Téma: Příspěvek na bydlení u podnikatele OSVČ - podmínky, kolik Kč?
Uživatel: Iubossemora
Věk: 46
Poradíte?
Slyšel jsem, že i OSVČ, tedy podnikatel může žádat o příspěvek na bydlení, ale výše se prý počítá z částky 11.000 Kč. Takže i když si např. přijdu jen na 9.000 Kč za měsíc, počítá se mi to jako bych vydělal 11.000 Kč.
Je to pravda? Jsem začínají OSVČ podniaktel a tak by mě to dost zajímalo.
Díky.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 9676x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Myslím, že po přečtení budete moudřejší. TADY
K OSVČ jsem našla toto:
O příspěvek na bydlení může žádat nájemce nebo majitel bytu bez ohledu na to, jaký má zdroj příjmů. Žadatel o příspěvek na bydlení musí o dávku požádat na formuláři Žádost o příspěvek na bydlení. Na něm je přesně popsáno, co je k žádosti potřeba doložit. Obecně jde o doklady potřebné k ověření totožnosti všech společně posuzovaných osob, doklady o výši jejich čtvrtletních příjmů, doklad o tom, že byt je užíván na základě nájemní smlouvy nebo na základě vlastnictví k nemovitosti a doklad o výši nákladů na bydlení.
Za příjem ze samostatné výdělečné činnosti se považuje měsíční průměr z předcházejícího kalendářního roku, který se zpravidla zjišťuje z daňového přiznání (nejméně však částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství).
Jak OSVČ si samozřejmě o příspěvek na bydlení požádat můžete, pokud splňujete potřebné podmínky, tzn. pokud jste vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Jinak je to tak, jak píšete Vy i Barča - u OSVČ se jako příjem počítá nejméně 50% průměrné mzdy v národním hospodářství, což je v současné době cca 12.000 Kč. Takže těch 12.000 Kč Vám započítají i v případě, že si třeba vyděláte jen 9.000 Kč.
Hmm, do těch nákladů se počítá i hypotéka? Jako že náklady na bydlení jsou:
hypotéka + inkaso + voda, elektrika, plyn adt atd.......
To pak má nárok skoro každej...
A kolik to je?
Díky
Tak hypotéku, alimenty a podobně "laděné" výdaje určitě nezohledňují žádné soc. dávky.
Tak alimenty určitě ne, ale hypotéka je 100% náklad na bydlení, to je zase spravedlnost, ale když budu platit nájem ve stejné výši, tak to bezproblémů dostanu..... Fakt zku..... českej stát, člověk tady živí 20 neděláků a pak se diví.... že na nic nemá a dře jak debil......
Jane, uznej sám, že hypotéku..... to je blbost, že by za někoho platil stát...
Ano Barčo, já to uznávám, podle mého názoru je to prostě úplně ujetá dávka... prostě zrušit, tento sociální stát je fakt k b.... tí.
Ale jestli to chápu správně, pokud pudu do nájmu, a budu platit stejnou výši nájmu (jako hypotéku) neli vyšší.... tak to dotsanu a to je postavený na hlavu uplně stejně! To se na mě zase nezlob ty.
Ale každopádně všem děkuji za objasnení....
Každopádně mě to jen utvrzuje, že tu něco hnije.......
Hypotéka se do nákladů na bydlení rozhodně nepočítá - to by měla nárok na příspěvek na bydlení většina obyvatel ČR. Za náklady na bydlení se považuje nájemné, náklady za energie, vytápění, vodné a stočné, odpady. Výše příspěvku na bydlení je odvislá od výše tzv. normativních nákladů na bydlení, které se liší podle toho, zda bydlíte v družstevním nebo nájemním bytě, podle velikosti obce a počtu lidí ve společné domácnosti. Výše příspěvku na bydlení pak činí rozdíl mezi těmito normativním náklady a 30% (v Praze 35%) příjmu Vaší domácnosti. Přehled normativních nákladů a více informací o příspěvku na bydlení najdete TADY.
Dík za Vaše názory a rady... pokud je to tak, jak píšete, v tom případě by se mělo vycházet z této částky /50% průměrné mzdy/ i při stanovení výše podpory v nezaměstnanosti u OSVČ, který např. přeruší či ukončí činnost, ne?
Pokud jako OSVČ přerušíte či ukončíte činnost, můžete se na úřadě práce zaevidovat. Za předpokladu, že jste během posledních dvou let alespoň rok odváděl zálohy na sociální (důchodové) pojištěná, Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora se ale nevypočítává z 50% průměrné mzdy v národním hospodářství, nýbrž se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na jeden kalendřání měsíc.