Téma: Nárok na finanční podporu od státu po přerušení studia
Uživatel: Martinnnnk
Věk: 20
Ahoj.
Potřebuji poradit. Po ukončení učiliště jsem se rozhodl, že už nechci chodit do školy, protože sem prostě nenáviděl školu. Záhy jsem se ale rychle probral, protože mě jaksi nebavilo chodit do práce (respektive mě nebavilo dělat něco, co prostě dělat nechci). A ono je to potom těžké si vybírat mezi povoláními jen s výučním listem. Tak jsem se v průběhu mého zaměstnání rozhodl, že zase půjdu do školy. A taky sem tak od letošního září učinil.
Protože sem věděl, že rodiče už nebudou mít povinnost mě živit a platim mi školu, tak jsem si šetřil peníze, které sem si vydělal přes ten rok a vše si platím sám. Přes týden jsem na koleji, kde platím téměř tři tisíce měsíčně a na víkendy jezdím domů.
A já sem si myslel, že to bude takhle všechno jednoduché. Peníze mi samozřejmně docházejí a já vím, že příští rok na koleji už nesplatím s těch peněz, co mám. Nemůžu ani chodit na brigádu, protože chodím na nástavbu, která je jenom na dva roky, takže je to takový rychlokurz a musím se pořád učit. Nejhorší na tom je, že už ani nejezdím na víkendy domů, protože moje matka žije s přítelem, kterého opravdu nenávidím. Takže si začínám přiadat, jak poloviční bezdomovec.
Prosím poraďte někdo. Jsem z toho už absolutně vyčerpaný. Mám nárok třeba na něaké peníze od státu, když se vzdělávám, nemám žádné peníze a ni mě nikdo neživý? Protože já vážně nevím, co mám dělat. Díky moc za případné rady.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3258x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Na to asi odpoví uživatelka socialni_pracovnice. Kdyby z nějakého důvodu neodpověděla, zkus mrknout tady: Studium na střední a vysoké škole a nárok na sociální dávky, pomoc v hmotné nouzi
Otázka hmotného zabezpečení nezaopatřených studentů byla opakovaně řešena na webu Bezplatné právní poradny online.
Určitě potomek, který nebydlí s rodiči má nárok na výživné (alimenty) od obou rodičů, tohoto nároku se může (v krajním případě) domáhat i soudně (formou návrhu na stanovení výživného - vzor zde - k věcně a místně příslušnému soudu. Více informací o výživném zde - nárok, vymáhání, ad..
Pokud vím, rodiče mají vyživovací povinnost, dokud dítě studuje (max. do 26 let). Ale na detaily Ti asi lépe odpoví zdejší uživatelka s přezdívkou socialnipracovnice.
Zkus se taky podívat na stránky:
Vyživovací povinnost není omezena věkem. Zákon o rodině nezná hranici 26 let. Více informcí zde.
Pokud se narodí třeba postižené dítě, rodiče mohou mít vyživovací povinnost i do konce života potomka a rozhodě nekončí vyživovací povinnost ve 26 letech.
Jo jo. No nevím, s tím věkem, ale těch 26 se mi zdálo logické, když tím i oficiálně končí studentské výhody, člověk si musí začít platit zdravotní a sociální. Nějaká věková hranice přece musí být. Přece když si někdo třeba ve 40 řekne, že bude studovat, rodiče už jej nemusí živit.
Pak se posuzuje, zda je daná osoba schopna se živit - tzn. zda má dostatečné vzdělání atd.
Zákon o rodině (ZoR) říká ve svém §85 doslova toto:
(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.
(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost.
Ani nikde jinde v ZoR není uvedena hranice 26 let.
Jéé, Avi, jsme to psali ve stejnou chvíli a naše odpovědi jsou skoro totožné
Věk: 20
Tak díky všem za rady. Jen chci teda upozornit, že mi je teprve 20 let, takže si nemyslím, že jsem starý na studium, nebo tak něco.
Avatárek s veverkou už to tady víceméně napsali za mě, takže já to jen shrnu: Protože zatím nejste schopen se sám živit, mají vůči Vám rodiče vyživovací povinnost. Pokud ji neplní dobrovolně, budete muset podat k soudu návrh (žalobu) na určení výživného.
Jako nezaopatřené dítě máte nárok také na přídavek na dítě ve výši 700 Kč měsíčně za předpokladu, že příjmy Vaší domácnosti (s kým fyzicky žijete) nepřesáhnou 2,4násobek jejího životního minima.
Za určitých podmínek byste mohl mít nárok i na dávky pomoci v hmotné nouzi, ale když si o ně půjdete žádat, tak se Vás zeptají, jestli pobíráte výživné a pokud řeknete, že ne, tak se s Vámi moc bavit nebudou. Takže já osobně bych začala od výživného a přídavku na dítě.