Téma: Těhotenství před maturitou - nárok na dávky podpory od státu
Uživatel: muklak
Věk: 19
včera jsem se dozvěděla, že jsem v 6 tydnu těhotenství, mám tři měsice do maturity takže pohoda. Jen nevim zda budou o mě někde v praci stát a jak je to s dávkama? Vim že jako studentka nemám narok, ale take vim o ochrane lhutě od školy, ale nevim co do ni spada za davky. Po skonceni školy mě chce mamka nechat odhlasit z bytu, takže budu evidovana na obecaku. Mám přítele, momentálně změnil práci tak má 16.000 Kč měsičně, jeho vydaje na půjčku apod. jsou 10.000 Kč plus cesty do práce, jidlo a pod. Takze mu nic nezbyva a nevim jak to mam řešit. Kdyby jste věděli dejte vedět.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2594x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
vys mas psane ze se mas obratit na bla bla bla (nic proti doktore ) ale kdyz pockas tak ti tady urcite napise co a jak nase socialni_pracovnice
Ale slečna má do peněžité podpory v mateřství 7,5 měsíce, takže času dost. Klidně se může obrátit i na tu poradnu, která je pro to určená
ale porad si myslim ze socialni davky nebo penezita pomoc v materstvi neni otazka na pravniky
Asi jen socialni_pracovnice ví (a třeba nám to i prozradí), zda sociální pracovníci MUSÍ (= povinně pro výkon zaměstnání) ovládat aktuální znění zákonů nebo zda je jejich dobrá vůle, když se tomu věnují.
Nevím jestli to tady můžu prásknout, ale právě socialni_pracovnice spoluracuje už asi 3. rok s naší právní poradnou. Přesto není jedno, jestli se návštěvnice zeptá tady nebo v poradně, protože v poradně jsou texty pečlivě zpracovávány a ukládány do webu ke stejnému obsahu. A samozřejmě tam odpovídání vypadá věrohodněji, než zde. Odpovědi socialni_pracovnice jsou profesionální v poradně i tady na MojeStarosti.cz, ale sem to prostě moc nepatří.
no jo, nase socialni pracovnice je zlate devce
pokud by socialni pracovnik neovladal aktualni zneni zakonu tak je tam asi zbytecny, i kdyz je fakt ze to vsechno znat musi byt pakarna, jeste kdyz se to kazdy rok meni
Pokud "pouze" dokončíš školu a nenastoupíš do zaměstnání ani jsi nepracovala nikde, kde by za Tebe odváděli nemocenské pojištění, nebudeš mít bohužel nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou), ale pouze na rodiočvský příspěvek ve čtyřleté variantě, což znamená po narození dítěte do 9. měsíce věku dítěte 7.600 Kč měsíčně a dále do čtyř let věku dítěte 3.800 Kč měsíčně. Pokud bude Tvůj přítel uveden v rodném listě dítěte jak otec a je zaměstnaný alespoň 270 kalendářních dní, mohl by žádat o PPM on a potom zvolit výši rodičovského příspěvku. Bude-li příjme Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jeího životního minima (což vzhledem k Tvému nulovému příjmu bude) budete mít nárok také na porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč, a na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. O všechny tyto dávky (kromě mateřské) můžeš požádat na úřadě práce v místě svého bydliště.
Pro Aviho a parka:
Díky, kluci, za uznání a chválu, těší mě to. Co se týče toho poviného vzdělávání, tak samozřejmě sociální pracovníci mají povinnost se vzdělávat - v zákoně o sociálních službách je tahle povinnost vymezena nejméně 24 hodinami ročně - ale nikde není konkrétně vyjmenováno, co by se měli učit a znát. Prostě každý se učí to, co potřebuje pro svou práci. Třeba sociálně pracovník na OSPODu, který dělá sociálně právní ochranu dětí, dávky a podmínky pro jejich získání znát nepotřtebuje, ale pro sociálního pracovníka na úřadě práce je to nutnost. V sociální práci totiž platí, že když dva dělají totéž (sociální práci), není to totéž. Ale je pravda, že když se někdo snaží být co nejvíc univerzální a udržovat si široký přehled - jako já - tak je to fakt dost náročný všechny ty změny registrovat. I já se každou chvíli dozvím něco novýho - a vo tom to je.
Věk: 31
Ahoj,
1) sociální pracovnice je vážně dobrá!!! Můžeš mi ještě poradit, zda se žádá dle narození dítěte nebo podle trvalého bydliště matky, když přechodně žiji jinde? Můžeš mi dát tip na nějaký odkaz, kde najdu územní členění, kam spadám atd. ? A ještě bys mi mohla prosím poradit, jak je to s tím, když partner odpracuje 270 dní, a chce zažádat o PPM, tak to musí ale nějak prokázat, že se stará o prcka ne, takže být s ním doma nebo to stačí takto papírově zařídit a starat se může žena, co je nezaměstnaná?
2) dokáže mi někdo poradit, co je institut neplaceného volna? Tj. když si vezmu neplacené volno u zaměstnavatele, tak hradí za mě zdravotní a sociální stále zaměstnavatel nebo musím hlásit toto na zdravotní a tam to řešit - doplatit částku nebo jak je to?
Díky moc Nela
Ahoj Nelo, díky za uznání. K odpovědím na Tvé otázky:
1. Správně bys měla žádat o dávky v místě svého trvalého bydliště, ale pokud teď bydlíš daleko a nemáš se tam jak dopravit, mělo by to jít i v místě, kde teď bydlíš. Doporučuji zajít na úřadp ráce v místě Tvého současného bydliště a zkusit se tam domluvit. Co se týče té žádosti o PPM, tak partner může na mateřskou nastoupit od počátku 7. týdne po narození dítěte. Stačí to udělat tak, že se společně dostavíte na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), kde spolu uzavřete dohodu, že partner přebírá péči o dítě. Partner musí být na mateřské alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích, během té doby ale nesmí pro zaměstnavatele vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. Pokud by chtěl pro zaměstnavatele dál pracovat a současně pobírat PPM, musel by na dobu pobírání PPM se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem práce, než jaký má uvedený v pracovní smlouvě. Pokud m zaměstnavatel v tomhle nevyhoví, může btý klidně na mateřské jen těch 7 dní - mateřskou ale dostane jen za dobu, kdy skutečně bude na mateřské. Po skončení mateřské se zase dostavíte na OSSZ a uzavřeno udohodu písemně zrušíte. Partner se apk bude moci vrátit normálně do práce a potom požádat o rodičovský příspěvek podle výše svéh platu.
2. Pokud jde o neplacené volno, tak hlavně asi nerozumím tomu, proč bys ho chtěla čerpat. Jestli jsi těhotná, můžeš jít na nemocenskou a potom na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Pokud chceš čerpat neplacené volno třeba po rodičovské dovolené, tak o něm rozhoduje zaměstnavatel, takže Ti ho nemusí dát - záleží pouze na něm. Během neplaceného volna za Tebe zaměstnavatel sociální pojištění nepaltí, ale jeho hrazení není povinné. U zdravotního pojištněí zaměstnavatel většinou odvádí pojištění z minimální mzdy, tuto úhradu může požadovat po zaměstnanci. Když ale budeš patřit mezi osoby, za které platí zdravotní pojištění stát (pečující o dítě do sedmi let věku nebo o dvě děti do 15 let věku), stačí to oznámit zaměstnavateli a zaměstnavatel za Tebe pojištění platit nemusí, protože je hrazené státem.