla. Pavla