Téma: Rodiče neplatí výživné v době studia na VŠ, co dělat - morální dilema
Zdravím Vás,
můj problém je následující - v září 2013 nastupuji do druhého ročníku na VŠ v oboru Animovaná tvorba. Nicméně mi ani jeden z rodičů nijak finančně nepřispívá.
Otec dluží již přes 200 tis. Kč a matka mi s argumentem "není to moje povinnost" přestala na VŠ posílat výživné před půl rokem. Nemám žádné jiné úspory, jelikož jsem své stavební spoření neprozřetelně půjčila matce pod podmínkou vrácení, avšak nic takového se nestalo.
Byť je to pro mne celkem morální dilema, nechci se obracet proti svým vlastním rodičům, tak trvám na tom, že chci dostudovat, až dosud mé studium bylo smysluplné a prosperující. Na brigádu sice chodím, ale s nástupem do školy již plnou pracovní dobu časově nezvládnu a stejně ani tak můj výdělek nedokáže pokrýt mé výdaje.
Vím, že je výživné právně vymahatelné, plat matky činí kolem 35.000 Kč - tak se ptám, je zde pro mne nějaká možnost?
Máte někdo podobné zkušenosti, jak mám případně postupovat?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2836x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Souhlasím s Tebou, že je to dilema, jestli se obrátit proti rodičům a výživného se domáhat soudně (a třeba na otce podat trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy - § 196 Trestního zákoníku). Pokud jsi na tom finančně ale mizerně, trošku se obávám, že Ti nic jiného nezbyde.
Postoj Tvé mamky tak nějak nechápu a nerozumím, co ji k tomu vede. Plat nebo mzda 35.000 Kč není zrovna špatná a moc nevím, proč Tě matka nechce podoporovat ve studiu, které není účelové ("jen kvůli výživnému"), ale má nějaký smysl (skutečně se připravuješ na výkon svého budoucího povolání). Jednak je to její morální povinnost a druhak je to její zákonná povinnost (pokud má maminka pocit, "že placení výživného dceři na vysoké škole není její povinnost", jak píšeš, tak ať si přečte Zákon o rodině § 85 ad.).
A tatínek … škoda mluvit. Jen na okraj - výživné se promlčuje po 3 letech, takže je možná dluh na výživné reálně nižší. A taťka nemůže platit výživné (je bezdomovec, má existenční minimum apod. ) nebo nechce?
Více informaci o výživném a vyživovcí povinnosti zde.
O dalším postupu Ti sem možná napíše uživatelka socialni_pracovnice, otázkou je, jestli se chceš skutečně domáhat svých práv (to je to dilema, o kterém píšeš) nebo jestli se na to vykašleš, budeš chodit na brigády a budeš "třít" bídu s nouzí až do konce studia.
No, o otci toho moc nevím, jisté je ale to, že mu ty peníze schází. Myslím si, že by nakonec to trestní oznámení k ničemu nevedlo. Jako tu nejlepší nejlepší možnost vidím obrátit se na úřady a začít výživné právně vymáhat alespoň po matce. Předpokládám, že pro mne, jakožto pro studenta není žádná jiná možnost příspěvku (vyjma ubytovacího stipendia).
Pokud není doposud výživné stanoveno soudně a není možná ani dohoda mezi potomkem a rodičem, pak je nutné požádat o stanovení výživného soud (jak ses asi už dočetla v té Bezplatné právní poradně online).
Vzor návrhu na stanovení výživného je tady: vzory právních podání ke stažení online zdarma zde
Ano, je to dilema, jestli se soudit s vlastními rodiči, ale bez alespoň nějaké finanční pomoci to půjde těžko. Tvoje máma nemá pravdu, když tvrdí, že to není její povinnost - má vůči Tobě vyživovací povinnost do doby, než jsi schopná se živit sama. Co se týče tátova dlužného výživného, tak trestní oznámení někdy může přimět člověka zaplatit, ale pokud to s táou nehnulo, zbývá už jedině návrh na exekuci - buď z platu, nebo prodejem majetku, pokud táta nějaký má. Jestli nemá plat ani majetek, je ale bohužel možné, že od něj žádné výživné neuvidíš.
Mámu znovu slušně ale důrazně požádej o výživné a vrácení půjčených peněz s tím, že pokud Ti nevyhoví, dáš to k soudu. U těch půjčených peněz máš teda šanci asi jen tehdy, pokud máš o půjčce nějaký doklad (což nejspíš nemáš) nebo svědky, kteří viděli, žes jí peníze půjčila. S výživným máš ale rozhodně větší šanci uspět, i když věřím, že to nebude jednoduché a vzájemným vztahům to neprospěje. Pokud s matkou bydlíš, měla by ses připravit taky na to, že Tě nemusí nechat u sebe dál bydlet, obzvlášť pokud to výživné dáš opravdu k soudu. Držím Ti pěsti, abys to všechno ustála.
Jo, no … ty půjčené peníze ze stavebního spoření, to je taky mazec Místo toho, aby mamka pomohla, tak ji odřízne od zdroje peněz.
Né, to mi hlava fakt nebere.
Mě taky ne, Avi. Půjčit si od vlastní dcery peníze, nevrátit je (tudíž ji v podstatě okrást) a ještě tvrdit, že nemám povinnost ji živit, to je fakt na pováženou. Někteří rodiče se diví, jak se k nim děti chovají - to bude proto, že někteří rodiče se chovají, jako by neměli děti. Ach jo, kam ten svět spěje…
Jednou "agresivní květák" (dobrá přezdívka ) dostuduje a bude dobře, ale určitě si ponese v sobě to, jak se k ní mamka v době studia chovala.
A třeba jí to "oplatí", až mamka bude jednou stará a bude potřebovat pomoc. Až bude mamce třeba 80 a nebude moci vyjít schody a bude potřebovat třeba nakoupit, asi se bude fest divit, když jí dcerka řekne, ať se nezlobí, ale že když ona v době studií potřebovala pomoci, tak se na ni vykašlala.
Boží mlýny …