Téma: Placení sociálního a zdravotního pojištění a přivýdělek z DPP v evidenci na úřadu práce
Uživatel: OSOBA
Věk: 29
Dobrý den,
jako nezaměstnaná jsem si našla brigádu (dohodu o pracovní činnosti), neboli přivýdělek k ÚP kde si mohu vydělat 4250 Kč hrubého měsíčně. První výplata byla v pořádku, při druhé my bylo sraženo zdravotní a sociální pojištění. Je možné aby se mi platilo pojištění dvakrát, tedy od pracovního úřadu a od zaměstnavatele? Jelikož když jsem vedena na úřadu práce tak mi toto pojištění platí oni.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 9285x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Pokud pracuješ na DPČ (dohodu o pracovní činnosti) strhává se Ti z hrubého příjmu poměrná část na zdravotní a sociální pojištění. Doba, po kterou budeš pracovat na DPČ se Ti započítává do důchodu a také máš nárok na nemocenskou. Ovšem na ÚP budeš mít problém - pojištění se Ti platí 2x proto, že jsi na ÚP řádně neoznámila a nedoložila, že od tehdy a tehdy pracuješ na DPČ. Správně jsi to měla na ÚP oznámit a oni by si to zanesli do evidence a už by za Tebe pojištění neplatili. Jestli to budeš muset ÚP (tedy státu) vrátit nevím, ale na ÚP Tě nepochválí a ještě Tě vyřadí z evidence - jednak za porušení oznamovací povinnosti a jednak za výši přivýdělku, který přesahuje 4.000,- Kč. Pouze při přivýdělku do 4.000,- Kč se nevyřazuje z evidence na ÚP. Každopádně bys to měla hned na ÚP oznámit, protože jsi tím porušila Tvoje povinnosti, které máš činit, když jsi vedena na ÚP:
Povinnosti uchazeče evidovaného na ÚP:
- Sdělit ÚP údaje o sobě včetně zdravotních omezení.
- Oznámit ÚP nástup do zaměstnání a do 8 kalendářních dnů ode dne vzniku pracovního nebo služebního poměru nebo ode dne uzavření DPP nebo DPČ nástup doložit (např. pracovní smlouvou). Povinnost ohlášení se vztahuje i na „brigádu“ (práci na DPP či DPČ s výdělkem do 4000Kč měsíčně, tzn. na takové zaměstnání, při kterém nedochází k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání). Nesplnění těchto podmínek by mohlo vést k sankčnímu vyřazení, což by mohlo negativně ovlivnit případnou další evidenci na úřadu práce.
- Spolupracovat s ÚP, pravidelně tam docházet (!!! ), neodmítat bezdůvodně nabízenou práci.
Věk: 29
Samozřejmně jsem na pracovní úřad řádně doložila smlouvu a pravidelně nosím výplatnice, takže to není práce na černo. Už jsem se na to na ÚP byla zeptat a vše je v pořádku. Při této smlouvě - dohoda o pracovní činnosti se odvádí část sociálního a zdravotního pojištění, započítává se mi to do důchodu a při daňovém vyrovnání se mi část peněz vrací. Podmínky ÚP znám a také je řádně plním. Ale i tak děkuji za odpověď.
Aha, tak to se velmi omlouvám. Špatně jsem to pochopila (myslela jsem, že jsi to ÚP neoznámila) a vidím, že i informace, které jsem našla, nebyly správné.
Dany, dovolím si uvést na pravou mítu některé informace, které jsi nenapsala úplně přesně. To, že se tazatelce srhává z DPČ zdravotní a sociální pojištění není důsledkem toho, že přivýdělek nanahlásila úřadu práce, ale důsledkem toho, že si vydělala měsíčně 2.500 Kč a více. Každíému, kdo si na DPČ vydělá alespoň 2.500 Kč se strhává uričtá částka na zdravotní a sociální pojištění bez ohledu na to, zda za něj stát nějaké pojištění hradí či nikoliv, zda někde něco nahlásil či nenahlásil. Tazatelka tedy určitě nebude muset žádné pojištění vracet.
Pokud tazatelka přivýdělek řádně nahlásila, pak žádnou důležitou povinnost neporušila a vyřazení z evidence úřadu práce jí nehrozí. Během evidence na úřadě práce si může legálně přivydělat (pokud nepobírá podporu v nezaměstnanosti) do výše poloviny minimální mzdy. Minimální mzda ale byla navýšena, už není 8.000 Kč, nýbrž 8.500 Kč, takže výdělek v maximální výši 4.250 Kč je v pořádku.
To je dobře, že jsi mé nesprávné informace, které jsem našla, uvedla na správnou míru. Moc děkuji a příště odpověď raději přenechám Tobě. Přeci jen se v tom orientuješ nejlépe a správně.
Věk: 27
Dobrý den, chtěla bych se informovat na možný výdělek na DPP při vedení na ÚP. Uvedených 4250 Kč je hrubá mzda nebo čistá? Brigádně mi nabízejí výdělek 5000 Kč, ze kterého pak odvedu 750 Kč (srážková daň). Překročím tak limit, nebo je to v pořádku? Jde mi o to, aby za mně platil pojištění ÚP.
Děkuji
Dobrý den, částka 4.250 Kč představuje rubou mzdu, nikoliv čistou. Takže musíte mít v DPP jako maximální odměnu napsáno právě těch 4.250 Kč. Pokud budete mít DPP sjednanou na větší čásktu, úřad práce Vás vyřadí z evidence.
Věk: 30
Věk: 30
Věk: 27
Dobrý den,
chtěla bych požádat o radu. Jsem evidovaná na ÚP a nepobírám podporu ani dávky. ÚP za mě platí pouze pojištění. Dostala jsem nabídku na částečný úvazek na DPP za 8000, -/měsíc.
A) Mohu dále zůstat v evidenci ÚP? (do vyčerpání 300 hodin na DP
Děkuji za odpověď!
V příspěvku výše, od sociální pracovnice máte také vysvětlení. Pokud bude Váš příjem 8000 tisíc korun, budete vyřazena z evidence ÚP a budete si platit sama zdravotní pojištění. Důchodové pojištění neplatíte, ale takto odpracovaná doba se Vám ani nezapočítá do odpracovaných roků. Až Vám skončí DPP, vrátíte se znovu do evidence ÚP.
Věk: 37
Dobrý den,
také prosím o radu. Jsem hlášená na úřadu práce, neplatí mi podporu, jen za mě odvádějí zdravotní pojištění. Přivydělávám si sem tam hraním v komparsu, ale nemám na to žádnou smlouvu. Jde o částku cca 2000 Kč měsíčně. Agentury daní mzdu a já dostanu až částku po zdanění. Pracuju sporadicky, prostě jeden den mi napíšou, druhý den jdu a po práci dostanu peníze na ruku, beze smlouvy, jen podepíšu, že jsem tu částku převzala. Nevím, jak bych toto měla ÚP dokládat. Stačí jim, že jim každý měsíc oznámím nějak, co jsem si vydělala?
Podepisujete příjmový doklad? Je tam Vaše adresa a rodné číslo? Tak máte příjmy. Dostanete odměnu jen do ruky? Pak, kde není žalobce, není ani soudce.
Dostanu jen do ruky, ale vždycky jim to tam podepíšu na nějakou hromadnou listinu. Sama ale žádný doklad nedostávám. Klidně a ráda to tomu pracáku přiznám, ale nevím, jak, když na to nemám papír a je to nepravidelný příjem. Přece tam nebudu s každou stovkou běhat extra jim to říct.
Pak byste měla trvat na tom, aby Vám pře předání peněz vypsali výdajový doklad - alespoň byste to úřadu práce mohla nějak doložit. Pokud totiž nemáte žádnou smlouvu a necháte si peníze vyplácet jen tak na ruku bez jakéhokoliv dokladu či potvrzení, mohl by to úřad práce vyhodnotit jako nelegální práci a vyřadit Vás z evidence. Pak byste se znovu mohla zaevidovat až za 6 měsíců a během té doby byste si musela sama hradit zdravotní pojištění ve výši 1.148 Kč měsíčně.
Zkusím se s nimi nějak domluvit, aby mi dávali nějaký doklad na konci měsíce. Moc děkuji za informace.
Věk: 50
Dobrý den, chci se zeptat. Mám bar, a chci si na brigádu vzít k sobě dívčinu, která je registrovaná na UP, šlo by jen o víkendy, cca od 18 hodin do 3 do rána, celkem měsíčně 72 hodin, 55 kč na hodinu, takže by si za měsíc vydělala cca 3960 kč, takže by se vešla do limitu 4250 kterých si může vydělat při ÚP. A chci se zeptat, co je výhodnější pro mě jí nabídnout? DPP nebo DPČ? S tím, abych za ní připadně nemusela nic, nebo co nejmíň platit a samozřejmě co pro ní bude nejvýhodnější? Aby se jí to započítalo do odpracovaných roků a tak dále. Pro některé blbý dotaz ale nemohu nikde najít odpovědi, zkušenosti. Předem děkuji všem za odpověď. Ilijana
Na DPP u Vás může odpracovat jen 300 hodin za rok, zdr. poj. je za ni hrazeno státem a soc. do výše 10000. - za ni neplatíte, do důchodu se jí doba, co pro Vás pracuje na DPP, počítat nebude. Při DPČ jen do výše 2500. - za ni neplatíte.
Věk: 19
Dobrý den, potrebovala bych radu k následující situaci. V únoru 2015 již nebudu studentem, ale budu zaměstnán na DPP. Smlouva je podmíněna maximálním výdělkem do 10.000,--. Jake je pro mne nejlepší řešení této situace co se týče socialni a zdravotního pojištění?
Výdělek do 4.250,-- a přihlásit se na ÚP,
výdělek nad 10.000,-- - tudíž i zmena zaměstnavatele
výdělek do 10.000,-- - a platit si sociální (nevím zda je povinné) a zdravotní sám? Kokik bych popripade platila?
Dobrý den,
záleží do značné míry na tom, jak veliký příjem potřebujete na úhradu Vašich životních nákladů.
1. Evidence na úřadě práce - jak správně píšete, pokud se zaevidujete, budete si moci vydělat maximálně 4.250 Kč měsíčně, jinak Vás vyřadí z evidence, zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát, hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné. Pokud Vám 4.250 Kč, stačí na obživu a bydlení, je to řešení.
2. Najít si práci na DPP s vyšším výdělkem, což je obtížné (DPP se uzavírají právě proto, že se u nich při výdělku max. 10.000 nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění) nebo práci na DPČ, zde za Vás bude pojištění odváděno již při výdělku 2.500 Kč a více.
3. Pracovat na DPP s výdělkem max. 10.000 Kč hrubého (čistá mzda bude nižší o daň) - budete si muset sama hradit zdravotní pojištění ve výši 1.148 Kč měsíčně. Sociální pojištění - jak už jsem psala - platit nemusíte.
Rozhodnutí, kterou variantu zvolíte, záleží na Vás.
Právě ještě u DPP je nevýhoda, že se nepočítá do odpracovaných let, čili do důchodu.
Věk: 42
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP, mám vyměřenou podporu v nezaměstnanosti, od 1.12. chci uzavřít smlouvu DPP na celý prosinec. Na DPP si vydělám max limit 4250, -Kč. V lednu si chci vydělat více, a tedy bude následovat vyřazení z evidence ÚP a sama si budu platit ZP. Vyplatí mi za prosinec ÚP celou měsíční podporu tak, jak je napsáno v rozhodnutí? Děkuji