Téma: Sankční vyřazení z evidence úřadu práce - informace, vysvětlení
Uživatel: yaesu
Věk: 55
Uchazeče o zaměstnání úřad práce z evidence vyřadí rozhodnutím, jestliže bez vážných důvodů odmítne nabídku vykonávat veřejnou službu, nabízené zaměstnání apod.
Vážnými důvody jsou důvody spočívající v jiných vážných osobních důvodech, např. etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele.
Prosím o vysvětlení co jsou tyto vážné osobní důvody (definice, příklady).
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 7384x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
"yaesu", například z náboženských důvodů a z důvodu svědomí nevezme muž do ruky zbraň, aby neporušil Boží zákon "Nezabiješ", Tak takového nemohou nutit pracovat tam, kde se při práci používá zbraň. Nebo Adventisté světí sobotu, tak takového člověka z důvodu náboženství a jeho svědomí nemohou nutit pracovat v nepřetržitém provozu, kde se pracuje i v sobotu. Nebo žena dodržuje z náboženských důvodů a jejího svědomí slova z Bible, "Žena nechť mužského šatu neobléká", nutit pracovat, kde součástí pracovního obleku jsou kalhoty. Pokud se bojíte psů, neměla by Vás nutit pracovat tam, kde součástí zaměstnání je práce se psy. Nebo pokud se bojíte výšek, neměla by Vás nutit pracovat tam, kde se pohybujete při výkonu práce ve výšce, např. mytí oken z lávky na výškové budově atp. Jinak by Vám to měla vysvětlit pracovnice ÚP, popřípadě si pošlete mejlem dotaz na ředitele ÚP, a měl by Vám odpovědět.
Etika se zabývá teoretickým zkoumáním hodnot a principů, které usměrňují lidské jednání v situacích, kdy existuje možnost volby prostřednictvím svobodné vůle. Hodnotí činnost člověka z hlediska dobra a zla.
Morálka znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti. Od pravidel zdvořilosti se liší tím, že se týká věcí závažných a podstatných, na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty).
http://www.festivalfilosofie.cz/cz/6-roc-etika-a-moralka-18-24-6/
Pracovnice ÚP se o tom se mnou nechce bavit. Pavlo děkuji za nasměrování. Akce „Z“ samozřejmě pamatuji, ale to byla krátkodobá brigáda např. na jeden den. Veřejná služba je max 20 hodin týdně po dobu např. 3 měsíce.
Připadá mi v pořádku, když ÚP vyřadí člověka, který o práci nemá zájem, ale už mi nepřipadá v pořádku veřejná služba. Co to vlastně je? Pokud má úřad pro člověka práci, pak ať mu ji dá i se smlouvou.
Mně ještě absurdnější než veřejná služba přijdou veřejně prospěšné práce - VPP. Když na ně totiž úřad práce pošle člověka, který má stále nárok na podporu, díky VPP, která je na rozdíl od veřejné slkužby placená, bude mít takový člověk najednou přivýdělek - což ale při pobírání podpory mít nesmí. Takže úřad práce mu podporu sebere a zůstane mu pouze částka získaná za VPP, která je ve většině případů mnohem nižší než výše podpory. Tudíž být poslán na VPP v době, kdy ještě pobírá podporu, je pro nezaměstnaného značně nevýhodné. Během pobírán podpory je podle mě lepší veřejná služba (podpora zůstane), po vyčerpání podpory VPP (bude přivýdělek).
Tak v tomto mám mezeru, vůbec nevím, že existují tyhle dvě varianty a rozdíl mezi nimi. A měla jsem za to, že na tyto práce posílají dlouhodobě nezaměstnané, co kromě zaplacení zdravotního pojištění neberou vůbec nic, nebo jen nějakou malou sociální dávku. Takže to těm lidem vůbec nepomůže a ještě tu stát vystupuje jako otrokář. Vidím, že je to ještě horší.... to je hnus, velebnosti....
Pro 15.10. 2012, 06:36
Stát tu vystupoval podobně zřejmě vždy. Dříve byly akce "Z", kdy chodili pracovat zdarma všichni. Takto se pracovalo "dobrovolně", kolem domů, většinou o víkendech, ale i v zaměstnání. "Budovalo se". Kdo si to ještě pamatujete?
Pamatuju, že to bylo, ale nepamatuju, kdo se na tom podílel. Já určitě ne. Ty jsi byla zadarmo pracovat?
Baru, "dobrovolně", několikrát.
Tak abychom nebyly OT, tak se ale musí nechat, že jsi v té době měla práci, za ni plat, ale v daném případě bys šla pracovat, protože práci nemáš a nemáš za co pořádně žít, aniž by to něco z toho řešilo.
Baru, mně se Veřejná služba taky nelíbí a je to pravda, co píšeš a už jsem to tady také zmínila. Je škoda, možná více nespravedlivé že na VS nejdou vždy takoví, kteří by měli. Ale to záleží většinou na zprostředkovatelce koho pošle, čili je to v lidech. Pavla
A taky když ten člověk chce práci, tak ji nemá kdy nějak aktivně hledat, když vyfasuje oranžovou vestu a jde třeba hrabat listí, že... přece ta zprostředkovatelka by už měla vědět, kdo se práci vyhýbá a neposílat lidi, kteří se jen dostali přechodně do problému.
Ahoj Sociální pracovnice, tak to je pro mně novina, že se posílají na VPP lidé, kteří pobírají podporu. My jsme vždy vybírali ty, kteří žádnou podporu již nevybírali a byli dlouhodobě bez této podpory. Jenže jsem již v důchodu a mohly nastat změny. Máš na to prosím tě někde odkaz? Myslím, že v takovém případě stačilo, aby se takto zařazený člověk na VPP ozval, a napsal písemně řediteli ÚP a ten rozhodne.
Ahoj Pavlo, já netvrdím, že se to tak děje běžně - takhle můj příspěvek vyznít neměl. Chtěla jsem hlavně upozornit na to, že se to tak - s posvěcením zákona o zaměstnanosti - dít může, pravidlem by to určitě být nemělo. Vím, že tyto práce by měli být nabízeny především dlouhodobě nezaměstnaným a těm, kteří jsou v evidenci úřadu práce opakovaně - někdo s nárokem na podporu ale v této síti uvíznout může - právě třeba ti, kdo jsou v evidenci opakovaně, nebo ti, kterým byla výplata podpory odsunuta kvůli nároku na odstupné. Jinak odkaz na článek, který na tuto možnost upozorňuje, je třeba TADY. Jak už jsem psala, netvrdím, že je to pravidlem, jen upozorňuji na to, že se to stát může a myslím, že se o tom málo ví.
"Soci", já jen myslela, že jde o něco nového, o čem nevím. Jinak v pořádku, já jsem jedině ráda, když jsem informovaná. Díky za odpověď. Pavla
Když nevím a nic nemůžu najít, píšu rovnou na posta@mpsv.cz . Je to přímo na ministerstvo. Na dotazy mi odpověděli docela rychle. Taky jsem řešila trošku spornou situaci ohledně pracáku, ale to je už docela dlouho.
Jinak mám pocit, že to řešila i švagrová. Byla na pracáku, protože jí malého nevzali do školky. A to se prý pracovat nechodí.
Jani, pokud jdeš do evidence ÚP, tak vlastně spolupracuješ na zprostředkování zaměstnání a jakmile je vhodné zaměstnání, nastupuješ, a tak máš mít vyřešeno hlídání dětí nebo školku. Nelze pak práci odmítnout, že nemáš kam dát dítě. Samozřejmě, že jsou i takové maminky v evidenci, vše záleží na lidech a na přístupu.