Téma: Podpora v nezaměstnanosti v 53 letech
Uživatel: Fella
Věk: 29
Dobrý večer.
Má přibuzná pracuje 20 let na stejném místě (nikdy v životě nebyla na pracovním uřádě), na tom místě se však měnili majitelé a se současným majitelem má smlouvu 4 roky - smlouva na dobu neurčitou.
Začali nějaké problémy, že někteří lidé jsou s ní nespokojení a má přibuzná má podezření, že vzhledem ke svému věku ji tam jaksi potřebují vyměnit za někoho mladšího a příbuzného… že na ní hledají chyby, ač celou dobu s ni byli spokojeni, jak zaměstnavatel, tak zákazníci…
Má příbuzná se obavá aby ji nějak špatně případně neukončili smlouvu (jelikož má na dobu neurčitou) a zda pokud by byla donucena podepsat dohodu (musí dostat odstupné, že? ) o ukončení pracovního poměru, zda má nárok na podporu, i přesto, že je jí 53 let a pracuje celou dobu. I na jak dlouho… nevím, zda je můj dotaz srozumitelný, ale snad pomůžete. Ta osůbka ani není moc průbojná, ale je to dviné, celou dobu nic a najednou s ní jsou nespokojeni, jakoby šlo o nějaký podraz. A vlastně když se zaměstnavateli nebude chtít dát odstupné, může hledat chyby, dávat vytýkací dopisy a dát výpověď za "hrubé porušení kázně". Bohužel to tak často chodí, ale co případně s tím (vším)? Díky. F.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2287x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Věk: 29
Děkuji
1) Pokud uzavře dohodu o ukončení pracovního poměru, tak na žádné odstupné nárok nemá.
2) Při dohodě - má nárok na podporu, ale nižší.
3) Závažné porušení pracovní kázně, je nutné prokázat, samozřejmě pouze pokud zaměstnanec neuzná, že tomu tak je dobrovolně.
4) Při výpovědi ze strany zaměstnavatele, musí být udán důvod a vzniká nárok na odstupné.
Veselko, já mám dojem, že když ukončí pracovní poměr dohodou, nárok na podporu nemá vůbec. Paní bych spíš doporučila obrátit se přímo na ÚP v jejím bydlišti.
Hodně štěstí
Je to tak, jak píše Veselka.
Podrobné a aktuální info zde:
http://www.penize.cz/podpora-v-nezamestnanosti/307345-podpora-v-nezamestnanosti-v-roce-2016-roste-a-na-pracaku-si-muzete-privydelat-vic
Fello, přečti si ten odkaz, myslím, že je tam vše, na co jsi se ptala.
Fella, trochu Vám to upřesním:
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď z organizačních důvodů a pak máte nárok na odstupné. A následně máte nárok i na podporu.
Pokud Vám dá výpověď dohodou, odstupné nedostanete, ale na podporu nárok máte, pokud splníte zákonem dané předpoklady a to je, abyste měla během posledních dvou let odpracováno 12 měsíců, což je v tomto případě splněno.
pokud V práci porušujete pracovní kázeň, může Vám dát zaměstnavatel výpoveď=okamžité zrušení pr. poměru, na základě paragrafu 53, pro porušení prac. kázně a v tom případě na podporu nárok není.
http://zakony.centrum.cz/zakonik-prace/cast-2-hlava-4-dil-3-oddil-2-paragraf-52
Dobrý den,
pokud se Vaší příbuzné budou chtít v práci zbavit, mají v zásadě tři možnosti:
1. ukončit zaměstnání dohodou, 2. dát jí výpověď, 3. okamžitě s ní zrušit pracovní poměr
K jednotlivým bodům:
1. Dohodou je možné pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, ale musí s ní souhlasit obě strany. Bez souhlasu Vaší příbuzné tudíž ukončení dohodou nebude možné. Při ukončení dohodou bude mít Vaše příbuzná nárok na odstupé pouze tehdy, pokud by vdohodě jako důvod ukončení pracovního poměru byla uvedena například nadbytečnost, organizační změny apod. Bez uvedení důvodu nárok na podporu nevzniká. Bez uvedení vážného důvodu (například péče o dítě do čtyř let věku nebo školní docházka dítěte) by také příbuzná měla nižší podporu v nezaměstnanosti, takže dohodu bez uvedení důvodu rozhodně nepodepisovat!
2. Výpově%d je jednostranný právní úkon (zaměstnavatel nepotřebuje souhlas Vaší příbuzné), ale může být dána pouze z důvodu uvedeného v zákoníku práce. Běží zde dvouměsíční výpovědní doba a ve většině případů vzniká nárok na odstupné. Také podpora by měla být ve standardní výši.
3. Okamžitě zrušit pracovní poměr může zaměstnavatel tehdy, pokud by Vaše příbuzná hrubě porušovala pracovní povinnosti. Jde o takové situace jako krádež, zpronevěra peněz, práce pod vlivem alkoholu nebo drog, fyzické napadení apod. V případě okamžitého zrrušení pracovního poměru by Vaše příbuzná neměla ani odstupné ani podporu a proti nespravedlivému zrušení pracovního poměru by se musela bránit u soudu.
Někdy zaměstnavatelé vyhrožují tím, že když nepodepíšete dohodu, okamžitě zruší pracovní poměr. pak záleží na tom, jestli Vaše příbuzná takový nátlak ustojí. V případném soudním řízení ale zaměstnavatel musí hrubé porušení pracovních povinností dokázat, což není jednoduché.
Vaše známá by při pobírání podpory dostávala podporu po dobu 8 měsíců.
Věk: 29
Děkuji mockrát všem za všechny odpovědi, přišla jsem na ně až dnes (09.08.2016) … Díky za pomoc