Téma: Výpočet podpory při absolvování rekvalifikačního kurzu
Dostala jsem za úkol zjistit, z čeho se vypočítává podpora v nezaměstnanosti při rekvalifikačním kurzu u osoby, která ještě nepracovala (po ukončení studia na střední škole). Lektor jí prý tvrdí, že dostane 60% z průměrné mzdy v ČR. Na ÚP jí prý bylo sděleno, že tak to není. A po zkušenostech s ne/znalostí tamních úřednic by uvítala informaci někoho se stejnou zkušeností, nebo přesnou informací. Víte to tady někdo?
Reakce čtenářů
Určitě otázka pro naši moudrou uživatelku socialni_pracovnice
Předpokládám, že bude tak hodná. Tady ten věkový průměr zkušenost asi mít nebude, ale zkusila jsem to, ne každý je registrovaný a "projde" tu hodně lidí....
Podpora při rekvalifikaci Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč o zaměstnání, který se zúčastní rekvalifikace zabezpečované krajskou pobočkou Úřadu práce a ke dni, k němuž má být podpora při rekvalifikaci přiznána, není poživatelem starobního důchodu. Výše podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním zaměstnání. Uchazeči, který vykonával samostatnou výdělečnou činnost, se podpora při rekvalifikaci stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 kalendářní měsíc. Uchazeči, kterému nelze stanovit vyměřovací základ nebo uchazeči, kterému vznikl nárok na podporu započtením náhradní doby nebo uchazeči, který bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného čistého výdělku, se podpora při rekvalifikaci stanoví ve výši 0,14násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícímu kalendářnímu roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci. Maximální výše podpory při rekvalifikaci činí 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci.
Zdroj: mpsv.cz
Díky Veselko, jsi hodná.
Není zač.
Koukám, že už jdu vlastně s křížkem po funuse - Veselka už udělala "práci" za mě. Pokud by čověk už někde pracoval, dostal by skutečně 60% průměrné čisté měsíční mzdy - nikoliv průměrné mzdy v ČR (to by byly úřady práce plné zájemců o rekvalifikaci). Pokud se jedná o absolventa, je to ta částka, o které psala Veselka, což je sice dost málo, ale pořád lepší než nic.
Jinak i u rekvalifikací nastaly změny. Zájemce o ni si nyní může vybrat poskytovatele rekvalifikace sám. Podmínkou je, že musí jít o akreditovaný vzdělávací program. Úřad práce pak zvolenou rekvalifikaci posoudí s ohledem na zdravotní stav zájemce a uplatnitelnost rekvalifikace na trhu práce. Pokud ji schválí, může ji zájemci zcela nebo částečně uhradit - četla jsem o maximálním limitu 50.000 Kč za tři roky. Narazila jsem na poměrně podrobný přehled změn ohledně podpory v nezaměstnanosti, třeba to někomu pomůže.
Díky, právě ta kočena mi říkala, že je na kurzu, který si sama vybrala, ale že se o těchto možnostech dozvěděla úplně někde jinde, že její dávkařka na ÚP jí o tom nic neřekla a ani o absolvenských kurzech ne. Byla dost naštvaná, že si musí informace shánět sama, má i podezření, že se to přenechává známým a podobně.
To, že úředníci (nejen) na ÚP bývají skoupí na informace, slýchám od lidí dost často, takže už mě to - bohužel - ani moc nepřekvapuje. Věřím tomu, že na ty davy lidí na úřadech nemají moc času, ale vždycky je to o lidech. Kdo chce poradit, poradí, kdo nechce, odkáže jinam a člověk pak ty informace shání, kde se dá. V jaké míře v tom hraje roli protekce, to nevím - nějakou roli asi ano - podle mě je to hodně o neochotě a nastavení těch lidí ve stylu "udělám si to, co musím a jdu domů".