Téma: Podpora v nezaměstnanosti při výpovědi ve zkušební době
Dobrý den, pracovala jsem od 1.9. 2008 do 31.3. 2012. Pracovní poměr byl ukončen dohodou, byla jsem do 4.11. na úřadu práce. Nastoupila jsem do nového zaměstnání, a to dne 5.11. , ale chci odejít. Nevíte jestli budu mít nárok na podporu? Nynější zaměstnavatel si na mě bral dotaci z úřadu práce. Jsem ve zkušební době. Prosím poraďte.


Stránka otevřena 8039x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Ahoj, asi Ti odpoví naše uživatelka socialni_pracovnice. Do té doby se zkus podívat tady: Podpora v nezaměstnanosti.
"deliris", jelikož jsi během evidence na ÚP mezi 1.4 2012 - a 4.11 2012, již vyčerpala podporu v nezaměstnanosti, tak ti nový nárok na její výplácení vznikne až zase odpracuješ minimálně 6 měsíců. Jelikož chceš nynější pracovní poměr ukončit a to zřejmě zrušením ve zkušební době, nesplníš tak povinnost odpracovaných 6 měsíců a nebude ti tak vyplácena žádná podpora v nezaměstnanosti. Pavla
Je to bohužel přesně tak, jak píše Pavla. Nárok na podporu v nezaměstnanosti mít nebudeš, protože jsi při minulé evidenci celou podporu vyčerpala a teď nemáš odpracováno 6 měsíců. Ještě k té Tvojí poznámce o dotace z úřadu práce pro Tvého zaměstnavatele: Pokud se jedná o zaměstnání zprostředkované úřadem práce a Ty ho bez vážného důvodu výpovědí nebo dohodou ukončíš, nezařadí Tě vůbec do evidence uchazečů o zaměstnání a Ty si budeš muset sama hradit zdravotní pojištění ve výši 1.080 Kč měsíčně. Vážným důvodem je třeba péče o dítě do čtyř let věku, péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II až IV, docházka dítěte do předškolního zařízení nebo školní docházka dítěte, zdravotní důvody, které ti brání vykonávat zaměstnání apod. Pokud na Tebe některý z těcto důvodů sedí, rozhodně ho do písemného ukončení pracovního poměru uveď. I tak bych sis to s tím odchodem z práce ale měla pořádně rozmyslet.
Trošku jsem to tušil, ale nechtěl jsem být předčasně pesimistický, protože jsem to nevěděl na 100%. Děkujeme za informaci.
Dobrý den, když jsem si přečetla vaše příspěvky, trošku mi to zhatilo plány. Myslela jsem, že nemusím splnit dobu 6 měsíců u nového zaměstnavatele. Nedovedla jsem si představit, že bych měla vydržet ještě měsíc. Ale vážení, nemusím!!!!! Našla jsme si jinou práci ))) a už mám dohodnutý nástup. Ani nevíte jak jsem ráda, že se mi to podařilo. Děkuji moc za vaše rady.
Věk: 48
Dobrý den, byla jsem rok na nemocenské a po té jsem si našla práci. Odešla jsem ve zkušební době, budu mít nárok na podporu?
Děkuji
Abyste měla nárok na podporu, musela byste během posledních dvou let vykonávat alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální (důchodové) pojištění. Záleží tedy na tom, zda jste během nemocenské byla zaměstnaná nebo jste už byla bez práce a co jste dělala před ní. Pokud jste při minulé evidenci na ÚP vyčerpala celou podporu v nezaměstnanosti, musela byste nyní pracovat alespoň 6 měsíců, aby Vám nárok na podporu vznikl.
Věk: 44
Dobrý den,
změnila jsem zaměstnání. Jsem ve zkušební době a chtěla bych ukončit pracovní poměr.
Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a kolik procent z platu to bude?
Děkuji
Pokud doložíte, že jste během posledních dvou let pracovala alespoň 12 měsíců, máte nárok na podpru v nezaměstnosti. Jestliže máte vyčerpanou podporu v nezaměstnaosti, musíte opět odpracovat 6 měsíců, aby Vám vznikl nový nárok na podporu. Ale stále platí první věta.
PS
přečtěte si příspěvek od"sociální prcovnice" - 11.09.2013 21:11
Věk: 28
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Jsem ve zkušební době 3 měsíců v zaměstnání ve státní správě, ale práce mi vůbec nevyhovuje. Z tohoto důvodu bych chtěla podat výpověď v této lhůtě. Mohu se poté přihlásit do evidence na Úřadu práce? Nebo si musím 3 až 6 měsíců platit zdravotní pojištění sama, protože jsem sama podala výpověď ve zkušební době?
Předem děkuji za odpověď
Gulo, v příspěvcích nad Vámi je odpověď.
Dobrý večer,
v případě zkušební doby jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době dle § 66 zákoníku práce, nikoliv o výpověď. Je zapotřebný daný právní úkon a dokument správně pojmenovat. Zrušit pracovní poměr ve zkušební době totiž můžete k jakémukoliv datu, kdežto u výpovědi by běžela dvouměsíční výpovědní doba. Zrušení pracovního poměru ve zkušebn ídobě musí být písemné.
I v případě zrušení pracovního poměru ve zkušební době se můžete zaevidovat na úřadě práce. To, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, záleží na tom, zda máte během posledních dvou let odpracováno alespoň 12 měsíců a zda jste při poslední evidenci na úřadě práce vyčerpal celou podporu či nikoliv. Pokud zrušíte pracovní poměr ve zkušební době tzv. bez vážného důvodu a vznikne Vám nárok na podporu, muste počítat s tím, že tato podpora bude snížena na 45% Vaší průměrné čisté mzdy již od počátku evidence na úřadě práce.
Věk: 39
Dobrý den. Jsem matka samoživitelka, od 1.4.2015 jsem nastoupila do zaměstnání, mám ješte 3 měsíční výpovední lhůtu. Budou mi dávky vyplaceny, když ukončím prac. poměr v skušební době? Děkuji
Nárok na podporu v neaměstnansti nemá vliv, jakým způsobem ukončíte pracovní poměr. Výjimkou je pouze výpověď zaměstnavatele pro porušení kázně, pak byste podporu nedstala.
Na výplatu podpory v nezaměstnanosti má vliv, zda splňujete potřebnou délku zaměstnání a důchoového, či sociálího pojištění a zda jste již tuto podporu před 3 měsíci nedobrala. Mezi posledním doráním podpory a nároku na nové vyplácení, je třeba odpracovat znovu 6 měsíců a být důchodové, či sociálně pojištěna a mít v posledních dvou letech odpracovaných a pojištěných 12 měsíců.
Dobrý den, pokud ukončíte zaměstnání ve zkušební době, jedná se o zrušeí pracovního poměru ve zkušební době. Tak nazvěte dokument, který předáte Vašemu zaměstnavateli. Výše podpory záleží na tom, zda ukončíte pracovní poměr z vážného důvodu či nikoliv. Pokud ukončíte pracovní poměr bez tzv. vážného důvodu, budete již od počátku pobírat podporu pouze ve výši 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku (místo 65%) Vážným důvody jsou například péče o dítě do čtyř let věku, docházka dítěte do předškolního zaříezní nebo školní docházka dítěte. Jako důvod ukončení pracovního poměru tedy písemně uveďte některý z těchto důvodů, i kdyby skutečný důvod Vašeho odcodu ze zaměstnání byl jiný.