Téma: Dálkové studium na střední škole - nárok na výživné, alimenty
Uživatel: sophia7412
Poradíte? Neteřinka jde do 9. třídy a chce studovat SŠ dálkově, protože by musela být na internátu a to odmítá. Škola kam chce jít je daleko. Jedná se o soukromou střední školu, takže jí to bude umožněno. Zajímalo by jí, jestli v tomto případě bude její otec povinnen i nadále platit výživné.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 5335x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Něco je tady: Může otec požádat o snížení výživného u dálkového studia na vysoké škole?
Ale týká se to VŠ. Chodí sem uživatelka socialni_pracovnice, možná Vám k tomu něco řekne. Nebo se obraťte na Bezplatnou právní poradnu online.
Vzhledem k tomu, že bude mít ukončenou povinou devítiletou školní docházku a nepůjde dále studovat na běžné denní studium = je schopna se sama živit, protože se tak rozhodla a tak žádný nárok na výživné nemá, neboť dálkové studium nevylučuje svojí povahou možnost výdělku.
Nehledě na to, že je to… teď to řeknu asi hodně ostře…pěkně vyčůrané - mít dostatek volného času na další kromě školy a "studovat" déle než je nezbytné.
Kromě jiného je tu i další aspekt a to ten, že při dálkovém studiu ztratí status denního studenta a to znamená úhradu min. zdravotního pojištění a to jen proto, že se slečně "nechce být na internátu".
Další věcí je, že nepůjde-li studovat denní studium, musí jí to schválit zákonný zástupce, který za toto rozhodnutí bude ve své podstatě odpovědný.
zdrav. poj. platit nemusí, na to se už informovala, podmínkou ovšem je, že nesmí pracovat, ani na zkrácený úvazek, status studenta jí prý taky zůstane
Aha, tak to je informace kterou nemám.
No i tak by mě zajímalo jak by oddůvodnila skutečnost, že vzhledem k dálkovému studiu pracovat může, ale nebude, aby tedy měla status studenta a raději bude ždímat stát, rodiče. a to déle než by bylo třeba při denním studiu.
Nemám nic proti studentům, to rozhodně ne, ale od toho je denní studium pro studenty po základní školní docházce a dálkové pro pracující.
Chápala bych kdyby měla nějaká závažná zdravotní omezení, ale takhle jen z rozmaru… no nic.
Pokud nebude Vaše neteř výdělečně činná, pak i v době dálkového studia je stále nezaopatřeným dítětem a tudíž za ni zdravotní pojištění hradí stát. Výdělečnou čiností se přitom myslí samostatná výdělečná řinnost (živnost, podnikání) nebo taková výdělečná činnost, která nezakládá účast na nemocenském pojištění. Takže Vaše neteř může klidně dálkově studovat a pracovat třeba na dohodu o provedení práce s výdělkem maximálně 10.000 Kč měsíčně a zdravotní pojištění za ni stále bude hradi stát.
Co se výživného týče, tak vyživovací povinnost rodičů by v tomto případě mohla opravdu skončit, protože při dálkovém studiu je rozhodně možné si (při)vydělávat. Na druho ustranu, když uvážím, že Vaší neteři nejspíš nebude víc než 16 let, tak těžko někde najde opravdové zaměstnání, spíše půjde o krátkodobé brigády, které nemusí být považované za schopnost se živit. Vždy záleží na okolnostech konkrétního případu. Pokud by otec - vyživovací povinnost má samozřejmě i matka - výživné platit přestal a Vaše neteř by s tím nesouhlasila, musela by se domáhat výživného soudního cestou.
Tedy to je hnus velebnosti. Takže mi chceš říct, že dospělý člověk který večerně nebo dálkově studuje nemá jinou možnost než si všechny náklady řešit sám (bez ohledu na to zda práci má či nikoliv), neb denní studium už dělat nemůže, ale dítě po základce které prostě jen nechce na denní studium si na dálkovém studiu může dohodami vydělávat a stále má status běžného studenta?
Něco je špatně.
něco je špatně??? Myslím, že v tomto státu se dějí mnohem horší věci než tohle
O tom, že jsou i horší věci se přít nebudu, ale vše je úhel pohledu a jen protože jsou i jiné špatné věci to neznamená, že další "méně" špatné jsou v pořádku.