Téma: Rodiče se nemůžou dohodnout o svěření do péče - musím jít v 17 letech k soudu
Uživatel: 11
Věk: 17
Dobrý den,
je mi 17 a za pár dní mám jít k soudu kvůli svěření do rodičovské péče. Upřímně opravdu nechápu, proč se ještě rodiče soudí, když už mi bude za 3 měsíce 18. Jejich důvod je prý kvůli odečtu z daní. Vůbec se mi tam nechce a ani nevím, co bych tam měla říkat. Chci zůstat v péči mamky, ale přes týden bývám vždy u taťky (kvůli škole). S taťkou jsem se na tohle téma nikdy moc nebavila a i proto mi je dost nepříjemné tam jít.
Vůbec nevím, co se tam bude dít a co si pod tím soudem mám představit. Můžete mi prosím poradit? Popř. neexistuje nějaká jiná možnost (např. napsat písemný dopis - vlastní rukou - nebo poslat tam za sebe někoho jiného, kdo by přesně věděl, co za mě má říct? Děkuji za odpověď.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2641x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
myslim ze kdyz reknes ze se k tomu nechces nijak vyjadrovat protoze jde o rodice tak ti stejne nikdo nic neudela, jit tam musis ale prinutit abys mluvil te stejne nikdo nemuze
Věk: 17
jenže když se nevyjádřím, tak mě pravděpodobně svěří k taťkovi a já chci zůstat u mamky.
tak co resis kdyz vis co chces? to rekni tam
To, komu budeš svěřena do péče, je zapotřebí vyřešit především proto, že až do 18 let za sebe a své jednání nejsi plně zodpovědná a někdo za Tebe tudíž musí nést zodpovědnost. Vysvětlení Tvých rodičů, že je to kvůli odečtu z daní, raději nebudu komentovat.
Podle zákona o rodině i zákona o sociálně-právní ochraně dětí máš právo vyjadřovat se ke všem rozhodnutím Tvých rodičů týkajících se podstatných záležitostí Tvé osoby a být vyslyšena v každém řízení, ve kterých se o těchto záležitostech rozhoduje.
I občanský soudní řád v § 100, odst. 4 stanoví, že v řízení, jehož účastníkem je nezletié dítě - což z hlediska práva stále ještě jsi, i když výraz dítě je už v Tvém věku diskutabilní - postupuje soud tak, aby byl zjištěn názor dítěte. Názor dítěte je zjišťován výslechem. Ve výjimečných případech lze zjistit názor dítěte prostřednictvím jeho zástupce, znaleckého posudku nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Takže bych se na Tvém místě pokusila rodičům vysvětlit, proč se Ti k soudu nechce a požádala je o pomoc. Pokud rodiče budou trvat na tom, že k soudu musíš, můžeš se i sama vypravit za sociální pracovnicí orgánu sociálně-právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) - najdeš ji na sociálním odboru či odboru sociálních věcí Vašeho městského úřadu. Vysvětli jí, proč k soudu nechceš, a požádej ji, aby byl u sodu Tvůj názor pouze přečten ze znaleckého posudku (pokud jsi byla u soudního znalce) nebo jí své vyjádření můžeš nadiktovat a požádat ji, aby ho u sodu přečetla. Rozumná sociální pracovnice by to měla pochopit a vyjít Ti vstříc.
Věk: 17
Toto je už odvolání ke krajskému soudu. Před okresní soudem jsem u sociální pracovnice byla, ale u soudu pravděpodobně řekla něco jiného, a tudíž mě soud svěřil do péče otce. Matka se odvolala ke krajskému a pozvánka přišla i mně. Rodiče se spolu nebaví, jeden druhého nemůže vystát a myslím si, že s nimi bych se moc rozumně domluvit nedokázala. Mamka moc chce abych tam šla, ale já mám takový pocit, že bych to prostě nezvládla. Mám tedy zajít za jinou sociální pracovnicí (třeba z jiného města)? Nebo je tu nějaká lepší možnost?
Vaši rodinu má na starosti jedna konkrétnní sociální pracovnice, takže jít za někým jiným Ti nepomůže, protože Tě stejně pošlou za ní. Můžeš za ní zajít ještě jednou, říci jí, co bys chtěla, aby zaznělo u soudu, požádat ji, aby to sepsala - na to máš právo - to, co sepíše si přečíst a podepsat a pořžádat ji, aby přesně tohle přečetla u soudu. Pokud ale chceš mít stoprocentní jistotu, že u soudu zazní to, co chceš, aby tam zaznělo, tak bude asi nejlepší tam jít. Pokud by sociální pracovnice u soudu uvedla něco jiného než jsi jí řekla Ty, budeš mít možnost to uvést na pravou míru. Stačí, když tam řekneš, že chceš žít u mámy, a na žádné další otázky už odpovídat nemusíš, jak ti psal parek.
Děkujeme uživatelece socialni_pracovnice za velmi odborné informace.