Téma: Soudní převedení dluhu otce na výživném na jinou osobu
Dá se soudně převést dluh otce, který nesplácí na dítě?
Reakce čtenářů
Platí zásada, že každý si za své dluhy a závazky zodpovídá sám - dítě tedy není zodpovědné za dluhy svého otce a nemá povinnost tyto dluhy platit.
K "převodu" dluhu by mohlo dojít pouze tak, že by otec zemřel a dluhy by na dítě přešly v rámci dědického řízení. Podle občanského zákoníku je ale možné dědictví odmítnout a s ním tedy odmítnout i otcovy dluhy.
Zvláštním případem je situace, kdy rodič (otec) nemá majetek, který by mohl být použit k uspokojení věřitelů v exekučním řízení, protože ten majetek převedl na osobu blízkou - např. na své dítě - a tím znemožnil věřitelům domáhat se na něm svého majetku. Takové převody majetku se pokládají za právní úkony, kterémi došlo ke zkárcení věřitelů a tyto úkony tedy mohou věřitelé napadnout u soudu a následně uspokojova své závazky na majetku, který rodič na dítě takto převedl.
Domnívám se, že v jiných případech dluh rodiče na dítě převést nelze.
Soudně ne. Teoreticky snad ano, ale jen se souhlasem věřitele (matky dítěte). Nicméně nevím, jestli to lze u alimentů a to z toho důvodu, že je výživné osobní záležitostí jednotlivce a vymáhání dluhu po jiné osobě by se mohlo zkomplikovat.